Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2020 - 09:35

Rotary’de Ertan Soydan dönemi başladı

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonunda 2020-2021 dönemi başladı. Covid-19 Yeni Tip Koronavirüs pandemisi nedeniyle internet üzerinden düzenlenen törenle 2019-2020 dönemi Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek görevini Ertan Soydan’a devretti.

Rotary’de yeni dönem 1 Temmuz itibarıyla başladı. Federasyon başkanlığı görevini devreden  Fatih Akçiçek, “Rotary’de coşkulu ve etkin bir dönemi geride bıraktık ve çok daha fazla insanda Rotaryen olma duygusu yaratarak yüzde 10 büyüme sağladık” şeklinde konuştu.

Rotary’nin dünyada iyi niyet ve barışın korunmasına inanan ve bu alanda hizmet veren iş ve meslek sahibi, çevresine duyarlı ve kendinden önce hizmet ilkesini benimseyen insanların dünya ölçeğinde birleştiği 115 yıllık bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizen Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu 2020-2021 Dönem Başkanı Ertan Soydan, “Rotary dünyada 1,2 Milyon, Türkiye’de ise 238 kulüp ile 6 bine yakın Rotaryen’in “Kendinden Önce Hizmet” idealinde buluşarak daha yaşanabilir ve daha barışçıl bir dünya için var gücüyle çalıştığı uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Rotary’nin temel değerleri olan dostluk, dürüstlük, çeşitlilik, hizmet, liderlik ile 6 temel öncelikli alanımız olan “Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü”, “Anne ve Çocuk Sağlığı”, “Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavi”, “Su ve Sanitasyon”, “Temel Eğitim ve Okur Yazarlık”, “Ekonomik ve Toplumsal Gelişim” ve geçtiğimiz cuma günü Uluslararası Rotary’nin bu 6 öncelikli alana eklediği “Dünyada sürdürülebilir Çevre” konusunda da ağırlıklı olarak bu dönem çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Uluslararası Tema; “Rotary Fırsatlar Yaratır”

Bölge olarak değişim ve eğitim olmak üzere temelde iki ana hedeflerinin olduğunu dile getiren Ertan Soydan, “Bu dönem her konuda ve her alanda değişim ve özellikle gençlerimiz için eğitim projelerimiz ana hedefimizi oluşturuyor. Dönem projemiz ise “Dijital Rotary Kampüsü”, yani dönem içinde gerçekleştireceğimiz Dijital Dönüşüm-Endüstri 4.0, Temiz ve Yaşanabilir Çevre, Learning Center gibi tüm eğitim faaliyetlerimiz bu kampüsün içerisinde yer alıyor. Yine bu dönem Rotary Vakfı, Genç kuşaklarımızı temsil eden Rotaraktör ve Interaktörler, Üyelik ve Rotary Elçiliği, Kurumsal İletişim, Bölge Programları, Rotary Programları, Toplum Hizmetleri, Uluslararası Hizmetler, İş Birlikleri ve Rotary Dışı Kaynaklar, Temiz ve Yaşanabilir Çevre, Dijital Dönüşüm-Endüstri 4.0 konularında çalışmalarımızı yürüteceğiz. Rotary’de burada yaptığınız herhangi bir şey dünyanın herhangi bir başka yerinde başka birisi için bir fırsat yaratır. İşte bu sebeple bu dönem temamız olan ‘Rotary Fırsatlar Yaratır’ ile insanlığa dokunmaya devam edeceğiz ” şeklinde konuştu.