Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Öfke kontrolünde 'EMDR Terapisi'

Uzman Psikolog Selin Tabak, öfke kontrolünde EMDR terapisinin önemine dikkat çekti. Bu yöntem sayesinde çok başarılı sonuçlar aldıklarını aktaran Tabak, “Kişi terapiye uygun bir yapıdaysa, entelektüel anlamda davranış kapısı açıksa bu yöntem çok başarılı sonuçlar veriyor” dedi

Öfke kontrolünde 'EMDR Terapisi'

Uzman Psikolog Selin Tabak, öfke kontrolünde EMDR terapisinin önemine dikkat çekti. Bu yöntem sayesinde çok başarılı sonuçlar aldıklarını aktaran Tabak, “Öfke problemi olan kişinin öncelikle tedavi olmayı istemesi lazım. İnsanlar ne kadar isterse o kadar tedavi oluyor. Basamaklı bir tedavi uyguluyoruz. Öfkelendiği yerleri belirliyoruz. Kişinin çocukluğundan gelen birtakım travmaları olabilir. Şiddet görmesi gibi, şiddete şahit olması da travma yaratabilir. Travmalarını tespit edip bununla ilgili EMDR terapisi uyguluyoruz. Gayet bilimsel ve 90 dakika süren bir terapi. Kişinin travmalarından gelen, öfkeyi tetikleyen tetikleyicilerini çok çabuk sönümlendirebiliyoruz. Sağ beyin ve sol beyin uyarılarak kişinin beynindeki nöronlarını aktif edip, geçmişten gelen ve bugüne yansıyan tepkilerini ölçüyoruz. Tepkinin çok büyük bir kısmı geçmişle ilgili olabiliyor. Geçmişteki o sahneleri çalışarak kişinin duyarsızlaşmasını sağlıyoruz. Hatırlasa bile silik hatırlıyor. Beyin, gereksizler deposuna kaldırıyor. Artık o anı tetiklenmiyor. Pek çok travma bölgesinde, deprem bölgelerinde de kullanılan bilimsel bir yöntem. Kişi terapiye uygun bir yapıdaysa, entelektüel anlamda davranış kapısı açıksa bu yöntem çok başarılı sonuçlar veriyor” ifadelerini kullandı.

“DİZİLER ŞİDDETİ KÖRÜKLÜYOR”

Televizyonda yayınlanan dizilerin, şiddetin körüklenmesinde çok büyük etkisi olduğunu belirten Tabak, “Diziler yanlış düşünceleri derinleştiriyor. Kadınlar karaktersiz, zayıf varlıklar olarak gösteriliyor. Toplum buna inandırılıyor. İşlevsel olmayan ve şiddet içeren inançları gerçek kabul etmekten kaynaklı sıkıntılar yaşıyoruz. Biz bunlara inanıyoruz diye gerçek anlamına gelmiyor. Onu değiştirmek lazım. Televizyon kanallarının, medyanın, dizilerin bunları değiştirmesi lazım. Halk eğitim merkezlerinde bunlarla ilgili eğitimler vermek lazım. Kadınlara avukatlar aracılığıyla haklarının öğretilmesi lazım. Manevi tazminat davaları daha çok açılmalı. Ayıp olduğu düşünülen şeylerin de konuşulması lazım. Her kadın kendi mutluluğunu aramalı ve bir mum gibi kendi etrafını aydınlatmalı” diye konuştu.

“İnsan hakkımızı istiyoruz”

Toplumumuzda kadın cinayetleri, çocuk cinayetleri, hayvan cinayetlerinin bir daha yaşanmaması için kadının kesinlikle güçlenmesi gerektiğinin altını çizen Tabak, “Özellikle şefkat enerjisi olan kadınların güçlenmesi gerekiyor. Kadın hakkı diye bir kavramın oluşmaması gerektiğini düşünüyorum. Kadın hakkı dediğimiz anda biz bir sıfır aşağıya koyuyoruz kendimizi. İnsan hakkımızı istiyoruz diyerek yola çıkmalıyız. Şiddet uygulayan bir kişi, kadın olduğumuz için değil, insan olduğumuz için ceza almalı. Biz kurban değiliz” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün