Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2020 - 15:23

Onlar İzmir'in iyilik melekleri

Yalnızca gönüllülük esasıyla zamanlarını, harçlıklarını ve en önemlisi yüreklerini ortaya koyuyorlar. Sosyal medyada örgütlenen ve mobil uygulama üzerinden haberleşen İzmir Yardım Faaliyetleri gönüllüleri, kentin her yerinden yardıma muhtaç kişilere ulaşarak ihtiyaçlarını gideriyor

YENİGÜN Herhangi bir sivil toplum örgütüne veya bir kuruma bağlı değiller. Her şeyden bağımsız, yalnızca gönüllülük esasıyla zamanlarını, harçlıklarını ve en önemlisi yüreklerini ortaya koyuyorlar. Aralarında öğrenci de var mühendis, doktor da… Emekli öğretmen Emine Çakır öncülüğünde geçtiğimiz yıldan bu yana faaliyetlerini sürdüren ‘İzmir Yardım Faaliyetleri’, kısa zamanda büyüdü. Sosyal medyada örgütlenen ve mobil uygulama üzerinden haberleşen gönüllüler, İzmir’in her yerindeki muhtaç kişilere ulaşarak ihtiyaçlarını gideriyor. Amaçlarının daha çok gönüllü bireye ulaşmak olduğunu söyleyen Çakır, “Bizimle hareket eden gönüllülerimizin dahil olduğu bir cep telefonu iletişim grubumuz var. Bu grupta yardıma muhtaç ailelerin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve yapılması gerekenleri paylaşılıyoruz. Daha sonra o ihtiyaç sahibi kişi veya kişiler için hemen harekete geçiyoruz” dedi.


"İMECE USULÜ DOKUNUŞLAR"


Türkiye’nin birçok ilinde görev yapan emekli öğretmen Emine Çakır, “10 yıl önce emekli oldum. Dünyanın en güzel mesleği öğretmenlik. Hele bir de çocukları çok seviyorsanız... Öğrencilerimi hep anlamaya çalışırdım. Onlarla hep anne gibi ilgilenirdim. Hepsinden önemlisi onlardan çok şey öğrendim. Emekli olduktan sonra çeşitli kurslara giderek vaktimi değerlendirdim. Hala iletişimde olduğum birçok öğrencim var. Zaten bu grubu da onların desteğiyle kurdum. Onlar benim yaşam kaynağım. Şubat ayında yardım faaliyetlerimize başladık. İmece usulüyle çevremizdeki ihtiyaç sahibi ailelere küçük küçük dokunuşlar yaptık. Gençlerimiz o kadar pırıl pırıl ki! Hepsini çok seviyorum. Gönüllülük esasına dayalı bir şeyde koşarak geliyorlar. Bu dayanışmayı görmek bile beni çok mutlu ediyor” dedi.


"SADECE İYİLİK YAPIYORUZ"

Dernekleşmeyi asla düşünmediklerini tamamen gönüllülük esasına dayalı bir dayanışma faaliyeti yürüttüklerini vurgulayan Çakır, “Biz bir dernek değiliz. Olmayı da asla düşünmüyoruz. Hiçbir yere bağlı değiliz. Biz sadece ‘iyilik’ yapıyoruz. Ben onlara hadi gelin şunu yapalım diyorum onlar da koşa koşa geliyorlar. Görünmeyen kahramanlarımız var. İsimlerinin geçmesini asla istemiyorlar ama ailelerimize çok büyük yardımlar yapıyorlar. Biz de aralarında bir köprü oluşturuyoruz. Aileleri incitmeden yardım etmeye özen gösteriyoruz. Şu an grubumuzda 138 gönüllümüz var. İçlerinde Amerika’da yaşayanlar bile var. Gönüllülerimiz, ihtiyaç sahibi aileleri ve ihtiyaçlarını iletişim grubumuzda paylaşıyor. Birlikte o ihtiyaçları kendi aramızda hemen gidermeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.


"DAHA FAZLA İNSANA 
ULAŞMAK İSTİYORUZ"


‘İzmir Yardım Faaliyetleri’ adlı mobil uygulama grubu üzerinden gönüllülerle sürekli iletişim halinde olduklarını anlatan Çakır, şunları söyledi: “Para yardımı yapmak isteyen kişileri direkt olarak ailelere yönlendiriyoruz. Aramızdaki gençler dışarıda gezmek varken bizimle koşturuyor, aileleri ziyaret ediyor, yardım dağıtıyor. Bayramlarda aramızda topladığımız yardımlarla ihtiyaç sahibi çocuklarımıza kıyafet yardımı yapıyoruz. Gece gündüz demeden grubumuz üzerinden sürekli iletişim halindeyiz. Biri paylaşım yaptığında hemen aileyi ziyarete gidiyoruz. Bakıyoruz gerçekten yardıma ihtiyaçları var mı, yok mu diye… İş ilanları atıyorlar grubumuza, uygun ailelere iş arayanlara yönlendiriyoruz. Babasını kaybeden bir kızımız vardı. Bunalıma girmişti, kendini 7. kattan aşağıya atmıştı. Psikoloji öğrencisi gönüllülerimiz onunla vakit geçirdi, bir nevi terapi yaptılar ve kendini toparlamaya başladı. İlk kez bayram hediyesi alan çocuklarımız oldu. Yeni doğum yapan bir anne çocuğuna beşik alamıyordu. Gruptan paylaşım yaptık ve hemen beşik temin edildi. Bunun gibi daha çok örnek verebilirim. Amacımız daha fazla insana el uzatmak ve gönüllü ağımızı büyütmek.”


"AİLELERİ YARDIMLARLA 
İLGİLİ BİLGİLENDİRİYORUZ"

İzmir Yardım Faaliyetleri gönüllülerinden sosyal hizmet uzmanı Mustafa Yılmaz, “Bu gruptan sosyal medya sayesinde haberdar oldum ve gruba o şekilde katıldım. İşim gereği mevzuata hakimim. Ailelerin alabileceği yardımlar ve hakları konusunda onları bilgilendirerek katkı koymaya çalışıyorum. Devlet eli ile yardımları nasıl devam ettirilebiliriz diye çabalıyoruz. İyiliğin, birlik ve beraberlik eliyle yapılması ailelere yapılan yardımları daha da kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu Doğukan Fikri FİDAN