Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ojeli ellere aldananın vay haline...

Son dönemlerde kadınlar dövüş sporlarına rağbet göstermeye başladı. İzmir Poligon'da bulunan İKWA İzmir Kickboks ve Wushu Akademi'de, her yaştan kadın savunma sanatı eğitimi alıyor

Ojeli ellere aldananın vay haline...

Mesut VARLIK / YENİGÜN - Son zamanlarda artan kadına yönelik şiddet olaylarının ardından kadınlar dövüş sporlarına rağbet göstermeye başladı. İzmir Poligon'da bulunan İKWA İzmir Kickboks ve Wushu Akademi'de, her yaştan kadın yakın dövüş ve savunma sanatı eğitimi alıyor. Kadınlar, hem olası bir saldırı anında kendilerini savunmayı öğrenip özgüven kazanıyor hem de kalori yakarak formda kalıyor. Tam dört kez kickboks ve wushu branşlarında Türkiye şampiyonu olan 1993 doğumlu siyah kuşak ikinci dan sahibi Umut Doğan, eğitmenliğinde ders alan öğrenciler 3 aylık bir eğitimle savunma sanatının inceliklerini öğreniyor.

SAVUNMA SPORU

14 yaşında savunma sanatları dövüş sporlarına başlayan kickboks ve wushu sitilinde uzmanlaşarak birçok müsabakada derece alan Umut Doğan, hocası Şerafettin Ant’tan kickboks, birçok milli sporcu yetiştiren tanınmış sensei Naci Özsoy’un yanında da kungfu ve wushu eğitimi aldı. Hobi olarak uğraştığı sporu kendisine meslek edinen Doğan, Amerika ve Almanya da MMA eğitiminin yanında bir çok müsabakaya da katıldı. Umut Doğan, Göztepe Stadı'nın yanındaki salonunda savunma sanatına dair tüm öğrendiklerini grup ve bireysel derslerle öğrencilerine aktarıyor. Özellikle kadınların son zamanlarda kendilerini güvende hissetmediklerinin altını çizen Doğan, savunma sporlarına ilginin her geçen gün arttığını söylüyor. Özel derslerin çoğunluğunun kadın ağırlıklı olduğunu vurgulayan Doğan şunları söyledi: “Bu sporu son zamanlarda en çok kadınlar tercih ediyor. Nedeni ise, kadınlar son zamanlarda artan şiddet olaylarından dolayı refleks geliştirmiş durumda. Gasp, taciz ve kapkaça karşı kendisini savunabilecek düzeyde yetenek kazanmak istiyor. Kendilerini korumak ve güvende hissetmek istiyorlar. Ayrıca bu spor dalları hızlı bir şekilde kalori yakarak formda kalabilmek için de ideal. Bu da cezbeden diğer bir taraf oluyor. Grup yada özel derslerimizde öncelikli olarak temel teknik eğitimi veriyoruz.

 

TEMEL EĞİTİM 3 AY

Temel eğitim yaklaşık 3 ay sürüyor ve bu süreçte kol, bacak, diz, dirsek kullanarak nasıl doğru ve etkin vuruş yapılır onu öğretiyoruz. Öğrencimiz doğru ve seri tekme yumruk atabildiğinde savunma tekniklerine geçiyoruz. Pratik yaparak hız kazandırıyoruz. 6 aylık bir eğitimde kişi çıplak ele, bıçağa, sopaya ve hatta yakın mesafeden kendisine doğrultulmuş bir silaha karşı kendisini nasıl savurarak üstün duruma geçeceğini öğreniyor. Burada önemli olan tekniktir kas gücü bir yere kadar; etkili doğru teknik ile minimum güç kullanarak maksimum sonuç almak mümkün.”

Next page

Gazete Yenigün