Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Patili dostlarımızın yazı zehir olmasın

Yaz aylarında patili dostlarımızın idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski her zamankinden daha fazla oluyor. Gerek az su içme, gerek idrarını tutma enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor.

Patili dostlarımızın yazı zehir olmasın

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte patili dostlarımızın yaşadıkları sıkıntılar da artıyor. Yaz aylarında can dostlarımızı en fazla etkileyen hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonları. Bu mevsimlerde artan enfeksiyon riski dostlarımızın sıkıntılı bir süreç yaşamasına neden oluyor. Kedi- köpek sahiplerinin idrar yolu enfeksiyonlarına karşı alabileceği önlemleri, bu rahatsızlıkla karşılaşıldığında neler yapılabileceğini İlgi Veteriner Kliniği Hekimi Aykut Çokoğullu ile görüştük. Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu, kedi veya köpeklerin idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde belirtileri fark etmenin ve en kısa sürede veteriner hekim tarafından muayene edilmesinin önemine değindi. Çokoğullu, "Problemler ilk başladığında hastalar çok su içip çok idrara çıkmaya başlar. Hatta idrara çıkma şu şekilde olur; hastalar idrar yapma pozisyonunu alır ama her seferinde idrar yapamaz, zorlanır. Bunun sebebi de idrar yolundaki ağrı ve acıdır.  İdrar kesesi mukozası hassas bir mukozadır, bu tarz bakteriyel enfeksiyonlarda çabuk kanamaya başlar.  Ateş, iştahsızlık gibi rahatsızlıklar da idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte yaşanmaktadır" dedi. Kedi/köpeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtilerine rastlandığında veteriner hekiminin hastayı en kısa sürede görmesinin şart olduğunu vurgulayan Çokoğullu, "Çok su içip, çok idrara çıkmak aynı zamanda şeker hastalığının, endokriyenel, hormonal hastalıkların, böbrek yetmezliğinin belirtileri arasında da var. Bu yüzden bunları ayırt etmek için belirli testler yapılması gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonu belki çok ölümcül bir problem olmayabilir ancak bu idrar yolu enfeksiyonu altında yatan sebep böbrek yetmezliği ise ciddi problem yaşama ihtimali var" uyarısında bulundu. 

ERKEK KEDİLERDE ÖLÜMCÜL OLABİLİR 
İdrar yolu enfeksiyonlarının kedilerde de sık rastlandığına özellikle erkek kedilerde ölümcül olabileceğine dikkat çeken Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu, "İdrar yolu enfeksiyonlarının sebeplerinden biri olan ve idrar kesesinin içerisinde oluşan kum ve kristaller, belli bir süre sonra taşa dönüşebiliyor ve özellikle erkek kedilerde penisin anatomik yapısı dolayısıyla tıkayıp idrar yapamamaya yol açıyor. Bu durum 24 saat içinde ölümle sonuçlanabiliyor"dedi. Çokoğullu, "Dişi ve erkek olarak belirtiler de fark edebiliyor. Erkek köpeklerde belli durumlarda prostata bağlı da idrar yolu enfeksiyonu şekillenebiliyor.  Dişilerin avantajı anatomik yapıları gereği idrar kanalları geniş olduğu için kristal kum gibi durumlar tıkayamıyor. Tıkayamadığı için de erkek kedi/köpekler kadar canları yanmıyor. Tıkanıklık oluşmadığından ölümle sonuçlanma ihtimali olmuyor" dedi.

NEDENE YÖNELİK TEDAVİ YAKLAŞIMI

Tedavinin nedene yönelik yaklaşımla çözülmesinin altını çizen Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu,  "Eğer rahatsızlığa yol açan şey kristallenmeyse ona göre tedavi uygulanabiliyor. Ancak bazı durumlarda idrar kesesinde kitleler kanserojenler olabiliyor. Ultrason muayenesinde saptarsak operasyon gerekebiliyor ama basit bir idrar yolu enfeksiyonunda en çok uyguladığımız idrar yollarına iyi gelen bir antibiyotik beraberinde güzel bir ağrı kesici genellikle yeterli oluyor. Bazı durumlarda idrar yolu antiseptiği de tercih edilebiliyor. O tamamen hekimin yaklaşımına göre değişiyor. Tabi 'İştahı var mı, yemek yiyor mu, ateşi var mı' bu tarz rahatsızlıklarda semptomatik olarak tedavi etmemiz gereken durumlardır" diye konuştu.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER 

Rahatsızlığın sadece idrar yolu enfeksiyonu olması halinde 1 haftada iyileşeceğini belirten Çokoğullu, alınabilecek önlemler konusunda bilgi verdi. Çokoğullu, "Bol miktarda su içmesi bizim için önemli.Genetik faktörler, beslenme, az su içme, kısırlaştırma, kaliteli mamayla beslenmek, çok su içmeleri sağlanmalı. Buz topları yapıp suyun içine atarak daha çok su içmelerini sağlayabilirler. Konserve mama tüketimi yapılabilir. Çok uzun süre idrar tutmada enfeksiyona sebep oluyor. Günde iki yada üç kere dışarıya gezmeye çıkarılırsa enfeksiyon görülme sıklığı azalır" ifadelerini kullandı.


KLİNİK TERCİHİ ÖNEMLİ 
Patili dostların tedavisinde hastalığın doğru tespiti ve doğru tedavinin uygulanabilmesi için kliniklerin donanımının önemine dikkat çeken Çokoğullu, "Ultrasonla bakmadan, idrar mikroskobisi yapmadan, böbrek tahlilleri yapmadan ne olduğu anlaşılmıyor. Donanımlı klinikler tercih edilmeli. Testlerin tamamı yurtdışından alınıyor, bu yüzden rakamlar yükseldi. Ancak yine de erken teşhis bir çok hastalıkta inanılmaz kıymetli. Tespit edilen bir tümörü küçükken almak önemli, bir süre sonra büyüdüğünde operasyon da zorlaşır. Kronik idrar yolu enfeksiyonu, testlerde anormal bulgular veriyorsa operasyona alıyoruz. Yaşı büyük hastalar için özellikle düzenli check up öneriyorum.Tabi ultrason  veya kan almak sadece bu işin tamamlandığı anlamına gelmiyor, bunu yorumlamak gerekiyor. Bu konuda hekimin kendini geliştirmiş olması gerekiyor. Çok fazla ultrason, kan vs tahlillerine  bakmış olması gerekiyor ki değişiklikleri fark edebilsin. Cihazları kullanmayı öğrenerek sonuçları doğru yorumlamak çok önemli. Bizim mesleğimizin en büyük avantajı bununla ilgili çok fazla eğitim semineri oluyor.Bunlar takip eden hekimlerle görüşmek daha iyi olur" açıklamalarında bulundu.


24 SAAT HİZMET

İlgi Veteriner Kliniği olarak hastane formatında çalıştıklarını belirten Çokoğullu Ege Bölgesi'nin en büyük hayvan hastanesini açacaklarının müjdesini verdi. Çokoğullu, "Hastane formatında çalışıyoruz. 24 saat hizmet veriyoruz, yatan hastamız var. Sırf bu yüzden bir hastane açıyoruz. Her şey tamam sadece hastane değiliz adı da olsun istiyoruz. 4 veteriner hekim, 4 tekniker, 2 yardımcı personel, 1 sekreterimiz var. Kalabalık bir grubuz, büyük bir klinik. Endoskopiden, röntgene kadar fiziki donamımız tamam. Tomografi cihazı da alacağız. Bir ay içinde hayvan hastanesi açacağız. Ege Bölgesi'nin en büyük hayvan hastanesi olacak" dedi.


SOKAK ÇOCUKLARI HASSAS BİR KISIM

Kurum olarak sokak hayvanlarının tedavisine destek olma gayretinde olduklarını söyleyen Çokoğullu, "Sokak hayvanlarına destek olmaya çalışıyoruz. Sokak çocukları hassas bir kısım.Gücümüz yettiği kadar bende mümkün olduğu kadar mesleki etiği ön plana koyarak destek olmaya çalışıyoruz. Yaralı hayvanlar için mesai saatleri içinde gelip alabiliyoruz. Mümkün olduğu kadar sokak hayvanları konusunda  en büyük problemlerde biri düzenli tedavi esnasında bir yere koymak onun için de destek oluyoruz" dedi. 

Next page

Gazete Yenigün