Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Pazarda mühendis sorunu var!

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Uğur Toprak, pazarlarda gıda güvenliği kontrolü yapılmadığını, sadece ilçe belediyelerin zabıta ile gramaj denetlemesi yaptığını söylerken İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Uğur Bey doğru söylüyor ve haklıdır” şeklinde konuştu

Pazarda mühendis sorunu var!

YENİGÜN Türkiye Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB)’ne bağlı Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, 30 ilçeye resmi yazı yazarak, hangi belediyelerin pazar yerlerini dolaşan zabıta ile beraber gıda kontrolü yapan gıda mühendisi istihdam ettiğini sordu. Torbalı Belediyesi gibi hiç gıda mühendisi çalıştırmayan ilçelerin olduğu gibi. Resmi yazı sonucunda öğrenilecek. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, zabıta, pazarlarda sadece gramaj kontrolü yapar ancak hijyen ve gıda kontrolü yapamaz bu nedenle pazarlarda zabıta ile beraber veya bağımsız gıda mühendislerinin kontrol yapması gerekiyor” şeklinde uyarıda bulundu. 

“GIDA MÜHENDİSİ 
KONTROLU ŞART”

Başkan Toprak, “Zabıtalar tarafından sadece gramaj kontrolü yapılmakta olup gıda güvenliğine ilişkin bir denetim uygulanmamaktadır. Hijyenik bir ortam yaratılabilmesi için bir takım düzenlemeler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Örneğin,  ambalajsız, açıkta, toz toprakla temas eden, üreticisi belli olmayan, kayıt dışı satışların önüne geçilmeli, salça ve zeytinyağı gibi ürünlerin pet şişede satılmasına izin verilmemelidir. Süt ve süt ürünleri gibi ürünler için soğuk dolaplar temin edilmelidir. Zabıtalar aracılığıyla yapılan denetimler bu uygulamalar için yeterli olmayıp, belediyelerin gıda mühendisi istihdam ederek denetimleri etkin hale getirmesi gerekir” şeklinde konuştu.

GIDA MÜHENDİSİ 
YOKSA KİM YAPIYOR?

Vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşıladığı pazaryerlerinin birçoğu açık ve fiziki koşulları gıda güvenliği açısından ne yazık ki yetersiz durumda olmadığını iddia eden Gıda Mühendisi Başkan Uğur Toprak, “Zabıtalar tarafından sadece gramaj kontrolü yapılmakta olup gıda güvenliğine ilişkin bir denetim uygulanmamaktadır. Hijyenik bir ortam yaratılabilmesi için bir takım düzenlemeler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Örneğin, ambalajsız, açıkta, toz toprakla temas eden, üreticisi belli olmayan, kayıt dışı satışların önüne geçilmeli, salça ve zeytinyağı gibi ürünlerin pet şişede satılmasına izin verilmemelidir. Süt ve süt ürünleri gibi ürünler için soğuk dolaplar temin edilmelidir. Zabıtalar aracılığıyla yapılan denetimler bu uygulamalar için yeterli olmayıp, belediyelerin gıda mühendisi istihdam ederek denetimleri etkin hale getirmesi gerekir” dedi.
Başkan Toprak, açılan pazaryerlerinin altyapısının düzeltilmesi gerektiğini hatırlatarak “Bir üretici pazaryeri açıyorsa altyapısının da oluşturulması zorunludur. Belediye üreticilere gıda üretimine uygun bir ortam yaratıp bir gıda mühendisi vasıtasıyla bu ürünlerin tüketici ile buluşmadan önce denetlemesini sağlamalıdır. Bunun yanı sıra semt pazaryerlerinde olduğu gibi hijyenik şartlar sağlanmalı, yiyeceklerin saklanması için de soğuk tezgâh imkânı sunulmalıdır” ifadelerini kullandı. 

“SU YOK HİJYEN NASIL OLUR”

Toprak, “İzmir Enternasyonal Fuarı başta olmak üzere kentte açılan birçok Gastronomi Fuarı'nda el yıkayabilecek kadar dahi su bulunmayan bir ortamda gıda üretimi yapılıp satışa sunulmaktadır. Kullanılan ekipmanların hijyenik kontrolü, çalışan personellerin kişisel hijyeni ve hijyen belgeleri Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri ve belediyeler tarafından denetlenmeli, sonuçları da kamuoyuyla paylaşılmalıdır” dedi.

“İŞTEN ANLAMAYANLAR
RUHSAT VERİYOR” 

Başkan Toprak ilginç bir iddiada bulunarak, “Gerek Sıhhi, gerekse Gayri Sıhhi Müessese (GSM) ruhsatlar belediyeler tarafından verilmektedir. Ruhsatın verilip verilmeyeceğine de çoğunlukla gıda bilimi konusunda eğitim almamış görevliler karar verir. Oysa ki bu kararı vermesi gereken kişiler bu konuda eğitim almış olan gıda mühendisleri olmalıdır. Bu sebeple belediyelerin ya ruhsat birimlerinde gıda mühendisi istihdam etmesi ya da gıda mühendisleri odasından onay belgesi istemesi gerekir” şeklinde konuştu.
Toprak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Gıda kontrolleri Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla yapılmakta olsa da yerel yönetimler de gıda terörüyle mücadelede etkin rol almalıdırlar. Bu sebeple diyoruz ki belediyelerde gıda mühendisleri istihdam edilmeli, hatta ‘Gıda Daire Başkanlığı’ kurulmalıdır. Eğer sosyal bir belediye olmaktan bahsediliyorsa her şey imar olarak görülmeyip halkın sağlığı da koruma altına alınmalıdır. Belediyeler işletmelere ruhsatı veriyorsa, gıda mühendisi istihdam ederek denetimde yapmalıdır.”  


Hijyen ve denetim 

İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Polat’ın söylediklerini haklı bularak daha da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Erişen, bazı belediyelerin tahsis adı altında pazarcı esnafından yasal olmayan yollardan 5000-7500 TL arasında para almayı bildiğini; ancak altyapı, hijyen ve benzeri koşulların denetlenmesinde yeterli olmadığını söyledi. Erişen, “Sayın Uğur Toprak’ın söyledikleri doğrudur. Sağlıklı koşulların olması gıda denetlemesinin olması gerekiyor. Biz pazarcıyız hayatımızı bu şekilde kazanıyoruz. Müşterinin hijyen koşullarına inanması güvenmesi gerekiyor alışveriş yapması için. Vatandaş pazara değil AVM’lere giderse burada aç kalacak olan pazarcı esnafıdır. Tarım İl Müdürlüğü ile beraber belediyeler yetkilerini kullanarak denetlenme yapmalıdır. Pazarların belediyeler tarafından altyapıları düzeltilmeli, hem hijyen koşullarına uyulmalı hem de denetleme yapılmalı fikrine tamamen katılıyoruz” dedi. 
Erişen ayrıca İzmir’de ilçeler dahil 154 pazar kurulduğu bunların en büyüklerinin bazılarının Bostanlı, Şirinyer, Fahrettin Altay gibi  pazarlar olduğu bilgisini verdi.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün