Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Putin: Rusya 'Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan çekilecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın, son olarak 8 Nisan 2010'da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama tarafından yenilenen ve 2021 yılında sona erecek olan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan (START) çekilmek için hazırlık yaptığını duyurdu.

Putin: Rusya 'Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan çekilecek

Hürriyet'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu'ndan gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Rus lider Putin, Rusya'nın Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan (START) çekileceğini ve bunun için hazırlık yapıldığını belirtti.

Rusya ile ABD arasında nükleer silahların sınırlandırılmasına yönelik yapılan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın sonuncusu 2010’da imzalanmıştı.

ABD'li senatörlerden Trump'a anlaşmayı uzatma mektubu gitmişti

ABD Kongresi’nin bazı üyeleri, Başkan Donald Trump’a yazdıkları mektupta, süresi 2021’de bitecek olan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nı (START) uzatmaya çağırdı.

Mektup, Demokrat Partili senatörler Bob Menendez, Jack Reed, Mark Warner ve Dick Durbin ile ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Eliot Engel, Adam Smith, Adam Schiff ve Pete Visclosky’nin imzalarını taşıyor.
Senatör Bob Menendez’in internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Kongre üyeleri, Başkan Trump’a mektupta, START Anlaşması’nı uzatma yoluyla ülkemizin silahları üzerindeki kontrol mimarisini daha iyi korumaya çağırdı” dendi.

Anlaşmanın uzatılmamasının, ABD için uzay vadeli olumsuz sonuçlar doğuracağı kaydedildi.

Yeni START Anlaşması, 8 Nisan 2010'da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

Next page

Gazete Yenigün