Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Otogara milyonluk güvenlik yatırımı geliyor

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmeleri'ne Genel Koordinatör olarak atanan İzmir eski Emniyet Müdür Yardımcısı Şerafettin Aslan, “Otogarın güvenliği üst seviyeye çıkartılacak” dedi

Otogara milyonluk güvenlik yatırımı geliyor

Emekliye ayrılan İzmir eski Emniyet Müdür Yardımcısı Şerafettin Aslan, kısa adı İZOTAŞ olan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali İşletmeleri'ne Genel Koordinatör olarak atandı. Aslan, Yenigün'e otogarın güvenliği ve geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki günlerde otogara 1 buçuk milyonluk bir güvenlik yatırımı yapılacağını ifade eden Aslan, otogarın 350 kamera ile 24 saat boyunca izleneceğini söyledi. Aslan, “Kent Güvenlik Konseyi ile birlikte bazı çalışmalarımız söz konusu. Bize yapılmış olan birtakım uyarılar var. Bu uyarılarla ilgili fizibilite ve keşif çalışmalarımızı yaptık. Önümüzdeki ay güvenlik kameralarıyla ilgili altyapımızı tamamlayacağız. 350'ye yakın bir kamera ile mevcut açık alanın kör noktası kalmayacak şekilde 24 saat boyunca izleme odasında elemanlarımızın bulunduğu bir sistem getireceğiz. Otogar çevresinde her yeri her an takip edebileceğiz. Sistem yerleştikten sonra İzmir Mobese Merkezi'ne entegre olacağız. Tamamen Emniyet ve Valilik tarafından kontrol edilebilir bir poziyona geleceğiz. Güvenlik sistemiyle ilgili 1 buçuk milyona yakın bir yatırım bekliyoruz. Sistem içerisinde plaka okuma ve yüz tanıma sistemleri olacak. Otogarın güvenliği çok daha üst seviyeye çıkartılacak” dedi.İzmir'e yakışır bir otogar olacak


Öncelikle ne zaman göreve başladınız, öğrenebilir miyiz?

11 Ocak 2017 tarihinde göreve başladım. Aylık minimum irili ufaklı 60 bin aracın, 2 milyon insanın giriş-çıkış yaptığı bir alanda görevimizi sürdürüyoruz. Eksiklerimizi tespit ettik. İzmir'e yakışır bir otogar olması için gerekli çalışmalara başladık.


Geçtiğimiz günlerde otogarın güvenliği ile ilgili bir toplantı oldu ve birtakım eleştiriler yapıldı. Sizin bu konudaki gözlemleriniz ve çalışmalarınız nelerdir?

Burada 155 dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Burası 1997 yılında bir şekilde yapılmış. O günkü şartlar ve güvenlik konseptinin düşüncesiyle hareket edilmiş, boş bir alan olarak düşünülmüş. Ama üzerinden 20 yıl geçtikten sonra şehrin göbeğinde kaldığınız bir ortamdasınız. Dolayısıyla güvenliği ne kadar sağlayabiliyorsanız o doğrultuda ilerliyorsunuz. Herkesi mutlu etmeniz mümkün değil. Bu kadar yoğunluğun olduğu bir yerde tek kapı üzerinden çalışamazsınız. Çünkü otogar ilk yapıldığında disipline edilmemiş. Giriş-çıkış kapılarının kontrol altında olmasını kastediyorum. Ne yazık ki böyle bir şey yapılmamış. Bununla ilgili fiziki çalışmalara girdiğinizde çok büyük masraflarla karşı karşıya kalıyorsunuz.


Otogar bizi hiçbir zaman rencide etmedi”


Kontrolsüz ve güvenliği yokmuş gibi bahsedilen otogar polisiye anlamda hiçbir zaman bizi rencide eden bir alan olarak anılmadı. Dolayısıyla otogarı ne kadar güvenliksiz diye düşünseniz de riskli bir alan olarak görmüyorsunuz. Ama şu anda ülkemizde bir terör gerçeği var. Terörle boğuşurken en riskli yerler umuma açık yerler olarak dikkat çekmeye başladı.


