Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Pazarcılar işgaliye bedelinin taksitlendirilmesini istedi

Pazarcıların ilçe belediyelere işgaliye borcu olduğunu ifade eden İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, bunun taksitlendirilmesi çağrısında bulundu

Pazarcılar işgaliye bedelinin taksitlendirilmesini istedi

İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, ilçe belediyelerine pazarcıların tezgâh işgali bedeli borcunu bulunduğunu ve ödeme sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, “Üyelerimiz bunu bir defada ödeyemez, borcu taksitlendirelim” dedi.

Pazarlarda tezgâh açan çok sayıda pazarcı esnafın, belediyelere tezgâh işgaliye borcunu ödeyemeyecek duruma düştüğünü ifade eden İzmir Pazarcılar Odası Esnaf Başkanı Hamdin Erişen, “Pazarcı arkadaşlarımızın en az yüzde 40'ı ilçe belediyelerine, tezgâh işgaliye bedeli borcunu ödeyemez duruma geldi. İşgaliye bedelleri 7.5 TL’den 20 TL’ye kadar değişiyor. Bu da yıl bazında pazarcıya 3 bin ile 4 bin lira arasında maliyet oluşturuyor. Örneğin biber tezgâhı açan esnafımız 2 bin TL olan işgaliye borcunu bir defada ödeyemiyor ancak taksitlendirilirse bu borcu ödeyebilirler” dedi.

“BELDİYELER BİZİ ARIYOR”

Pazarcı esnafının borçları için belediyelerin odalarını aradığını belirten Başkan Erişen, “Bazı ilçe belediyeler üye borçları için bize ulaşıyor. Biz de listeyi göndermelerini istiyoruz. Oda olarak bizim de paramız yok, çünkü aidat bile alamıyoruz. Aidat istedğimizde piyasa koşullarını ve borçları ifade ediyorlar” diye konuştu.

“DAHA ÖNCE UYGULANDI”

Karşıyaka Belediyesi ile önceki dönemlerde taksitlendirme yaptıklarını belirten Erişen, “Odamıza kayıtlı yaklaşık 3 bin 500 pazarcı esnafı var. Geçtiğimiz dönem Karşıyaka Belediyesi’nin yaklaşık 200 pazarcı arkadaşımız için alacağı 400 bin TL vardı. Biz onlarla görüştük konuştuk borcu haftalık ödeme planına bağlayarak parça parça ödenmesini sağladık. Belediyelere çağrımız, zabıta ve gelir müdürlüğünden birer arkadaşla masa basında bir araya gelerek bu sistemi uygulayalım. Çünkü pazarcı bu borcunu toplu ödeyemiyor” şeklinde konuştu. -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün