Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Parti atakta, delegeler sandıkta: 'CHP'nin Seçimi' Bugün Başlıyor

CHP mahalle delegelerini seçmek için bugün sandık başına gidecek. Delegeler ilçe, ilçeler il başkanlarını seçecek. Büyük kurultayın ise 2020 Nisan ayında yapılması bekleniyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun güven tazeleyeceği, ikinci bir aday olarak Muharrem İnce'nin de kurultayda aday olması bekleniyor.

Parti atakta, delegeler sandıkta: 'CHP'nin Seçimi' Bugün Başlıyor

YENİGÜN / Cumhuriyet Halk Partisi, yeni genel başkanını ve yönetimi seçmek için bugün mahalle delege seçimlerinin startını veriyor. Merkez Yönetim Kurulunca (MYK) belirlenen 37. Olağan Kurultay takvimi doğrultusunda partililer, bugün mahalle delegelerini belirlemek üzere sandık başına gidecek. Mahallelerdeki üyelerin seçtiği delegeler, ilçe kongrelerinde CHP ilçe başkanlarını seçecek, ilçe başkanları da seçimin ardından il kongreleri ile il başkanlarını seçecek. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı rakip çıkması durumunda parti ya yeni başkanı ile ya da galip gelmesi durumunda mevcut başkan ile yola devam edecek. Böylelikle CHP, erken genel seçim olmaması durumunda 2023 seçimlerine örgütünü tabanından genel başkana dek yenilemiş kadrolarla sürece hazırlanmış olacak. Kurultay sürecinde ilk oyların kullanılacağı mahalle delegeleri seçimlerinin 1 Aralık'a kadar sürmesi planlanırken CHP'de 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında ise il kongrelerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. İl Kongrelerinin ardından ana muhalefet partisinin büyük kurultayının ise gelecek yılın nisan ayı ortalarında yapılması öngörülüyor. Yerel seçimlerde elde edilen sonuçların ardından gözünü 2023'te yapılacak seçimlere çeviren CHP, bu kurultaya iktidar olmak için ayrı bir önem veriyor.

BÜYÜK KURULTAYIN 
FAVORİ ADAYI

Parti içinde 'CHP'yi iktidara götürecek kadroların belirleneceği süreç' olarak görülen kurultay için başta genel merkez olmak üzere parti örgütlerinde de yoğun bir çalışma yapılıyor. Büyük kurultayda, 'yerel seçim sonuçlarının mimarı' olarak başarılı görülen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday olması bekleniyor.  Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay'da da güven tazelemeyi planlıyor. Kulislerde, CHP'nin 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin de delegelerin imzasını toplaması durumunda Kılıçdaroğlu'na rakip olabileceği ifade ediliyor. İnce, daha önce katıldığı bazı TV ve oturumlarda yaptığı açıklamalarda "Hem CHP Genel Başkanı hem de partinin 2023'teki Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini" söylemişti.


CHP'NİN KONGRE TARİHÇESİ:
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu CHP'nin ilk kongresi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi (4-11 Eylül 1919) olarak kabul ediliyor. Parti, ilk olağanüstü kurultayını ise Atatürk'ün vefatı üzerine 26 Aralık 1938'de yaptı. Kurultayda, "değişmez genel başkanlığa" seçilen İsmet İnönü, yaklaşık 33 yıl bu görevi sürdürdü. CHP'de İnönü'nün ardından Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Deniz Baykal genel başkanlık koltuğuna oturdu. Kılıçdaroğlu, partinin 7. genel başkanı olarak görevine devam ediyor. Partide yaklaşık 22 ayda bir gerçekleşen olağan veya olağanüstü kurultaylarda, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) değişiklikler oluyor.


Neler söylediler?
CHP'de yarın başlayacak mahalle delege seçimleri öncesi CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek imzasıyla örgütlere gönderilen genelgede sandık maratonunda uyulması gereken kurallar sıralandı. Genelgeye göre; kesinleşen üye çizelgelerinde üye olmayanlar oy kullanamayacak. Bu çizelgede 30 Haziran 2019 tarihinden önce üyeliği kesinleşenler bulunmaktadır. Kesinleşen üye listesinde adı bulunmasa dahi 1 Temmuz 2019 tarihinden sonra üyeliği kesinleştiği için üye kütüğünde adı bulunanlar oy kullanamayacak fakat aday olup seçilebilecekler.

CHP İzmir Milletvekilleri 
ve bazı partililerin görüşleri:

KANİ BEKO:
Bu kongreler çok önemli. Bu kongrelerimizde partimizi iktidara taşıyacak kadroları seçeceğiz. Görevimiz bu ülkeyi iktidarın içine sürüklediği karanlıktan çocuklarımız için, gelecek nesiller için çıkarmak; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını getirmek. Bu artık hepimiz için vatani ve vicdani bir görevdir. Biz Atatürk ilke ve inkılaplarının bekçileri olarak demokratik, laik ve sosyal hukuk devletimizde derin yaralar açan siyasi anlayışa son verecek adımları atıyoruz ve bu kongrelerimizde bunları gerçekleştirecek parti kadrolarımızı seçeceğiz. Tek bir hedefe odaklanmış şekilde tüm üye ve yöneticilerimizin partimizin çıkarlarını en üst seviyede tutacağı bir kongre süreci geçirmesini diliyorum.

ATİLA SERTEL:
Demokrasinin tüm işlevselliğinin hakim olduğu partimizde bu hafta sonundan itibaren başlayacak mahalle delege seçimleri ile birlikte yeni bir demokrasi şöleni yaşanacak. Yerel seçimlerden büyük bir başarıyla çıkan Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara hazırlanıyoruz. Delege seçimleriyle başlayacak bu süreç, ilçe başkanlığı, il başkanlığı seçimleriyle devam edecek ve Nisan ayında yapılması beklenen 37. Olağan Kurultayımız ile son bulacak. Üyeler özgür iradeleri ile seçimlere katılmalı. Ayrıca partiye emeği geçenlerin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Müdahale edilen, şekillendirilen ve bu yolda çabalayanların da hakkaniyete dikkat etmesi gerekir. Partimize yeni bir kan yeni bir heyecan getirecek bu süreci ilk seçimlerde iktidar olarak tamamlayacağımıza inanıyorum. Seçimlerin partimize yakışır bir şekilde demokrasi şöleni havasında geçmesini diliyorum.

KAMİL OKYAY SINDIR:
CHP’nin bir asırlık parti kültüründe kişilere değil, partimize karşı aidiyet duygusu vardır. Parti içerisinde yapacağımız seçimler demokrasi gereğidir. Coşkuyla, heyecanla seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Kongre süreçlerinin öncesinde ve sonrasında küskünlüklere, kırgınlıklara asla yer vermeyeceğiz. Bu kongrelerimizde partimizi iktidara taşıyacak kadroları seçecek; demokrasimizde, laik ve sosyal hukuk devletimizde derin yaralar açan siyasal anlayışa son vereceğiz.

ÖZCAN PURÇCU:
Bu kongreler ve kurultay Cumhuriyet tarihinin, CHP'nin bence en önemli süreci olacak. Demokrasi adına, hukuk adına, ülkenin geleceği adına vatandaşın bizden beklentisi var. Çocuklarımız için, geleceğimiz için bu kongreleri son derece önemli görüyoruz. Bu kongreler ve kurultayda seçilenler ülkeyi kurtaracak ve memleketi yönetecek.

MURAT BAKAN:
Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasinin, özgürlüklerin ve adaletin savunucusudur. Parti içi demokratik yarış ise partimizin teamülüdür. Bu süreci partimize yakışır bir şekilde birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geçireceğimizden şüphe duymuyorum. Demokratik yarışı kazanan arkadaşlarımızla 'Hayır' ile başlayan ve devam eden 'o umudu' örmeye devam edecek, iktidara doğru yürüdüğümüz bu yolda verdiğimiz mücadelede birbirimize omuz vereceğiz. Hep birlikte bir yandan sıkıştırılan bir taraftan savrultulan ülkemizi bu girdaptan kurtaracağız.


NURŞEN BALCI:
CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı olarak, kadınlarımızın, emeğinin gözününde bulundurulmasını istiyoruz. Alanlardayız ve çalışıyoruz. Kadınlar olarak cinsiyet kotası talep ediyoruz. Birlikte mücadele ediyoruz birlikte başaracağız bu nedenle yüzde 50 kadın kotası isteğimizi örgütümüzün göz önünde bulundurmasını istiyoruz. Partimize, örgütümüze başarılar diliyorum.

OZAN ALKAN:
CHP İzmir Gençlik Kolları Başkanı Ozan Alkan, son günlerde mavi beyaz listeler şeklinde kongreye hazırlanan parti içi muhaliflere de mesaj vererek "Genç olsun güç olmasın, diyorum. CHP olarak, listelerin hangi renkte olduğunun hiç bir önemi yok. Kırmızı mavi beyaz hiç önemli değil. CHP için genç olsun güç olmasın diyorum" dedi.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün