Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Pilgir'den Kılıç'a: Buca'ya dert mi olacaksınız, derman mı?

AK Partili Buca Belediyesi Meclis Üyesi İzzet Pilgir, Buca Belediyesi'ne şeffaflık çağrısı yaparak, başkanlığa verilen soru önergelerine cevap alamadığını ileri sürdü. Pilgir ayrıca, "Başkan Kılıç Buca'ya Derman olmaya mı geldi, 250 TL'lik belediye imar harcını 1000 TL'ye çıkararak dert olmaya mı geldi?" eleştirisinde bulundu

Pilgir'den Kılıç'a: Buca'ya dert mi olacaksınız, derman mı?

İzmir Buca Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi İzzet Pilgir, Yenigün TV'de Özgür Coşkun'un konuğu oldu ve sorularını yanıtladı. İzzet Pilgir, Buca Belediyesi Aralık ayı meclis oturumunda dikkat çeken bir soru önergesi verdi. Buca Belediyesi'nin temizlik ihalesinde 15 ay süre ile çok yüksek bedellerle çöp kamyonları kiralandığını belirten Pilgir, araç kapasite analiz raporlarını istemesine rağmen belediyeden alamadığını söyledi. Buca Belediyesi personellerinin 'raporların nasıl verildiğini bilmediklerini' söylemesine bir anlam veremediğini belirten Pilgir, "Geçen Kasım ayı meclis oturumunda, tarafımızca verilen soru önergelerine hala cevap verilmemiştir. Biz temizlik ihalesinde kiralanan araçların tek tek araç kapasite analiz raporlarını istedik. Onlar ise kalkıp bize ihale şartnamesini verdiler. Biz ihale şartnamesini istemedik ki. Siz bize, sorduğumuz soruların cevabını verin ki, içimiz vicdanen rahat olsun" dedi.

"122 ARAÇ KiRALAMIŞLAR"
Buca Beleldiyesi'nin kiraladığı 15 aracın hizmet bedeline karşılık verdiği parayı, Karşıyaka Belediysesi'ninki ile karşılaştıran Pilgir, Karşıyaka Belediyesi'nin kiralan araçlara ödediği hizmet bedeliyle, Buca'da ödenen mitarın arasında yaklaşık 3 kat fark olduğunu iddia etti. AK Partili Buca Belediyesi Meclis Üyesi Pilgir, "Karşıyaka Belediyesi toplam 3 milyon 894 bin lira ödeme yapmış yani aylık 1 milyon 294 bin lira ödeme yapılmış. Buca Belediyesi ise 15 aylık 44 milyon lira ödemiş. Aylık tutar 2 milyon 933 bin liraya geliyor. Burada çok büyük yanlışlıklar yapılıyor. Bu para bizim değil, bu para bizi buraya seçen Bucalı'nın parasıdır. Biz Bucalı'nın parasını sonuna kadar savunacağız, sonuna kadar araştırmasını yapacağız. Burada bir durum var. Biz Buca Belediyesi'nin temizlik işlerine 47 araç kiraladı diye biliyoruz. Lakin 47 araç değil; Temizlik İşleri'ne 15 ay boyunca 47 araç, Destek Hizmetleri'ne 15 ay boyunca 51 araç, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne de 24 araç olmak üzere toplam 122 araç kiralanmış olarak görünüyor. Bunların hesabını çıkartırsak rakam o kadar büyüyor ki, inanın vicdanen rahatsız oluyoruz. Buradan bir kez daha sesleniyorum; kiralanan 122 aracın kapasite analiz raporları, plakaları ve modellerinin tarafımıza bildirilmesini istiyoruz" dedi.

"GEREKİRSE DAVA DA AÇARIZ"
Kılıçdarolu'nun CHP'li belediyelere şeffaflık ve hesap verebilirlik konusundaki uyarılarını hatırlatan Pilgir, "Buca'nın bir kuruşunu, tüyü bitmemişin hakkını yedirmeyeceğiz. Gerekirse savcılığa gider dava da açarız. Bu paralarla Bucalılar'a güzel hizmet edelim. Seçimden sonra dokuz ay geçti, soruyorum, değişen ne oldu. 'Para yok' diyor Başkan Erhan Kılıç, bu harcamaların içine giriyor. Biz araçları 15 ay sonra bir daha kiralayacağız mecburen. Bornova Belediyesi gibi Devlet Mazlemeleri Ofisi'nden nasıl aldıysa biz de alabiliriz. Biz vergilerle 50 milyona alırdık sıkıntısız. Nedense 10 yıldır bu işi aynı kişi alıyor. Burada kötü bir durum gözüküyor. Erhan Başkan Buca için iyi şeyler yapar diye bekledik. Ama borç batağına giriyor. Buca'nın öz malı olan benzinlikleri satışa çıkardılar. Kaynaklar'da ve pazar yerinin yanındaki petrol istasyonları. Petrol istasyonlarının da satış izni alındı. Bizim itirazlarımıza rağmen komisyonlara göndermek yerine yangından mal kaçırır gibi şatış izni aldılar ve şuan satış sürecinde. Bizi dinlemediler komisyonda tartışılsın istedik.

"ORTADA OTOPARK YOK"
Çarşıyı bitirmeden iki ay önce seçimlerden önce açılış yaptılar. Açtılar ama, hala inşaat durumunda. İhale şartnamesinde olanlara göre pazar yerinde 200'ü aşkın araçlık bir otopark var. Ortada otopark yeri yok. Önerge verdim. Bilgi vermediler. Çarşı neden durma noktasına geldi. Neden çünkü finans sorunu var en az 5 milyon para lazım. Kılıçdaroğlu, hesap verebilirliği kültür haline getireceğiz diyor. Ancak hesap verilmiyor ve şeffaflık olmadığı sürece biz soru önergelerimizi vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"MANİDAR KATI 
ATIK PROTOKOLÜ"

Bir firmaya protokol gereği katı atıkların ücretsiz vermesine değinen Pilgir, " 3 bin 200 evladımızın bursunu kestiler para yok dediler. 3200 öğrencinin simidine tostuna göz dikildi. Protokol gereği katı atık ücretsiz verilmiş bir firmaya, bununla iglili de savcılığa suç duyusunda bulunacağız. Mecliste biz dedik ki 'gelin bu protokolü iptal edelim.' Gazimer Belediyesi katı atığı yılda 1 milyon TL gibi bir ücretle veriyor. Biz Gaziemir'in dört katı büyüklükte bir ilçeyiz. Yaklaşık yılda 4 milyon TL para kazanabiliriz. Böylelikle bursunu kestiğiniz öğrencilere kaynak oluşturmuş olacağız. Biz bunu ısrarla dile getirdik Kasım ayı meclisinde. Belediye kasasında para yok deniliyor; nasıl oluyor da yıllık 3-4 milyon TL paranın kazanılacağı bir iş, ücretsiz protokol ile veriliyor. İhaleye çıkarsınız bu katı atıktan para kazanır ve bursunu kestiğiniz 3200 öğrenciye burs imkanı yaratmış olursunuz. Alın size kaynak, vatandaş alternatif sunuyor. Eğer bunu 5 yıl ücretsiz verdiyseniz burada Buca Belediyesi'nin yaklaşık 15-20 milyon TL bir zararı var, kamu zararı var demektir. Biz bunun hesabını soracağız. Bucalılar'ın parasının hesabını soracağız" şeklinde ifade etti.

"HARÇLARLA İLGİLİ FAZLA 
ŞİKAYET GELİYOR"

Harçlarla ilgili çok şikayet geldiğini belirten Pilgir, "Bucalılar bilsin ki Buca Beleidyesi'nin bir çok harcını hükumet belirlemiyor. Belediye belirliyor. O kadar afaki rakamlar çıktı. İmar durum ücreti 250 TL'ydi,1000 TL oldu. Tüzel bir yanlışlık var. Buna benzer harçlar var. Kafasına göre harç belirleyemez. Bucalıya nasıl hizmet ederiz diye tartışmak isterken oy birliği ile geçirdiler CHP'liler olarak. Biz AK Parti grubu olarak yardımcı olmak istedik ancak yanlış varsa biz dik duracağız çünkü vatandaş bize bu nedenle oy verdi. Onların hakkını savunmak için. Bucalılar bizden hesap soracak. Garibanların bursunu keserek hizmet olmaz. 127 bin 580 kardeşimiz bize oy vermiş. Her vatandaşın gönlüne girerek kazanacağız Buca'yı. Bu dönem olmazsa gelecek dönem mutlaka gönüllere girip alacağız.


"DERT OLMAYA MI GELDİLER?"
Buca'da trafik sorununu çözmemiz gerekiyor. Vatandaş Alsancak'a işe gitmek için 45 dakika zaman harcıyor yolda. Konak tüneline itiraz ediyorlar, Konak Tüneli iyi ki yapmışlar. 10 yılda ne yaptınız kardeşim Buca için? Sayın Erhan Başkan derman olmaya mı geldi, 250 TL'lik belediye imar harcını 1000 TL'ye çıkararak dert olmaya mı geldi. Bir imza atacaklar yüzde 300 zam yaptılar. Böyle tasarruf olmaz. Türkiye'nin hiç bir yerinde böyle afaki harçlar olmaz. Bugün Buca Belediyesi'nin bütçesinin iki katı elaman çalışıyor. Orası başka içine girsen çıkamazsınız. Sonuçta çalışanlar işçi kardeşimiz... Alın teri döken bütün işçiler bizim kardeşimizdir... Sabahın beşince çöpümüzü topluyor kardeşlerimiz biz uyurken. Samimi olsunlar Buca için ne yapacaklarsa doğru olan her şeyinde yanındayız. Yanlışın da karşısında olacağız AK Parti grubu olarak. Bunca borcu nasıl yaptınız, bunları soracağız" dedi.

Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün