Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

PLEQUENİL Sıtma İlacı Son Dönemde İsmi Çok Geçiyor

Sanofi Firması :: Covid-19'un tedavisinde etkili olan sıtma ilacımız Plaquenil'i ulusal çapta test edeceğiz.Fransa’nın dünyaca ünlü ilaç laboratuvarı Sanofi, sıtmayla mücadele için kullanılan Plaquenil ilacının Covid-19 hastalığının tedavisinde başarısını test etmek için ulusal bir araştırma başlatacağını duyurdu.

PLEQUENİL Sıtma İlacı Son Dönemde İsmi Çok Geçiyor

Özellikle romatolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan hidroksiklorokinin (ticari ismiyle Plaquenil) Fransa, Çin ve ABD'deki klinik tecrübeler doğrultusunda yeni tip koronavirüs enfeksiyonun tedavisinde etkili olduğu gözlemlendi.

Sanofi'nin Fransa sorumlusu Olivier Bogillot, Plaquenil'in hastaları tedavi etme konusunda "cesaret verici" sonuçlar elde ettiğini vurgulayarak, ilacın tüm etkilerini anlayabilmek için ulusal çapta daha geniş testler yapılacağını açıkladı.

Bogillot France Info radyosuna verdiği röportajda, "Birkaç hafta içinde ilacın hangi hastalarda kullanılabileceğinin ve reel etkileri hakkında kesin sonuçlara ulaşırız" dedi.

İlaç şirketi ayrıca, sıtma tedavisinde kullanılan milyonlarca dozun bu virüs ile başa çıkabilmek için Fransız yetkililere tedarik edilebileceği vaadinde bulundu.

ANCAK ANCAK ANCAK; corona virüsüten korunmak için bazı kişilerin hekim tavsiyesi olmadan, bilinçsizce sıtma ilaçları alarak kullandığı ortaya çıktı. Coronavirüse yakalanmamak için önden sıtma ilacı kullanımının yanlıştıt. Bu ilaçların Covid-19 hastalığına yakalanmamak için önceden alınması hakkında hiçbir bilimsel veri şu an yoktur. Bu durumu dile getirenler içinde bulunduğumuz zor dönemde halkımızın sağlığı için çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır.Ciddi  göz bozuklukları, gen değişikliklri ve kanser riskleri bulunmaktadır. 

Sıtmanın ve bazı ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan Klorokin ve Hidroksiklorokin içeren ilaçların, Covid-19'dan korunmada ve hastalığın tedavisinde etkili olduğu yönünde medyada yer alan haberler birçok vatandaşın ilaçlara yönelmesine yol açtı maalesef. ilaçlar hakkında hekim ve eczacı dışında yetkisiz ve bilinçsiz kişilerce bilgilendirme yapılmasının son derece yanlıştır ve bu bilgilerin ikafasını bulanıklığına neden olmaktadır. Bu ilaç asıl olarak; 

"Yetişkinlerde romatoid artrit, diskoid ve sistemik lupus eritematozus, güneş̧ ışığına bağlı oluşan veya güneşle şiddetlenen dermatolojik rahatsızlıklarda; çocuklarda ise juvenil idiyopatik artrit (diğer tedavilerle kombine halinde) Diskoid ve sistemik lupus eritematozus da kullanılıyor."

Bu ilaçların Covid-19 hastalığının tedavisinde kullanım durumun ne olduğu, KLOROKİN  ve hidroksiklorokin, Çin'de başlayan Covid-19 hastalığının tedavisinde, Çin'li bilim insanlarınca diğer antiviral ilaçlarla birlikte hastaların tedavisine yardımcı olabileceği hakkındaki deneyimlerinin vaka raporlarıyla bilim dünyasına duyurulmasıyla ortaya çıkmış bir durumdur. Bunun dışında başka bir klinik araştırma veya kontrollü çalışmalar henüz yoktur, bu konuda daha çok çalışma ve değerlendirmeler gerekmektedir. Şu an gündemde olduğu üzere bu ilaçların Covid-19 hastalığına yakalanmamak için önceden alınması yakalanmamak için önceden alınması hakkında hiçbir bilimsel veri şu an yoktur. Bu durumu dile getirenler içinde bulunduğumuz zor dönemde halkımızın sağlığı için çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlike gerekmediği halde ilaç kullanmasının sağlık riskleri yanında kişilerin kendilerini rahat hissetmesine yol açması da diğer büyük bir riski teşkil etmektedir.

Ayrıca bu gruptaki ilaçların bilinçsizce kallanımı bir çok yan etkilerin oluşumuna neden olacaktır( göz harabiyeti, kemik iliği baskınlanması, kalp tutumları, DNA ve kromozom kırılmslarına, kanser oluşumlarına neden olabilmektedirler. Bazı bireylerde örneğin G6PDH( glukoz 6 fosfat dehidrogenaz) enzimi eksik olan bireylerde bu ilacın alınımı eritrositlerde parçalanmaya neden olacaktır. 

Sonuç olarak; İlaçlar ancak ihtiyaç olduğunda ve hekim ve eczacı gibi konunun profesyonellerince, yarar-risk oranı hesabı yapılarak kullandırılmalıdır. Bu prensiplere uyulduğunda insan sağlığının korunmasını sağlar, bu prensiplere uyulmadığında da istenmeyen etkilere yol açarlar.

Şu kriz ve panik döneminde, maalesef ki maddi kazanç uğruna, eldiven, maske, dezenfektan ve koyucu tedavi ile ilgili bir çok yalan yanlış bilgilendirmeler vardır. 

Lütfen; Evlerinizde kalın

Kişisel hijyene dikkat edin

Ellerinizi yıkayın suya sabuna dokunun

Ateş, öksürük, boğazda yanma, ishal kusma kas ağrılarınız var ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. 

 Hepbirlikte Coronasız günlere sevgiler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Filiz Çelik

Next page

Gazete Yenigün