Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sağlıkta Ek Ödeme Çıkmazı

Ağustos ayının ek ödemesinin, yaklaşık bir buçuk sonra, bu günlerde,Sağlık Çalışanları ek ödeme istemiyor tek ödeme istiyor.

Sağlıkta Ek Ödeme Çıkmazı

Yayınlanan yönetmelik, sağlık çalışanlarına  ek ödeme vermek için değil, vermemek için ne yapabiliriz yönetmeliğidir.

Yetkililerin açıklamalarının tam tersine, çalışanların yaklaşık %50 sinin hiç alamadığı ek ödeme, kurumlarda çalışanlar arasında haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe de beraberinde getirmektedir.

Yönetmeliğe hazırlayan yetkililere soruyoruz!

Hastayla birebir muhatap olan hemşireye, teknisyene, ebeye, şoföre, memura farklı gerekçelerle ek ödeme vermemek ne insanidir,  ne  vicdanidir. 24 saat nöbet tutan personele, 8 saatlik ek ödeme yapmak nasıl izah edilebilir?

Hayatlarını bir bir kaybeden, Ön cephenin yorgun savaşçıları sağlık çalışanları, sokak sokak virüsün izini takip eden filyasyon görevlileri, kendi canlarıyla, sevdikleriyle sınanan,  hastanede virüs kapıp hastalanan, buna rağmen ek ödeme ödenmeyen, hastanelerin yükünün genelini sırtlanmış olan hemşirelerimiz başta olmak üzere hekim dışı personellerimize ek ödeme vermemek hangi akla mantığa ve vicdana sığar?

Neredeyse tüm memurların esnek mesai yapıp tüm ödemelerini aldığı ortamda, zaman kavramı gözetmeksizin vatandaşlarımıza hizmet sunan pandeminin savaşçıları sağlık çalışanlarının bir günlük izninin bile ek ödemeden düşülmesi kabul edilemez.

Hastanede çalışıp ta, yapılacak ek ödemede pek çok kategoriye ayrılan çalışanlara yapılacak ödemeyi istemiyoruz.

Bazı idarecilerin kurum içinde personeller arasında ayrım yapması da ayrı bir sıkıntı. Bir meslek gurubuna ödenecek ödemeye göre görev verilmesi veya yaptığı görevden alınması da kabul edilemez.

Sözün özü, pandemi döneminde sağlık çalışanları tükenmişlik sendromuna doğru ilerlemekte. Sağlık çalışanları üzgün, sağlık çalışanları moralsiz, sağlık çalışanları stresli, sağlık çalışanları mutsuz. Sağlık çalışanlarının elinden tutun yoksa kaybedeceksiniz. -İHA

Next page

Gazete Yenigün