Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Palandöken; Piyasada fiziki altın bulunamıyor

Para piyasalarında hareketlilik nedeniyle vatandaşlar elindekini koruma gayesiyle güvenli liman olan altına yöneldi.Dolar kurundaki oynaklık da ihracatçıyı üzdü.

Palandöken; Piyasada fiziki altın bulunamıyor

Temmuz ayının rekortmeni külçe altın 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Temmuz dönemi finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Temmuz ayında aylık en yüksek reel getiri külçe altında oldu.

TÜİK rakamlarına göre; en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5.24, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 5.70 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

BORSA YATIRIMCIYI ÜZDÜ

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından BIST 100 endeksi yüzde 4,05 ve euro yüzde 1.08 oranlarında kazandırırken; dolar yüzde 0.41, mevduat faizi (brüt) yüzde 0.45 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1.62 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde BIST 100 endeksi yüzde 4.50, euro yüzde 1.52 ve dolar yüzde 0.03 oranlarında kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 0.01 ve DİBS yüzde 1.19 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

ÜÇ AYDA DOLAR KAYBETTİRDİ

BIST 100 endeksi, üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17.99, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18.19 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.99, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2.82 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. - İHA

Türk Lirası’nda son günlerde hızlanan değer kaybı korkuttu. Altın fiyatlarında yükseliş trendi sürerken, altının ons fiyatı haftanın son işlem gününde tarihi zirvesini yeniledi. Gram altın fiyatı da bu yükselişe eşlik ederek gün içerisinde rekor seviyesini tazeledi. Gram altın fiyatı, haftanın son işlem gününe 479 lira seviyesinden başlarken; gün içerisinde yükselişini sürdürdü ve tarihi zirvesini 488.47 lira seviyesine taşıdı. Gram altın gün içerisinde en düşük 470.89 lirayı görürken; saat 15.30 itibarıyla yüzde 0.79 oranında düşüşle 475.45 lira seviyesinde hareket etti. Aynı dakikalarda çeyrek altın 793.01 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 253 liradan satıldı.

KURLARDA GEVŞEME HAREKETİ

Dolar kuru, önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 7.30 TL seviyesinde hareket ederken, haftanın son işlem gününe 7.28 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru, gün içerisinde en düşük 7.1544 TL seviyesini, en yüksek ise 7.3707 TL seviyesini görürken; saat 14.23 itibarıyla 7.1632 TL seviyesinde hareket etti. Euro fiyatları gün içerisinde en yüksek 8.7220 TL’yi görerek şu dakikalarda 8.4610 TL seviyesinde bulunuyor. Sterlin de aynı dakikalarda 9.3604 TL seviyesinde işlem görüyor.

TCMB’DEN GELEN MÜDAHALELER

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemlerinde piyasa yapıcı bankalara tanınan likidite imkanlarının yarıya düşürüldüğünü açıkladı. TCMB’den yapılan açıklamada, “Likidite yönetimi çerçevesinde 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürülmüştür. Güncellenmiş limitler konusunda bankalara ayrıca detaylı bilgilendirme yapılacaktır” denildi.

‘VATANDAŞ GÜVEN ARIYOR’

Mali piyasalardaki bu hareketliliğin vatandaşı güvenli liman olarak adlandırılan altına yönlendirdiğine işaret eden İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Piyasada artan altın talebi, fiyat artışını da beraberinde getiriyor. Vatandaş, parasının değerini korumak için her zaman güven veren altına yöneliyor” dedi.

‘KUR ARTIŞI İHRACATIN ALEYHİNE’

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Kur oynaklığı ihracatçılar ve piyasalar için iyi bir şey değil. Şu anda dünyaya entegre olmuş bir firma yüzde 100 yerli ürün kullanmıyor. İthalat hammadde kullanıyor ve yatırımını da dövizle yapıyor. Bu konjonktürde TL’nin değer kaybı dışında, dolar da global piyasalarda değer kaybediyor. Dolar'ın bu değer kaybı Türkiye ihracatı aleyhinedir" dedi.

Piyasada fiziki altın bulunamıyor

Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan artışla birlikte kuyumcunun vatandaşın altın talebine cevap vermekte zorlandığına işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin sosyal ve kültürel yapısı gereği dünyada kişi başına en fazla altın satın alan ülkeler arasında başı çekiyoruz. Ancak şu an fiyat artışına bağlı olarak yaşanan talep fazlalığında kuyumcularda fiziki altın bulmak zorlaştı. Çeyrek altın üretimi geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 23 artmış olmasına rağmen birçok kuyumcuda fiziki çeyrek altın bulunamıyor” diye konuştu.  

Çeyrek altının bir yılda yüzde 98 değer kazandığına vurgu yapan Palandöken, “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 428 TL olan çeyrek altın şimdi 849-850 TL bandında satılıyor. Çeyrek altının fiyatı bir yılda yüzde 98 artış gösterdi.  Birçok kuyumcunun talebe cevap veremediği bu dönemde altın fiyatı yükselince dolandırıcılar piyasaya sahte altın sürmekte gecikmiyor. Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık gerektirdiği için vatandaşlarımız altın alışverişi yaparken çok dikkatli olmalı. Altın satın alırken de bozdururken de bildikleri ve güvendikleri kuyumcu esnafını tercih etmeli” şeklinde konuştu. -  HABER- Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün