Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Padişah V. Murad'ın torunu İzmir'de prömiyer izledi

Osmanlı Padişahı Beşinci Murad'ın torunu Osman Osmanoğlu, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi'nde sahnelenen V. Murad balesinin prömiyerini izlemek için İzmir'e geldi.

Padişah V. Murad'ın torunu İzmir'de prömiyer izledi

YENİGÜN / Büyük babasının babası Sultan Murad'ın 28 sene Çırağan Sarayı'nda hapis kaldığını, bu süre boyunca orada besteler ve yazılar yazdığını ifade eden Osman Osmanoğlu, “Sultan Murad, büyük babamın büyükbabasıdır. Erkek soyundan torunu oluyorum. Balede büyük halalarım oynuyor. Fehime, Hatice ve Fatma sultanlar. Bunun için çok önemli bir bale. Bunu ortaya çıkaran benim çok yakın dostum Emre Aracı, eskiden beri yakın dostum olur. Bunun için ayrıca çok mutluyum. İzmir'e ikinci gelişim, oyun için geldim. Kısmen İngiltere, kısmen de İstanbul'da yaşıyorum. Türkiye'yi biliyorum, epey gezdim. Güneye giderken İzmir'den çok geçtim ama hiç yaşamadım. Dedemin burada anılmasından çok mutlu ve gururluyum. İki oğlum var, bir de kızım, büyük oğlumun adı da Murad” dedi.

Müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı tarafından projelendirilen V. Murad balesinin prömiyerini, Londra ve İstanbul'da yaşamını sürdüren Padişah V. Murad'ın torunu Osman Osmanoğlu ve eşi Hanife Candan Osmanoğlu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Volkan Ersoy, İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Aytül Büyüksaraç, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve gazeteci, Türkiye rehberi Prof. Dr. Şadan Gökovalı başta olmak üzere çok sayıda balesever birlikte izledi. 2019-2020 temsil sezonunun ilk prömiyeri olan V. Murad balesi; V. Murad’ın bestelerinin yanı sıra o dönem saray çevresinden müzisyenlerin besteleri ile oluşturuldu.


TÜRK BALE TARİHİNDE İLK
V. Murad balesi, dans dili kullanılarak Osmanlı İmparatorluğu’nun en kısa süre tahtta kalan padişahı V. Murad’ın yaşamı, hayalleri ve korkularını anlatıyor. Eserin müzik düzenlemeleri Emre Aracı ve Bujor Hoinic, koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından gerçekleştirildi. V. Murad, İzmir’de şef Tulio Gagliardo yönetiminde sunuldu.

Eserin dekor ve kostümleri Savaş Camgöz tarafından tasarlandı, ışık tasarımcılığını Fuat Gök, video prodüksiyon tasarımlarını Ahmet Şeren uyguladı. Başlıca rolleri de Boğaçhan Bozcaada, Doruk Demirdirek, Çağın Hazar Özideş, Dolun Doyran, Yiğit Erhan, Sertan Yetkinoğlu, Burcu Olguner, Sülün Duyulur, Oben Yıldırım, Aslı Çilek, Çisil Bozcaada, Hülya Susurluk, Gülfem İncecik Özcan, Neslihan Mert Kılıç, Esra Bilgilioğlu canlandırdı. V. Murad balesi, Türk bale tarihinde kendi el yazması besteleri kullanılarak bir padişahın hayatına göndermeler yapan ilk eser olma özelliği taşıyor.

V. Murad balesi, 12 Ekim’de gerçekleştirilen prömiyerin ardından 15, 17 ve 19 Ekim'de, 25, 28 ve 30 Kasım'da ve 3 Aralık 2019 tarihlerinde İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından izlenimine sunulacak.

HABER ve FOTOĞRAFLAR: Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün