;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Parti değişti, görüş değişti

Ovacık'ta maden ocakları kurulması girişimine karşı çıkan Bergama Belediyesi’nin geçen dönemki CHP’li belediye başkanı Mehmet Gönenç, çevreci avukatlarla birlikte hukuk mücadelesi başlatarak dava açtı. AK Partili Belediye Başkanı Hakan Koştu ise doğa mücadelesi için açılan davadan çekilme kararı aldı, tepkilere “maden zenginliktir” karşılığını verdi

Parti değişti, görüş değişti

YENİGÜN / Bergama Belediyesi'nin geçen dönem başkanlığını yapan CHP'li Mehmet Gönenç, çevreye vereceği zarar nedeniyle, işletilmek istenen maden ocağına karşı çevrecilerle birlikte hareket ederek dava açtı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye başkanlığı AK Partili Hakan Koştu'ya geçti.  Koştu'nun talebi üzerine Bergama Belediyesi, Ovacık'taki maden işletimine karşı açılan davadan çekildi. Bergama Belediyesi'nin çevre davasından çekilmesi tepkilere yol açtı. 
Eski Belediye Başkanı Gönenç, "Davadan çekilmek, Bergama halkına ihanettir" açıklamasında bulunurken çevreci avukatı Arif Ali Cangı, Bergama Çevre Paltformu Başkanı Erol Engel, belediye başkanını vatandaşın doğasını ve sağlığını korumamakla suçladı. 
Avukat Cangı, önceki Belediye Başkanının ilçenin ve Ovacık köylülerinin sesi olduğunu, EGEÇEP, Bergama Çevre Platformu ve vatandaşlarla birlikte davaya katıldığını kaydederek "Belediyeler, insan ve doğaya zararlı olabilecek her türlü gelişmeye karşı duyarlı olmak zorunda. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Bergama Belediyesi, AK Parti'ye geçince maden davasından çekilme kararı aldı. Demek ki Bergama Belediyesi ikitdarın isteği doğrultusunda hareket ediyor. Çünkü belediyeler ilçe sınırları içerisinde vatandaşalarının temiz bir çevrede yaşam hakkına, anayasal hakkına hizmet etmelidir. Tunç Soyer'e çağrımızdır, Bergama Belediyesi'nin boş bıraktığı davacı koltuğuna İzmir Büyükşehir Belediyesi oturmalıdır" açıklamasında bulundu. 

"VATANDAŞIN FAYDASINA DEĞİL"
Ege Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ise Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu'nun da  vatandaşın çıkarlarını koruması gerektiğini söyleyerek, başkan Koştu'yu, "Vatandaşın faydasına olan temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının karşısında hareket ediyor" sözleriyle eleştirdi. Engel, Kozak yaylasına 7 kilometre uzaklıktaki, Kapukaya ve Yerlitahtacı köylerine yakınlığı ile bilinen madenin işlemeye başlaması durumunda telafasisi mümkün olmayan doğa ve çevre zararlarına yol açacağını, Geyik Dağı'ndan getirilen içme suyu sahasının tehlikeye gireceği gibi tarım amaçlı Kestel Barajı'nın da maden sahasından ciddi şekilde zarar göreceğini iddia etti.
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise, “Bergama Belediye başkanı bu dilekçeyi vererek, ‘ben Bergama halkının içme suyu kaynaklarını korumayacağım’ şeklinde açıkça beyanda bulunmuştur” diye konuştu.

"BERGAMA'NIN ZENGİNLİĞİ"
AK Partili Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, bir basın kuruluşuna yaptığı açılmada “4 davadan da çekildik. Bu konular yeni değil 25 yıllık serüvene sahip. Bergama’da çalışan altın madeni sadece Türkiye değil dünyada örnek altın madenlerinden biridir, değerli bir madendir. Bu da bizim Bergama’nın önemli bir zenginliği. Arşivlerden de biliniyor, 1990’lı yıllarda Bergama’daki bu altın madeniyle ilgili kamuoyunda çok büyük bir fırtına koparılmıştı. Geçen süre içinde bu kopan fırtınanın ve söylemlerin hiçbirinin doğru olmadığı bugüne geldiğimizde ovamızda, bahçemizde görüldü. Aynı zamanda tedbirler de alınmıştı” ifadelerini kullandı. 
Koştu “Bu maden şu anda halihazırda bazı alanlarda genişlemeye devam ediyor, çalışmaya devam ediyor. Hem ülke ekonomisinin gayrisafi milli hasılası açısından değer katıyor hem de bizim Bergamamız'a katıyor. İstihdamın kısıtlı olduğu bir bölge… Burada binin üzerinde çalışan hemşerimiz var. Bergama Belediyesi’nin bu davadan çekilmesinin en büyük sebebi; Bergama’da uzun yıllardan beri devam eden bu işletmenin çevreye herhangi zararının olmadığı ve bölgemizin menfaatine olduğuna olan inancımızdır. Şirket şu anda TMSF şirketidir. Aynı zamanda TMSF’nin en karlı şirketlerinden biridir” diye konuştu. 

HUKUK MÜCADELESİ SÜRÜYOR
Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, verimli tarım arazileri, su havzaları, ormanlar ve korunması gereken doğal alanlarda maden sahalarına her geçen gün yenilerinin eklendiğini belirtti. 
Kınay, "Bu işletmelere verilen ÇED Olumlu Kararlarının İptaline ilişkin yürütülen hukuki süreçlerde bilim insanları tarafından hazırlanan bilirkişi raporları ile söz konusu işletmelerin yaratacağı çevresel riskler, yarattığı kirlilik ve ÇED Raporlarının yetersizlikleri ortaya konmuştur. Bu doğrultuda kararlar iptal edilmiş olmasına rağmen yinelenen ÇED Raporları ile bitmeyen hukuk mücadeleleri devam ediyor. Yerel yönetimlerin en önemli sorumluluğu kentte yaşayanlara sağlıklı, çevresel yaşam kalitesi yüksek bir yaşam sağlamaktır. Çevresel riski yüksek olan faaliyetlerin yaratacağı olumsuz koşullara ilişkin gerekli çalışmaları ve mücadeleyi yürütmektedir. Kamu kurumlarının ve mevzuatın korumadığı, tam tersine doğa talanını kolaylaştırdığı günümüzde bölge halkı tarafından yürütülen mücadele çok daha önem kazanmaktadır. Bizler de bu süreçte kamu yararı doğrultusunda yaşamı ve geleceği savunuyoruz"


BÜYÜKŞEHİR DEVREDE
Gelişmelerin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in hassasiyetle yaklaştığı çevre konusuna duyarsız kalmayacağı, ilçe belediyesinin çekildiği davaya müdahali olacağı öğrenildi. 

Next page

Gazete Yenigün