Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Pandemi gerekçesiyle 22.00'den sonra çalışamayan müzisyenler isyan etti: Bizler iki saat için ekmeksiz kaldık

Kovid-19 önlemleri nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden müzisyenler, 8 gündür Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bekleme eylemi gerçekleştiriyor

Pandemi gerekçesiyle 22.00'den sonra çalışamayan müzisyenler isyan etti:  Bizler iki saat için ekmeksiz kaldık

Haktan Yağız AKÇAY/YENİGÜN- Kovid-19 önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelgeye göre restorant, kafe, bar, berber, oyun salonları gibi bazı mekanlara gece saat 22.00 itibariyle faaliyetlerini durdurma zorunluluğu getirilmişti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde sessiz eylem yapan eğlence sektörü çalışanları, sanatçılar ve emekçiler sektörlerindeki işin büyük çoğunluğunun gece olduğunu ve bu karar nedeniyle para kazanamadıklarını aktardı. Müzisyenler bu yanlıştan hemen dönülmesi gerektiğini söyledi. Eyleme katılan müzisyenlerden Serdar Türkmen, müzisyen camiasının sesini duyuyabilmek için eylem yaptıklarını ifade ederek, “Biz 22.00 sonrası getirilen yasaklar nedeniyle mağdur olan insanların maddi mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz. Kimisi enstrümanıyla, kimisi post cihazıyla, kimsi tepsisiyle bekliyor. Herkes yaşam içinde kendisini var ettiği materyalle burada bir çözüm bekliyor. Kamusal kaynak, bütçe bekliyoruz. Kültür-sanat camiasına yapılan saldırıların artık son bulmasını bekliyoruz'' dedi.

 

''ÖNLEM DEĞİL SOSYAL YAŞAMA SALDIRI''

Eyleme destek veren TMMOB sözcüsü Melih Yalçın ise şöyle konuştu: “Uzun süredir söylüyoruz, bu tür derme çatma kararlarla korona önlemi alınmaz. Bu kararların önlem almaktan ziyade sosyal yaşamı hedef alan bir politika olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde önlemler adı altında sanat dünyasına, restoranlarda ve barlarda çalışanlara, hayatlarını bu sektörlerde kazananlara bir saldırı olduğunu düşünüyoruz. Bu kararların bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Biz de bugün sanatçı ve emekçi kardeşlerimizin yanında olmak için buraya, bu eyleme destek vermeye geldik.”

 

“BAŞKA SEKTÖRLER DE ETKİLENDİ”

34 yaşında olduğunu belirten Ayhan Veysel Faruk, müzisyenliğin yanı sıra konservatuar öğrencisi olduğunu, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerektiğini bildirdi. Faruk, '”Mekanlara getirilen 22.00 saat sınırından birçok müzisyen, garson gibi bu sektörde çalışanlar etkilenmiş durumda. Bize bu konuda haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Dolmuşlar, otobüsler ve pazar yerleri gibi bizlerden daha öncelikli konuların olduğunu düşünüyoruz. Bizler iki saat için ekmeksiz kaldık. Ya daha ciddi ve kapsamlı önlemler alınsın ya da bizleri de bırakın ki ekmeğimizi kazanalım. Biz bu durumun kasıtlı olduğunu düşünüyoruz.”

Next page

Gazete Yenigün