Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Onlar geleceğin Boğaziçili öğrencileri

Konak'ın Boğaziçi semtinde bulunan Barbaros Hayrettin Ortaokulu'nda okuyan 15 öğrenci, 11-12 Ocak tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek olan 'Çocuk Çalıştayı'na katılacak. Çocuklar, kendi okullarında, evlerinde, mahallelerinde tespit ettikleri sorunları paylaşacak, çözüm arayacak

Onlar geleceğin Boğaziçili öğrencileri

YENİGÜN Her şey Konak'ın Boğaziçi semtinde bulunan Barbaros Hayrettin Ortaokulu'nda Fen Bilimleri Öğretmenliği yapan Tülay Bildirici'nin hayaliyle başladı. Çocukken hep Boğaziçi Üniversitesi'ni görmek isteyen ancak bu hayaline kavuşamayan, öğretmenlik mesleğine başladıktan sonra bu hayalini öğrencileriyle birlikte gerçekleştirmek için kolları sıvayan Tülay Öğretmen, 11-12 Ocak tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek olan "Çocuğun Sesi var Ortaklık Ağı Çocuk Çalıştayı"na 15 öğrencisiyle birlikte katılacak. 
Çocuklar bu çalıştayda, okullarında, evlerinde ve mahallelerinde gördükleri sorunları tespit edip, bu sorunlarla ilgi çözümleri konuşacak. 15 şanslı öğrenci, çalıştayın ardından Ezgi Mola, Serenay Sarıkaya, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız gibi ünlü isimlerin sahne alacağı Alice Müzikali'ni özel davetli olarak seyredecek.  

“EN BÜYÜK HAYALİMDİ”

Çocuk Çalıştayı'na İstanbul dışından katılacak tek okulun kendi okulları olduğunu aktaran Tülay Bildirici, “Gerçekten çok zor bir şey başardık. Öncelikle sponsorlar bulduk. 11 Ocak günü, 15 öğrencimizle birlikte İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek 'Çocuk Çalıştayı'na katılacağız. Daha sonra Alice Müzikali'ni seyredeceğiz. Bizi özel davetli olarak kabul ettiler. Çocukken hep şunu düşünürdüm; 'Beni neden Boğaziçi Üniversitesi'ne götürmediler. Boğaziçi'ni görsem dünya birincisi olurum' derdim. Dolayısıyla çocukları buraya götürmek hayalimdi. Bir gün bir seminerde Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Zeynep Berna Erdiler ile karşılaştım. Çocuk Çalıştayı düzenlediklerini öğrendim. Biz de katılabilir miyiz dediğimde bu süreç başladı. Velilerimiz, iş adamlarımız ve arkadaşlarımızla el ele verip projeyi hayata geçirdik. Çocuklarımızın iyi rol modellere ihtiyacı var. Çok başarılı çocuklarımız var. Onların vizyoner olmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Böyle bir etkinliğin içerisinde bulunacak olmamız benim için çok daha anlamlı oldu. Çocuklarımızın pek çoğu uçağa ilk kez binecekler ve çok heyecanlılar. Gezimize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 

ÇALIŞTAY'DA NELER VAR?

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) tarafından yürütülen Mikro-Fon hibe programı desteği ile Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde çocuk katılımı alanında çalışan çocuklara bir araya gelebilecekleri, birbirlerinin çalışmalarından haberdar olabilecekleri, çocuk katılımının güçlendirilmesi için stratejiler üretebilecekleri, çocukların liderliğinde ve yönetiminde bir çalıştay olacak. Çalıştayın temel amacı çocuklar arası bilgi akışını mümkün kılmak, çocukları cesaretlendirmek ve güçlendirmek. Ev, okul, mahalle, şehir ve internet ortamında çocukların yaşadığı başlıca sorunlar ve istekler üzerinde durulacak. 

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün