;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Oltada balık kıyıda zorunluluk

Kıyıdan avlanan amatör olta balıkçılarına sıkı denetim geliyor. Belgesi olmayan yandı!

Oltada balık kıyıda zorunluluk

YENİGÜN Tarım ve Orman Bakanlığı su ürünleri kanunu doğrultusunda, bağlı il müdürlükleri tarafından verilen olta balıkçılığı izin belgesi, bugüne kadar pek denetlenmiyordu. Ancak, 1 Ocak 2020 itibariyle sıkı denetlenerek belgesi olmayanlara para cezası kesilecek

Daha önce zorunlu olmayan olta balıkçılığı izin belgesi yılbaşından itibaren zorunlu olacak. Sıkı kuralların geleceği olta balıkçılığına günde beş saat, 5 kilo ve en fazla 3 olta ile avlanması gibi kurallar getiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen  Su Ürünleri Kanun Tasarısı ile olta balıkçıları yeni yılda avlanabilmek için bir çok kriteri yerine getirmesi gerekecek. Bu düzenleme ile amacın daha düzenli avlama ve denizi doğru kulllanmakolduğu bildirildi. 

"DENİZİ KULLANMA BİLİNCİ ANLATILMALI" 
"Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Su Ürünleri Kanun Tasarısı’nın yasalaşması ile birlikte 18-60 yaş arası amatör balıkçılar izin veya belge almadan balık tutamazlar. İzin veya belgesi olmadan balık tutanlara 200 TL ceza kesilebilir" şeklindeki uyarının daha önce dikkate alınması gerekse de çok sayıda amatör balıkçının bunu yeterince dikkate almadığı gibi herhangi bir para cezası da uygulanmıyordu.
Bugüne kadar yasal bir zorunluluğu olmadığı halde olta balıkçılık belgesi edinen bilinçli avcı Gökmen Tüylek, "Bana bu amatör balıkçılık kartını 3 yıl önce  27 TL karşılığında verdiler. Ancak bunu hiçbir eğitim almadan edindim. Denizi nasıl kullanacağımı, küçük balıkları yakalayınca onları nasıl geri bırakmam gerektiği, avlayacağım balığın kaç santim olması lazım gibi konularda herhangi bir eğitim verilmedi. Denizi kullanmanın bilinçli bir denetlemesi olmalı. Denizi kullanma bilinci anlatılmalı, farkındalık oluşturulmalı. Belgesi olmayan da avlayabilir elbette ancak denize saygılı bir şekilde avcılık yapılmalı" dedi.

"BELGENİN AMACI BİLİNÇLİ AVLANMA OLMALI"
Belgenin amacının bilinçli avlanmaya ulaşmak olması gerektiğine işaret eden Tüymen, "Sahil yolunda yürüyen herkes amatör balıkçılık yapanların kıyıları nasıl hor kullandığına tanık olmuştur. Madya denilen yemlerin kabuklarını, mürekkep balığının bıraktığı boyayı ve bunlar yetmezmiş gibi bir de kendi çöplerini kıyıya bırakabiliyorlar. Amatör balıkçılık belgesi verilmişse bu insanlara bu konuda da bir eğitim verilmelidir. Denize, denizde yaşayan canlılara karşı en azından bir kaç saat eğitim verildikten sonra bu belge verilmeli. Eger avlanmanın bir belgesi, ölçüsü varsa bu sadece belge olmamalı, eğitim verilmeli" şeklinde konuştu.
 
"BELGE FAYDALIDIR"
İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği (İSOBDER) Başkanı Erol Ökçe ise, amatör kıyı olta balıkçılığı için alınan belgenin önemli olduğunu ifade etti.
İSOBDER Başkanı Ökçe, "Türkiye'de kıyıdan olta balıkçılığı yapanlar için verilen belge bugüne kadar zorunlu değildi. Ancak ülkemizde kaç amatör balıkçı olduğu kıyıdan avlanan oltacı balıkçı sayısının tespiti ve bu tespitle günlük avlanan balık ortalamasının hesaplanması için oldukça önemli diye düşünüyoruz. Çünkü yıllar içinde balık türleri ve bunların stoğu hakkında bir istatistik yapılacaktır. Kaç kişi günlük ortalama ne kadar balık yakaladı. Bunun bir kotası olacak çünkü. Yakalanan balıkların türleri gibi oranlar ileride denizlerideki balık dengesi ve çeşitliliğini açısından bu belge olmalıdır" dedi.

"VİCDANİ LİMİT VARDIR"
Kıyıdan olta balıkçığı yapanların isteğine bağlı olarak bu belgenin verilmesinin doğru bulduğunu ifade eden Ökçe, eğitim verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ökçe, "Belki de çektiği balık türü tehlikededir ve oldukça küçük sayılacak türdendir. Denizdeki balık çeşitliliği, balığın kaç santim olması gerektiği, hangi mevsimde balığın yumurta taşıdığı gibi önemli konularda en azından bir kaç saat bu bilgiler anlatırlırsa çok iyi olur. Balık avlayanlarda vicdani limit vardır. Örneğin yakaladığı balığın boyu 26 santim ancak bu balık 30 santim olduğunda yumurta bırakacağını bilirse vicdan onu bırakmalı, biz bu duruma vicdani limit diyoruz" şeklinde konuştu. 

"BİR OCAK İTİBARİYLE BELGE ŞARTI"
İzmir Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Üürüleri Şubesi'nden edinilen bilgilere göre, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren belgesiz kıyıdan hiçbir şekilde balık avlamanın mümkün olmayacağı, belgesiz amatör olta balıkçığının yasak olacağını ve sıkı denetleceği belirtildi.
5 yıllığına 37 TL karşılığında verilen belge olmadan kıyıdan olta balıkçılığı yapanlara para cezası kesilecek. Amatör balıkçıların kıyıdan balık avlayabilmek için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ilgili biriminde belge almaları gerektiği bilgisine ulaşıldı. 
İzmir'in de körfez kenti olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda sadece kent merkezi sayılan kıyılarda çok sayıda olta balıkçısı bulunuyor ve bu balıkçıların belgelerini almaları gerektiği aksi taktirde deetleme sırasında olmayanlara ceza kesileceği beliritildi.


DENETİM VE CEZALAR YOLDA
Balıkçıların uyması gereken yeni kriterler gelecek. Örneğin denetleme sırasında her balıkçının en fazla 5 saat avlanabileceği, 5 kilogram balık avlama hakkı olacağı, yine her balıkçının en fazla 3 olta ile avlanabileceği, 4'üncü oltanın tespiti gibi durumlarda para cezası kesileceği kuralları üstü üste ihalal edenlerin belgelerinin iptal olabileceği gibi sıkı kriterlerin uygulanacağı bilgisine ulaşıldı. Söz konusu uygulama 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle geçerli olacak. Yasal düzenlemeye uymayanlara ise 200 TL para cezasının kesileceği öğrenildi. n Mehmet Emin AL

Amatör Balıkçılık Belgesi İçin Gerekli Evraklar
1 adet İkametgah
1 adet Nüfus Cüzdanı Sureti ya da fotokopisi
2 Adet Resim
35 TL Ücret

Mehmet Emin AL
 

Next page

Gazete Yenigün