Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Park genelgesi kafaları karıştırdı

İçişleri Bakanlığının park yasağı ile ilgili yayımladığı genelge kafaları karıştırıyor. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan genelgeye göre, araçlar trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği hallerde çekilmeyecekti. Ancak İzmir'de her gün pek çok aracın çekildiği görülüyor

Park genelgesi kafaları karıştırdı

YENİGÜN İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda park yasağı ile ilgili bir genelde yayımladı. 81 ilin valilik, emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlığına gönderilen Bakan Süleyman Soylu imzalı genelgeye göre, park yasağı kuralı ihlali yapan araçlar, trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği hallerde çekilmeyecekti. Söz konusu araçlara sadece park yasağı cezası yazılacaktı. Ancak İzmir'de her gün yüzlerce aracın park yasağına uymadığı gerekçesiyle çekildiği gözlemleniyor. Sadece Alsancak, Çankaya, Basmane, Kaharamanlar ve Yenişehir bölgesinde günde ortalama 5 ila 100 aracın çekildiği görülüyor. Vatandaşlar, park yasağı genelgesinin gelişigüzel uygulandığını ve pek çok aracın gereksiz yere çekildiğini savunuyor. İzmir'in pek çok noktasındaki otopark sorunu ise halen devam ediyor. 

“GENELGEYE UYGUN” İDDİASI
Trafik görevlileri ise genelgeye uygun olmayan bir işlem yapmadıklarını ifade ediyor. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız bir trafik görevlisi, bazı vatandaşların bu konuda bilinçsiz olduğunu savunarak, “Bizler genelgeye aykırı bir işlem yapmıyoruz. Mesela vatandaş aracını bir yere park ediyor, ama park ettiği yerin kaldırım olduğunu, engelli park yeri olduğunu, kavşak olduğunu veya orada yangın musluğu olduğunu bilmiyor. Daha sonra aracı çekilince isyan ediyor. Genelge bu noktada açık. Buralara park edildiği zaman araçlar çekilir” dedi. 

Genelgeye göre park halindeki araçlar şu hallerde çekilebiliyor:
- Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre
- Yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metre
- Usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına, kavşak içlerine ve kavşaklara, tünel girişlerine, köprü girişleri ve üzerine, yangın musluklarının bulunduğu yerlere 5 metre mesafe
- Engelliler için ayrılmış park yerlerine park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak şekilde bulunan ve kaldırılması gereken araçlar.

CEZA KARARI GÖREVLİDEN
Çekme işlemi sırasında; aracın ihlalinden dolayı plakaya gerekli ceza uygulanacak. Aracın çekilmesine trafik görevlileri karar verecek ve refakat edecek. Aracın plakası ve ihlal durumunu gösterecek şekilde görüntü kaydı alınacak ve bu kayıtların uygun ortamlarda muhafazası sağlanacak.

SÜRÜCÜ GELİRSE DURACAK
Araç çekiciye yüklendiği veya götürüldüğü sırada sürücüsünün gelmesi durumunda trafik idari para cezası karar tutanağı kendisine tebliğ edilecek, varsa yapılan masrafların (UKOME veya İl Trafik Komisyonları tarafından güncel belirlenen tarifeler üzerinden) makbuz karşılığında ödenmesi halinde araç sürücüsüne teslim edilecek.

TAKİP NASIL YAPILACAK?
Sürücüsünün çekici üzerinde seyahatine izin verilmeyecek. Çekilen araçlar en yakın otoparka götürülecek. Aracın otoparka giriş yaptığı an itibariyle görevlilerce PolNet bilgi sistemi kısmından veri girişi yapılacak. Araçla ilgili bilgiler www.egm.gov.tr adresinde yer alan “trafik cezası" ve "otopark sorgulama" kısmından sorgulanabilecek. Ayrıca araç sahiplerinin e-Devlet’te kaydı var ise “elektronik posta adresine”, e-Devlet mobil uygulamasını indiren kullanıcıların ise cep telefonlarına araçlarının çekildiği otopark bilgilerinin gönderildiği hususları duyurulacak.


MAHALLE SAKİNLERİ: MAĞDURUZ
Bornova Erzene Mahallesi 77 Sokak'ta araçlarının park halindeyken her gün çekildiği söyleyen mahalle sakinleri, park cezası ödemekten bıktıklarını ifade ediyor. Araçların çekildiği alanda herhangi bir 'park yapılmaz' tabelası olmadığına dikkat çeken mahalle sakinleri, “Mahallemize her gün belirli saatlerde çekici geliyor ve buraya park eden araçları çekiyor. Halbuki biz uzun yıllardır buraya araçlarımızı park ediyoruz. Bugüne kadar hiçbir sorun olmuyordu. Kaldı ki buraya park edilen araçları yolu kapatmıyor. Ayrıca hiçbir yaya da o yolu kullanmıyor. Biz burada art niyet olduğunu düşünüyoruz. Lütfen artık araçlarımızı çekmekten vazgeçsinler. Araçları çekmeye devam edeceklerse de en azından bir tabela koysunlar. Tabela koysunlar ki daha fazla insan mağdur olmasın” ifadelerini kullandı. 

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün