Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2020 - 10:28

Patates ve soğana sınırlama!

Patates ve kuru soğan ihracatının ön izin şartına bağlanmasının üreticiyi ve tüketiciyi olumsuz etkileyeceğini savunan TMOBB ZMO İzmir Şube Başkanı Türk, “Böyle giderse önümüzdeki dönemde patates üretimi düşecek. Böylece fiyatlar tekrar yükselecek” dedi.

Patates ve kuru soğan, ihracatı ön izin şartına bağlanması kararını değerlendiren TMOBB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tevfik Türk, düzenlemenin üreticiyi ve tüketiciyi olumsuz etkileyeceğini savundu. 

Kararın iç piyasayı dengelemek için alındığını ancak uygulamanın amacına ulaşmak bir yana sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Türk, “Kısa vadede patates ve soğan fiyatlarının düşmesi hesaplanıyor. Ancak şu anda 70 kuruş maliyeti olan  patates, tarladan 60 kuruşa alınıyor. Maliyetin altında bir alım söz konusu. Çiftçi zarar ediyor. Patates, marketlerde ise 2 liraya satılıyor. Bu karar, iç piyasayı dengelemek ve fiyat artışını engellemek için alındı. İhracatı kapatarak iç piyasayı dengelemeye çalışıyorlar. Ancak dediğim gibi, şu anda üreticinin maliyeti 70 kuruş, sattığı fiyat 60 kuruş. 10 kuruşluk bir zarar var. Patates marketlerde 2 lira. Soğan fiyatları da bu şekilde. Arada 4 kat fiyat farkı var. Bu fiyat farkının mutlaka dengelenmesi gerekiyor. Uygulamanın ne derece sürdürülebilir olduğunu bilmiyoruz” dedi. 


FİYAT FARKI DENGELENMELİ
Önümüzdeki dönemde patates üretiminin düşeceğini ifade eden Türk, “Önceden Suriye, Irak gibi Orta Doğu ülkelerine ihracat yapılıyordu. Böyle giderse önümüzdeki dönemde patates üretimi düşecek. Üretim düştüğü  ve piyasada patates olmayacağı için fiyatlar tekrar yükselecek. Yine ithalat yapılacak. İhracatın kapatılması çok doğru bir uygulama değil. Önemli olan üretici ile tüketici arasındaki zincirdeki fiyat farkını düşürmek ve dengelemek. Patatesi tarlada tutamazsınız. Çünkü tarlada bıraktığınız zaman toprağı zehirler. Hastalıklara sebep olur. O nedenle patatesi tarladan kaldırmak zorundasınız. Diğer ürünlerdeki gibi toplamayıp, üzerini süremezsiniz. Dolayısıyla çiftçi mecburen zararına satıyor” diye konuştu. 


HEM ÜRETİCİ HEM 
TÜKETİCİ KAYBEDECEK

Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, ihracatın kısıtlanması yerine kooperatiflerin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Böyle bir karar ilk kez çıkıyor. Zaten patates ve soğanın üretici fiyatlarında bir düşüş var. Pazar fiyatlarıyla arasındaki makas açılmış durumda. Bu uygulamanın hem üretici hem de tüketici açısından olumlu sonuç doğurmayacağını düşünüyorum. Yapılması gereken üreticinin ve tüketicinin kazanacağı bir üretim ve pazarlama sisteminin hayata geçirilmesidir. Bu noktada kooperatiflerin güçlendirilmesi ve daha fazla devreye sokulması çok önemli. Biz ithalatın durdurulmasını beklerken böyle bir karar alındı. Bu karar, üretici üzerinde bir baskı oluşturacaktır. Kaybeden hem üretici hem tüketici olacaktır.”

 İÇ PİYASAYA SATILACAK

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Dinlenmez, patatesin iç piyasaya dağılacağını ifade ederek, “Kararın patates ve soğan fiyatlarına etkisi olacaktır. İhracat olsaydı fiyatlar üreticiyi memnun edecek şekilde yükselirdi. Bu şekilde fiyatlarda fazla yükselme olmaz. Bu da tüketicinin faydasına olur. Patateslerin büyük kısmı şu anda hasat edildi ve satışa gitti. İhracat olmadığı için patates iç piyasada dağılacak. Bu sene zaten pek verimli geçmedi. Kısacası üretici her halükarda zarar ediyor” dedi.  

Doğukan Fikri FİDAN