Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sancının adresi Karabağlar

Karabağlar'ın kentsel dönüşüm alanları tartışılmaya ve davalara konu olmaya devam ediyor. AK Parti’li merkezi yönetim ve CHP yerel yönetimi arasında sürekli gündem oluşturan, bölge halkının merakla beklediği dönüşümde beklenen yol henüz alınamadı.

Sancının adresi Karabağlar

İzmir’in toplamda en büyük kentsel dönüşüm alanına sahip Karabağlar, yıllardır CHP’li yerel yönetim ile AK Parti’li merkezi yönetim arasındaki farklı yaklaşımların arasında sıkışmış durumda. Yenigün, konuyu masaya yatırdı ve tarafların görüşlerini sizler için derledi.
680 HEKTAR DÖNÜŞECEK
Karabağlar’da 2 bin 700 hektar yerleşim alanı bulunuyor. Bunun 540 hektarı riskli alan olmak üzere 680 hektarı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 mahalleyi içeren 540 hektarlık riskli alanda yapılan ve yapılacak olan çalışmaları kendi tasarrufunda tutuyor. 
Bakanlık, 110 hektarlık (Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın mahalleleri) alanda Karabağlar Belediyesi’ne kısmi yetki verdi. Uzundere bölgesinde Otoban çıkışında bulunan 32 hektarlık alanda ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tam yetki verdi. Karabağlar’da üç ayrı koldan yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında en hızlı ilerleyen proje Büyükşehir tarafından gerçekleştiriliyor. Alanda binalar yükseliyor. Bazı daireler sahipleriyle buluşmaya başladı bazılarınınsa inşaatı devam ediyor. Diğer iki alan ve üzerindeki çalışmalar ise tartışma ve davalara konu olmaya ve hemen hemen yerinde saymaya devam ediyor.
AK PARTİ KANADI


KAYA: BEŞ KEZ DAVA AÇTI
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, 101 hektarlık kentsel dönüşüm alanı için hazırlanan planlara Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun beş kez dava açtığını, projeyi durdurduğunu, yapılacak spor alanını engellediğini ileri sürdü. Kaya ayrıca Başkan Selvitopu’nun “Kentsel dönüşüm projelerine yerel yönetimler dahil edilmiyor” eleştirisini ise “Bakanlarımızla, bakan yardımcılarımızla defalarca görüştü” diyerek yanıtladı.
HIZAL: ÜNİVERSİTEYİ  ENGELLEDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise ilçeye yapılacak üniversitenin Başkan Selvitopu tarafından engellendiğini savunuyor. Selvitopu’nun harita mühendisi ve uzun yıllar Büyükşehir’de bu konular üzerine çalışan bir bürokrat olduğunu anımsatan Hızal ise şunları söyledi:

“Kentsel dönüşümün merkezinde yerel yönetimler vardır fakat kentsel dönüşümü sadece yerel yönetimler yapamaz. Yan faktörler vardır. Karabağlar’da kentsel dönüşüm alanının belirlenmesi, üniversite alanı, üniversite alanının yanında konut alanı yapılması kentsel dönüşüm faaliyetidir. Siz çıkıp ‘Alanın tamamına üniversite yapılması gerektiğini’ iddia ediyor, konutların yapılmaması gerektiğini öne sürüyorsunuz. Planları iptal ettiriyorsunuz. Karabağlar halkına inandırıcı gelmiyorsunuz. İlçe yapı stokunun yüzde 80’i depreme hazırlıklı, dayanıklı değil. Gelişime müsait Karabağlar’a üniversite yapılmaya çalışılıyor, alan da müsait. Çevresinde de elbette konut alanları, ticaret alanları gerekiyor. Üniversite için ayrılan alanı üniversite kendisi belirleyip, karar veriyor. 
ÇEVRESİNDE KONUT OLMALI
Üniversitenin vermiş olduğu, akademik camianın vermiş olduğu görüşler var. Bu görüşleri göz ardı edip, ‘Üniversite alanı küçük, diğer alanlar büyük’ diyerek bunun üzerinden rant kaygısını ortaya atmak doğru bir yaklaşım değil. Üniversitenin yapılması ve çevresinin gelişmemesi kabul edilebilir bir durum değil. Ben Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken çorak bir alanda eğitim görüyorduk, şimdi ise aynı okulun öğrencileri gelişmiş bir alanda eğitim görüyor. Bir yere üniversite geliyorsa çevresine konut gelmesi, ticari alan gelmesi olağan ve olması gereken bir durumdur. Bölge halkının menfaatine katkı sağlayacak bir yatırımdır. Elbette rant oluşacak ama bu rant halkın lehine oluşacak. Bunu engelleyen Karabağlar Belediyesi.”