350 kamerayla 24 saat izlenecek”


Buna göre Kent Güvenlik Konseyi ile birlikte bazı çalışmalarımız söz konusu. Bize yapılmış olan birtakım uyarılar var. Bu uyarılarla ilgili fizibilite ve keşif çalışmalarımızı yaptık. Önümüzdeki ay güvenlik kameralarıyla ilgili altyapımızı tamamlayacağız. 350'ye yakın kamera ile mevcut açık alanın kör noktası kalmayacak şekilde 24 saat boyunca izleme odasında elemanlarımızın bulunduğu bir sistem getireceğiz. Otogar çevresinde her yeri her an takip edebileceğiz. Sistem yerleştikten sonra İzmir Mobese Merkezi'ne entegre olacağız. Tamamen Emniyet ve Valilik tarafından kontrol edilebilir bir poziyona geleceğiz. Güvenlik sistemiyle ilgili 1 buçuk milyona yakın bir yatırım bekliyoruz. Sistem içerisinde plaka okuma ve yüz tanıma sistemleri olacak. Otogarın güvenliği çok daha üst seviyeye çıkartılacak.
Güvenlik elemanı sayısı 100'e çıkacak”Şu an ne tür güvenlik önlemleri alıyorsunuz?

Şu anda 42 güvenlik personelimiz var. Bu sayıyı 100'e çıkartmak için Şubat ayında Valilik'ten izin alacağız. Mevcut araç giriş trafiğiyle ilgili 8 ayrı noktamız var. 8 noktada da arkadaşlarımız bulunuyor. Noktalar arasında devriye hizmeti yapan personelimiz var ve bunların hepsi silahlı olarak görev yapıyorlar. Biz de tecrübelerimizi arkadaşlarımıza aktararak yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca otogarın içerisinde birçok polis memuru, sivil polis ve özel harekat polisleri görev yapıyor. Güvenlik güçlerimiz araçlarda şüpheli gördükleri durumlara göre uygulama yapıyor. 24 saat boyunca otogarın içerisinde yerlerini almış durumdalar. Bu da Emniyet Müdürlüğümüzün ve Valiliğimizin katkısıyla olmuş bir pozisyon. 112 acil ambulansımız da aynı şekilde 24 saat hizmet verecek.


İletişim kurmayı tercih edeceğim”


Otogarın güvenliğiyle ilgili sadece bizim değil yetkili herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi ve elini taşın altına koyması gerekiyor. Destek olmak yerine köstek olunmamalı diye düşünüyorum. 155 dönüm bir alanda yaşıyorsak biraraya gelmeyi ve iletişim kurmayı öğrenmeliyiz. Kimse kendisini geri planda tutmamalı. Ortak alınan kararlara uyum sağlanmalı. Mazeret sunulmamalı. Ben görevde olduğum süre içerisinde her zaman iletişim kurmayı tercih edeceğim. Eleştirilere açığım. Her zaman böyle oldum. Yeter ki kişiler benimle konuşmayı tercih etsinler. Ama bu eleştiriler biraz da yapıcı olmalı. Diyaloğu tercih etmeyen arkadaşlarla ilgili olarak ise yasa ne diyorsa biz de onu yapacağız.


Açık bir kürsü oluşturacağız”


Güvenlik meselesinin dışında ne tür çalışmalarınız olacak?

Bilgilendirme toplantılarımız olacak. Özellikle aynı meslek gruplarını aynı toplantılara alarak ilerleyeceğiz. Çünkü bu insanların dertleri birbirlerinin aynısı. Ortak, açık bir kürsü olacak. Ben ülkemdeki huzursuzlukların kurulamayan diyaloglardan kaynaklandığını düşünüyorum. Umarın burada bu çizgiyi aşacağız. Koyduğumuz kuralların da takipçisi olacağız. Çifte standart diye bir şey söz konusu olmayacak. Biz bugüne kadar gelen şikayetleri değerlendirerek İzmir'e yakışır bir hizmet vermek adına adım atacağız. En önemlisi terör ortamının olduğu böyle bir ortamda kimse geri planda durmayacak. Sonuç olarak otogarın kalitesini ortaya koymak adına gerekli çalışmaları yapacağız.


İşgaller son bulacak”


Güvenlik temasının dışında da hizmetin en kalitelisinin verilmesini hedefliyoruz. Sorunların çözümü ile ilgili İZOTAŞ yönetimi yalnız bırakılmamalı. Buna kamu kuruluşları da destek vermeli. Buraya gelen insanların daha rahat hareket edebilmesi adına otogardaki bazı işgaliyelerin son bulması için belediyelerle görüşmeler yaptık. Bu konuda herkes doğru adım atarsa güzel ve kaliteli günler bizi bekliyor.


Özgür COŞKUNNext page

Gazete Yenigün