Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Projelerimizle İzmir'e dokunmak istiyoruz!.."

İzmir Mardinliler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Mustafa İmrak, "Gençlerin arka planda kaldığı değil proje üretebilen, sunabilen, yürütebilen bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz ve bu sebeple de İzmir'de olan STK'lerin gençlik kollarına da örnek olmaya çalışıyoruz" dedi

"Projelerimizle İzmir'e dokunmak istiyoruz!.."

Yenigün TV'de Taner Özgür'ün konuğu olan İzmir Mardinliler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Mustafa İmrak, 2 ay önce devraldığı İzmir Mardinliler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanlığı'nda yapılan çalışmaları anlattı. İmrak, gündeme getirecekleri projeleri ilk kez Yenigün ailesi ile paylaştıklarını belirterek, "Bu projelerle amacımız, İzmir'deki Mardinliler olarak sosyal, kültürel ve sportif olarak tüm İzmir'e dokunabilmektir" diye konuştu.


Mustafa İmrak kimdir? Neler yapar? Kendinizi bize tanıtır mısınız?

1984, Mardin doğumluyum. 2007 yılından beri İzmir'de yaşıyorum. Dış ticaret ve lojistik

işi ile uğraşıyorum.Yaşamım hep İzmir'de geçtiği için son birkaç aydır sivil toplum kuruluşu (STK) yöneticiliği yapıyorum. İzmir Mardinliler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı'yım.


Önyargıyı kırmak için yola çıktık


İMAF Gençlik Kolları'nın diğer STK'lere göre farkı nedir?

7 Aralık itibariyle mevcut arkadaşımızdan görevi devraldık ve yaklaşık 2 aylık bir süreç oldu.

İMAF Gençlik Kolları olarak biz, biliyorsunuz Gençlik Kolları'na karşı olan bir önyargı var bunu

kırmak için yola koyulduk. Kendi içimizde bir yürütme kurulu oluşturduk ve şu an 11 kişilik yönetim kadromuz var. Yaptığımız toplantılarda hep iç kurumsalımızı oluşturup esasen yürütme kurulumuza iş ve kariyer noktasında iyi olan arkadaşları alarak bu önyargıyı kırmak için uğraştık.

Aslında gençlerin arka planda kaldığı değil proje üretebilen, sunabilen, yürütebilen bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz ve bu sebeple de İzmir'de olan STK'lerin gençlik kollarına da örnek olmaya çalışıyoruz.


Projelerimiz ses getirecek


Şu anda derneğinizin yürürlükte olan projeleri var mı? Projeleriniz nelerdir?

Göreve geleli 2 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen özellikle sosyal medyada yayınladığımız deklarasyonlarla birlikte yardım için bizlere ulaşanlar oldu. İlk talep Mardin'e bağlı Karaköy okulundaki öğretmenlerimizin kağıt ihtiyaçlarının olduğunu öğrendik ve kendi içimizde gerekli çalışmaları yapıp temin ederek okulun yaklaşık 2 yıllık kağıt ihtiyacını giderdik.

Geçen dönem İMAF bünyesinde Tıbbi Sekreterlik kursu açılmıştı, biz bunun takibini yaptık ve bununla ilgili de geçen haftalarda mezun olan arkadaşlara çeşitli hediyelerle beraber kahvaltı organizasyonu düzenledik.

Devam eden projelerimiz de olacak. Bunu da ilk Yenigün ailesi olarak sizlerle paylaşıyoruz buradan. İzmir'de yaşayan Mardinliler olarak tüm İzmir'e ve İzmirlilere dokunmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi ise bu hafta başlayacağımız kendi içimizde bulunan spor psikoloğu arkadaşımız ile tüm amatör spor kuluplerinin kapısını çalacağız.

İlk olarak Judo Milli Takımımızı ağırlayacağız. Kendi yeri olan kulüpleri yerlerinde, olmayanları kendi seminer salonlarımızda ağırlayarak projelerimize devam edeceğiz.

Buradaki asıl amacımız İzmir'deki Mardinliler olarak sosyal, kültürel ve sportif olarak tüm İzmir'e dokunabilmektir.


Temsiliyet sıkıntımız var


İzmir'de yaşayan Mardinlilerin sıkıntıları nelerdir? Biraz bahseder misiniz?

İzmir'de Manisalılardan sonra en çok nüfusa sahip olan Mardinlilerdir. Yaklaşık 300 bin kişi yaşamaktadır. Bu kadar çok nüfusumuz var iken en büyük sıkıntımız ise bürokraside, yerelde ve genelde, temsiliyet olarak yeteri kadar yer alamamaktır.

Temsiliyet noktasında sıkıntı vardır. Bizler gençler olarak bu konuda fikirlerimizi sunup projelerimizi yürütüyoruz. Mardinliler dediğimiz zaman İzmir ekonomisine ciddi bir artı değer katıyoruz.


Müşteri odaklı çalışıyoruz


Genç bir işadamı olarak yapmış olduğunuz işle alakalı bilgi verir misiniz?

Biz 10 yıllık bir şirketiz, uluslararası lojistik işi ile uğraşıyoruz ve grup şirketiz. İMSAN Grup Şirketler olarak faaliyet gösteriyoruz. Müşteri odaklı çalışan bir firmayız ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Esasen kapıdan kapıya teslimat yapıyoruz. Avrupa'nın herhangi bir noktasından

birden çok taşıma aracı kullanarak tek muhatap olma noktasında biz bulunuyoruz. Herhangi bir problemde müşterimiz direkt olarak bizimle muhatap oluyor.

Ortadoğu'da faaliyet gösterdiğimiz için tek muhatap biziz. Esasen çıkış noktamız Irak. Bliliyorsunuz ki Türkiye'nin ikinci büyük ihracat kapısı Irak'tır. Bu noktada biz en büyük başarılarımızı Irak'ta yaptık.

Aslında müşterilerin baskı yapması noktasında yeni destinasyonlar ve çalışmalar yapmak durumunda kaldık ve bir çok ülkeye açıldık.


Sektör bazında ağırlıklı olarak hangi müşterilere hitap ediyorsunuz?

Daha önceki dönemlerde inşaat ağırlıktaydı ama Ortadoğu'nun karışık olması ile şu anda ağırlıklı olarak ambalaj, ilaç, kağıt ve sağlık sektörleri yoğunlukta.


Ekonomideki sıkıntılar ve değişen kanunlar sizleri nasıl etkiliyor?

Biz genel olarak yenilikçi bir firmayız. Hiçbir nakliyecinin, taşımacının yapmadığı bir şeyi gerçekleştirdik ve müşterilerimize bize karşı savunacakları hakları nelerdir konusunda bilgilendirmek için şirket Genel Müdürümüz Kerem İmrak tarafından çıkarılan kitabı kendilerine öneriyoruz.


İş dünyasında en önemli şey azim


Gerek iş dünyasında gerekse sivil toplum noktasında gençlere neler önerirsiniz?

Biz de genç yaşlarda bu sektöre girmiş olduk. Bu arada en önemli şey "azim"dir. Azim olduğu sürece istediğinizle orantılı bir iş yapabilirsiniz.

Ben yanıma iş başvurusu için gelen arkadaşlara hep sorarım neden lojistik diye. Sevdiğiniz için mi yoksa çalışmak zorunda olduğunuz için mi diye. Ben o ışığı görmediğim zaman çalışmam mesela. Neden, çünkü severek yaptığı işten insan verim alabilir. O işte başarılı olabileceğine inanıyorsan o zaman zaten hem maddi hem manevi kazanç elde edersin.

Gençlere tavsiyem, sevdikleri işleri yapsınlar...


TANER ÖZGÜR

Next page

Gazete Yenigün