Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Otobüslere şoför bulamıyoruz

Otobüsle ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen yetki belgelerine gelen zammı değerlendiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Özcan, “Otobanlara, köprülere, mazota sürekli zam geliyor. Ancak biz bunu yolcu bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. Düşük ücretler yüzünden otobüslere şoför dahi bulamıyoruz” dedi

Otobüslere şoför bulamıyoruz

YENİGÜN Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sadece engelli ve diyaliz hastalarını taşımak üzere otobüsle ticari ve tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesi almak için başvuran gerçek ve tüzel kişilerden, yalnızca 1 taşıtı bulunanlar için yetki belgesi ücretlerinde daha önce yüzde 75 olarak uygulanan indirim oranı yüzde 97'ye yükseltildi. Kamu kurumu veya kuruluşu haricindekilere hizmet vermek üzere otomobille yurt içi tarifeli veya tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen A1 yetki belgesi almak için başvuran gerçek veya tüzel kişilere, yetki belgesi ücreti bu belge için belirlenmiş güncel tutarın 12 katı uygulanacak. 

D2 YETKİ BELGESİ 
165 BİN LİRA

Otobüsle yurt içi veya uluslararası ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapanlara verilen B1 yetki belgesi için daha önce 60 bin lira olan ücret 250 bin lira, otobüsle yurt içi veya uluslararası ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen B2 yetkisi belgesi için daha önce 25 bin lira olan ücret 180 bin lira, otobüsle ticari ve tarifeli yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D1 yetki belgesi için daha önce 30 bin lira olan ücret 200 bin lira ve otobüsle ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesi için daha önce 15 bin lira olan ücreti de 165 bin lira olacak.

"KÜÇÜK ÖLÇEKLİ 
FİRMALARI ETKİLER"

Zamların esnafa ve vatandaşa etkilerini değerlendiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, “Zamlar, belgesi olan otobüs firmalarını çok fazla etkilemez. Çünkü yetki belgesinin 5 yıllık süresi dolduğunda yüzde 5 ödeyerek belgelerini yenileyebiliyorlar. Ancak yeni yetki belgesi alacak olanları etkilenecek. Özellikle küçük ölçekli firmaları etkiler. Gerçekten çok ciddi bir zamdan söz ediyoruz. Belki büyük firmaları çok fazla etkilemez ama genel anlamda sektörün cebinden çok fazla para çıkacak. Sektörün maliyetleri her geçen gün artıyor. Otobanlara, köprülere, mazota sürekli zam geliyor. Ancak biz bunu yolcu bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. Düşük ücretler yüzünden otobüslere şoför dahi bulamıyoruz. Bazı büyük firmalar bilet fiyatlarını aşağıya çekerek fiyat kırıyor. Bu da haksız rekabete yol açıyor. Haksız rekabetin her zaman karşısındayız” dedi. 

"FİRMALAR ARAÇLARINI 
SATMAK ZORUNDA KALACAK"

Yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firma yetkileri ise yapılan zamların yolcu bilet fiyatlarına yansıyacağını ifade ediyor. Konuyla ilgili Yenigün'e açıklamalarda bulunan bir firma yetkilisi şu bilgileri verdi: “Zamlar otobüs firmalarını çok etkiler. Kimse yetki belgesi alamaz. Sektörümüzde yetki belgelerinin kiralanması söz konusu olabiliyor. Zamlardan sonra her esnaf bu kirayı ödeyemez. Firmalar mağdur olur. Hükümet kanadından gelecek her türlü zam doğrudan yolcu bilet fiyatlarına yansıyacaktır. Bugün yeni bir otobüsün fiyatı 2 milyon liradan başlıyor. Bir de üstüne yetki belgesi zamları eklendi. Dolayısıyla otobüslerin yenilenmesinin de önü kapanacak. Firmalar araçlarını satmak zorunda kalacak. Sektörde yapılacak her türlü zam vatandaşa yansır. Yetki belgesinin makul bir seviyeye çekilmesi lazım. Araçların bakım giderleri 2 buçuk kat artmış durumda. Maliyetler bu denli yükselmişken, sektör kendini bilet fiyatlarına zam yaparak korumaya alabiliyor. Bu da yolcu taşımacılığının yavaş yavaş havayollarına kayması anlamını taşıyor. İş böyle giderse, birkaç büyük ölçekli firma dışında kimse sektörde tutunamaz.”  

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün