Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

PASAPORT İDDİALARINA ASGD’DEN AÇIKLAMA .

ASILSIZ SUÇLAMALAR BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEZ.

PASAPORT İDDİALARINA ASGD’DEN AÇIKLAMA .

PASAPORT İDDİALARINA ASGD’DEN AÇIKLAMA 

ASGD:

ASILSIZ SUÇLAMALAR BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEZ
 

“Bursa’da pasaport skandalını vali önledi” başlıklı haberinizi üzülerek okuduk. Tarafımızdan bilgi alınmadan yapılan, yanıt hakkımıza saygı duyulmadan yayınlanan haberiniz ile ilgili açıklamamız şöyledir:
“Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD) olarak ‘Anadolu’dan Balkanlara Kültür Köprüsü’ projesi organize ettiğimiz doğrudur. Haberde TGF Genel Başkanvekili görevime de atıfta bulunmanız, projenin TGF ile bağlantısı olabileceğinin de düşünülmesine neden olmuştur. Bu etkinliğin önce, ASGD’nin de üyesi olduğu TGF adına yapılmasının planlandığı doğrudur.
Ancak TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca projeye katkı sağlanamayacağını beyan edince, ASGD olarak sahiplenmek durumunda kaldığımız da doğrudur. Dolayısıyla TGF’nin bu etkinlikle ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Daha önce de uluslararası projeler düzenleyen ve çok sayıda sosyal sorumluluk projesine imza atan ASGD, bu organizasyon ile de Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kardeşlik ilişkilerine katkı koymayı amaçlamıştır.
Bosna Hersek tarafı bu etkinlik için bizlerden 15 kişisi folklor grubu olmak üzere 45 katılımcı istemişlerdir. Haberde iddia edildiği gibi gazeteci olmayanlara gri pasaport çıkartılmasını sağladığımız iddiasının gerçekle ilgisi yoktur.
         İlişikte gönderdiğimiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne tarafımızdan sunulan pasaport talep yazısında da görüleceği gibi, gazeteci veya dernek üyesi ibaresi kullanılmadan, genel olarak katılımcıların tamamı için hizmet pasaportu talebinde bulunulmuştur.  
Şayet haberde ileri sürüldüğü gibi sadece gazetecilerden oluşan bir grubu götürseydik, başvuru adresimiz Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olurdu, zira basın mensuplarına gri pasaport vermeye yetkili kamu birimi orasıdır. Büyükşehir Belediyesi’nin veya Valiliğin, dolayısıyla devletimizin yanıltıldığı ithamı asla doğru değildir.
         Bunun yanı sıra bunun bir kültür programı olmayıp turistik gezi olduğu iddiası da külliyen asılsızdır. Başvuru dilekçesinden de anlaşılabileceği gibi Bosna Hersek’de her yıl yapılan Kültür Sanat Festivali’nde, Bursa ve ülkemiz adına gösteri yapacak 15 kişilik folklor grubunu da herhangi bir katılım bedeli talep edilmeden yer alması planlanmıştı.
         Turistik gezi noktasında ısrar edenler, Derneğimizin, Bosna Hersek Devleti adına muhatapları ve proje ortağımız olan Gracanica Valiliği, Gracanica Belediyesi ile Stari Grad Srajevo Belediyesi’ne, bunun nasıl bir kültür programı olduğunu sorarak öğrenebilirler.
         Katılımcılardan 1.500 TL istenmesi ise gizli bir bilgi değildir ve kamuoyuna da sosyal medya mecralarında dahi duyurularak yapılmıştır.
         Sebebi de şudur. Bursa Büyükşehir Belediyesi otobüs tahsisini kabul etmeyince, otobüs kiralanması, mazot giderinin karşılanması, yol boyunca yapılacak harcamalar ve kafile için yurtdışında yapılacak harcamalar karşılığı böyle bir rakam talep edilmiştir. Otobüs hareket saatine kadar da herhangi katılım bedeli tahsil edilmemiştir.  
         Sonuç olarak, Valiliğimiz doğal olarak iddiaları ciddiye almış ve bir karara varmıştır.  Elbette ki saygılıyız. Daha başka asılsız iddialara sebebiyet vermemek adına da etkinlik tarafımızdan iptal edilmiştir. Devletine ve milletine bağlı olan ASGD, Türk ve İslam kültürüne katkı sunmak amacıyla, sporun yanı sıra bu tür sosyal ve kültürel etkinliklerle ülkemize katkı sağlamayı her daim sürdürecektir.  
 
İbrahim ERDOĞAN  
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği
Genel Başkanı

Next page

Gazete Yenigün