SELVİTOPU’NUN YANITLARI
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da kendi açısından durumu şöyle anlattı:
‘PLANIMIZ ONAY BEKLİYOR’
“Bizim sorumluluğumuzdaki alanda kentsel dönüşüme esas planlar hazırlandı. Bakanlığın onayına sunduk. Yaklaşık 1 yıldır bekliyoruz. Ara ara görüşmelerimiz oldu. Yapılan plana göre kentin silueti nasıl olacak konusunda çalışmamız var. Bitirmek üzereyiz. Onu bitirdikten sonra bakanlığa tekrar gidip görüşeceğiz. Plan onaylanırsa hemen imar  uygulamalarına geçeceğiz.
‘YARGI HAKLI BULDU’
540 hektarlık alanla ilgili çalışmaları tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütüyor. Nasıl bir programları, çalışmaları var bize intikal ettikçe öğreniyoruz. Bu alanın içinde 101 hektarlık alan var. Yenitepe konutlarının yapıldığı yer. Çekincelerimiz vardı. İtirazlarımızı yaptık. Reddedilince de yargıya dava açtık. Yargı da bizi dört defa haklı gördü. Bakanlık ise bunun üzerine yeni bir plan onayladı. O planla ilgili de çekincelerimizi belirttik. Önceki davalarımız 101 hektarın tamamına dönüktü. Son yapılan planda, benimsemesek de konut alanlarını dava konusu yapmadık. Çünkü fiili olarak konutlar bitmiş durumda. Davanın sonuca gitmeyeceğini düşündük. Sadece kentsel çalışma ve ticari alanlarla ilgili dava açtık. 101 hektarlık alanda konut alanlarının mülkiyeti tamamen kamulaştırıldı ama kentsel çalışma ve ticari alan olarak ayrılan yerlerin mülkiyeti şahıslara ait. Orası fiilen imara açılmış oluyor. AVM yeri gibi farklı amaçlar için yapılan bir plan. Yargı ne karar verirse ona göre hareket edeceğiz.
“SPOR ALANI YOKTU”
Dediler ki, ‘Orada spor alanı vardı. Biz yapmak istedik, belediye dava açtı’. Biz engel olmuşuz gibi algı yaratmaya çalıştılar. O planların hiçbirinde herhangi bir spor alanı zaten yok. Biz neyi durdurduk anlamadık. Spor alanıyla ilgili öyle bir tasarruf olsaydı biz belediye olarak buna asla itiraz etmezdik. Belediyenin spor alanını dava açarak durdurma iddiası tamamen hayal ürünüdür. 
YEŞİL ALAN AZDI
Bakanlığın sorumluluk alanındaki planlamanın ikinci etabı var. Salih Omurtak ve birkaç mahalleyi kapsayan 74 hektarlık plan. Yeterince yeşil alan ve sosyal teknik altyapı alanlarının ayrılmaması sebebiyle dava açtık. Aynı yere Şehir Plancılar Odası’nın davası var, Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşların açtığı davalar da var. Mahkeme esas olarak Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava yönüyle ‘İptal’ kararı verdi. O bölge daha önce ıslah planları yapılarak oluşturulan bir bölge. Bu yaptıkları planda ise ıslah planlarındaki kadar yeşil alan yok. Biz bu plana nasıl itiraz etmeyiz?
“MİLLET BAHÇESİ LAFTA VAR”
Sayın Binali Yıldırım, başbakanken ‘Biz oraya 45 hektarlık millet bahçesi yapacağız’ dedi. O alan yaklaşık 200 hektar. Poligon deresinin olduğu yerden bahsediyoruz. Bizim millet bahçesi yapılmasına belediye olarak bir itirazımız yok. Fakat sadece sözde böyle bir şey var, fiilen planlarda ayrılmış bir alan yok. Olmayan bir şeyi biz nasıl değerlendirelim.
“BAKANLA GÖRÜŞTÜM”
Diyorlar ki, ‘Bakanlıkla görüştünüz’, tabi görüşeceğim. Bakanlıkla görüşmemizden bizim yetkilendirildiğimiz anlamı mı çıkıyor? Altı, yedi kez görüştüm yine görüşeceğim, bu benim görevim.
“ÜNİVERSİTEYE DAVA AÇMADIK”
80 hektarlık alan var, tamamı üniversite alanı olsun istiyoruz. Kendileri de 38 hektarı üniversite, kalanı konut olsun istiyorlar. Biz konut alanıyla ilgili dava açtık. Onu da farklı yansıttılar, sanki üniversite alanına açmışız gibi. Kaldı ki yargı da konut alanını doğru bulmadı ve iptal etti. Kentin geleceğini düşünüyoruz. Öyle alanları bulamayız. Siz oraya konut yaptırırsanız o üniversite gelecekte ek yere ihtiyaç duyarsa nereye gidecek? Bunun tartışılacak bir tarafı yok!” 
“BÜYÜKŞEHİR UZUNDERE’DE ŞEFFAF DAVRANDI”
Selvitopu, bazı konutların teslim edildiği Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü dönüşüm projesi içinse şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm projelerinde orada oturan, oranın sıkıntısını, derdini çeken yurttaşlar başından sonuna kadar projenin içinde olmalı. Şeffaflık böyle sağlanır. Onların görüş ve önerileri alınarak proje geliştirilmeli böylelikle uzlaşma sağlanır, proje hızlanır. Plan aşamalarında çıkan sıkıntının sebebi vatandaşın ve yerel yönetimlerin süreç dışı bırakılmasıdır. Uzundere’de, yani bu projede vatandaşların görüşleri alındı, proje öyle gelişti. Şeffaf bir süreç işledi.” -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün