Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Salgın sonrası baskın seçim mi olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde gündeme dair tartışmaları, salgın sonrası bir erken seçim hazırlığı olabileceği şeklinde muhalefet tarafından Ankara kulislerinde yorumlanırken, İzmir Milletvekilleri bu konudaki görüşlerini gazetemizle paylaştı

Salgın sonrası baskın seçim mi olacak?

Ankara kulislerinde muhalefet cephesinde korona sonrası, bir erken seçim olabileceği yönünde yorumlar ve hâkim bir görüş var. Millet İttifakı olan CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra mecliste milletvekili bulunan diğer partilerin bazı milletvekilleri de bu yönde değerlendirmeleri dikkat çekerken yapılan son anket yoklamaları karşısında iktidar bir seçime gider mi veya muhalefet erken seçim için bastırır mı?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan ayın başlarında, CHP’li bazı büyükşehir belediyelerinin ekmek dağıtmasına dair açıklanmaları, öncesinde Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin İBAN üzerinden para yardımı toplaması ve hesaplarının bloke edilmesi gibi konuların tartışması henüz soğumamışken, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamaları üzerinden yeni bir tartışma başladı. Son bir ay içinde ülke siyasetinin gündemine bakıldığında, korona sonrası bir erken seçim stratejisi olarak okunmaya başlandı.

“GÖZE ALAMAZLAR” GÖRÜŞÜ HAKİM

Ankara kulislerinde AK Parti’nin pandemi sonrası bir erken seçime hazırlandığı yönündeki iddialar, CHP ve İYİ Parti gibi üst düzey yetkililerinden gelirken İzmir’in CHP ve İYİ Parti milletvekillerinden gelen açıklamalara göre, AK Parti’nin bir erken seçimi göze alamayacağı görüşü hakim.

“BOZGUNA UĞRAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, erken seçime gidecek iddialarına dair AK Parti’nin bu dönemde bir seçime gitmek isteyeceklerini düşünmediğini söyledi. CHP İzmir Milletvekili, Purçu, “Hiç sanmıyorum… Son günlerde gündeme bakıldığında seçimi kazanacak bir durumu ortada görünmüyor. Bu şekilde daha çok oy kaybediyor bana göre. Son günlerdeki politikalarının, kendilerine fayda değil zarar getirdiğini düşünüyorum. Özellikle ekmek dağıtımını engellemesi… AK Parti’ye oy veren çevremde vatandaşlar bile özellikle bu ekmek konusunda tepkili. Dolayısıyla erken seçim düşünüldüğünü sanmıyorum. AK Parti'nin kulislerde konuşulduğu şekilnde bir erken seçime giderse bozguna uğrayacağını düşünüyorum” dedi.

BU KADAR OLUMSUZ TABLO VARKEN...

CHP’li Tacettin Bayır ise: “Aslında köşeye sıkışmış durumda AK Parti, ama bu korona sürecini fırsata çevirir mi, belli yerlerde kamuoyu yoklaması yaparak, bazı kendine yakın medya organlarında biz bu süreci şu şekilde başarı ile yürüttük biçiminde oyunu artırma hesabı yapabilir. Ama şöyle bir olumsuzluk var. Ekonomi korona öncesinde de bozuktu. Bu süreçte ekonomi daha da bozuldu, ithalat-ihracat dengesi bozuldu, işsizlik sayısı katlandı. Bu kadar olumsuz bir tablo varken ben iktidarın erken seçime gideceğini sanmıyorum ”şeklinde konuştu.

“İKTİDAR VEKİLİ OLSAM ERKEN SEÇİM İSTEMEZDİM”

Olası bir erken seçim olacağını düşünmediğini ifade eden İzmir Milletvekili Bayır, olması durumunda en hazır partinin de CHP olduğunu belirtirken, bu şartlarda bir erken seçimin ülkenin yararına olmayacağı görüşünde. Milletvekili Bayır, “Erken bir seçimin bu şartlarda ne ülkenin sanayicisine ne üretenine ne de yatırımcısına bir yararı-katkısı olmaz. Çünkü biliyoruz. Seçim demek sanayicisi, yatırımcısı açısından frene basmak demek ancak bu dönemde ülkenin üretime ihtiyacı var. İktidar vekili olsam vatanın-milletin yararına bir erken seçim istemezdim” dedi.

“ANKETLERE BAKILDIĞINDA ERKEN SEÇİM OLASILIĞI”

CHP ile Millet İttifakı ortağı olan İYİ Parti’nin İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, “Bir erken seçim yapamayacak kadar şu anda anketlerde düşük oy oranı. Bir erken seçim beklemiyorum, olabildiğinde bu süreyi kullanmaya çalışacaktır 2023 tarihine kadar. Neden gidemeyeceklerine dair, şu anda yapılan bütün anketlerde Cumhur İttifakı olarak % 40’ı geçemiyor…Belediyeler milletin iradesi ile seçilmiş insanlar ve devletin bir parçası, kurumu olarak. Halka hizmet götürmek de görevleri hele böyle bir zamanda. Hükümet bunun önüne geçmek yerine belediyelerle koordinasyon sağlayıp daha yüksek verimlilikle halka hizmet görüme imkânı vardı” şeklinde konuştu.

YOĞUN BİR PROPAGANDA HAVASI

İYİ Parti İzmir Milletvekili Çıray, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki seçimlerde “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’ ifadesini hatırlatarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan-yüksek derecede başarılı olduğu için-çekindiğini düşündüğünü ifade ederek, bir erken seçimin AK Parti tarafından şu anda göze alınamayacağı şeklinde görüş beyan etti.

CHP İzmir milletvekili ve Gazeteci Atila Sertel, “Erken seçime giderse halktan yanıtını alır. Halkımız gerçeği görüyor. Ben şimdilik bir erken seçim olacağını tahmin etmiyorum. Şu an yoğun bir propaganda havası içindeler. Yönetmediklerini toplum görüyor. Giderse yönetemedikleri için giderler. Kasa tam takır kuru bakır” dedi.

“SEÇİM GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK”

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ise, olası bir erken seçimin gündemlerinde olmadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce de 2023 tarihinden önce seçim yapılmayacağı yönündeki beyanlarını hatırlattı. AK Parti İzmir Milletvekili Nasır, “Erken seçim olması için bir neden yok. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz bu zorlu süreci bile başarı ile sürdürüyor. CHP’lilerin böyle bir aksiyona neden gerek duyduklarını anlamış değilim. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde beyanları var. Seçimler normal tarihinde 2023 te yapılacak ve bizim 2023 hedeflerimiz var. Bir erken seçim olmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil” dedi.

Avrasya araştırma şirketi anket sonuçları:

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, son anket sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi ve Tayyip Erdoğan'da son durum ne? İşte detaylar... Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Twitter hesabından “Covid-19 Pandemisinin Toplumsal / Ekonomik Ve Siyasal Etkileri” isimli araştırmasının bulgularını paylaştı. Özkiraz’ın paylaşımına göre ankette katılımcılara “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da soruldu. AK Parti ve MHP'de büyük düşüş var. Anket sonuçlarına göre kararsızlar dağıtıldığında sırasıyla AK Parti yüzde 34, CHP yüzde 28, İYİ Parti yüzde 11 oy alıyor. MHP yüzde 8,9’da kalırken Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi yüzde 2,7, Gelecek Partisi ise yüzde 2,4 oy alıyor. “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde katılımcıların yüzde 8.9’u ‘Evet’ derken yüzde 44,5’i se ‘Hayır’ cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 10,7’si ‘Diğer adaylara bağlı’ yanıtını, verirken 5,9’u ise soruyu yanıtsız bıraktı. Kemal Özkiraz tarafından açıklanan ankette dikkat çeken bir diğer soru ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı görevinde başarılı buluyor musunuz?” sorusu oldu. Ankete katılanların yüzde 41,9’u bu soruya ‘Evet başarılı buluyorum’ cevabını, yüzde 52,2’si ise ‘Hayır başarılı bulmuyorum’ cevabını verdi. - Mehmet Emin AL

 

Next page

Gazete Yenigün