Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

O isim yeniden kurultay delegesi oldu

Yüksek Seçim Kurulu Burcu Ersen'in yaptığı itirazı haklı buldu. Ersen yeniden kurultay delegesi oldu.

O isim yeniden kurultay delegesi oldu

Deniz Yücel’in ikinci kez başkan seçildiği CHP İzmir İl kongresinde 56 kişilik kurultay delegesi listesine girmeyi başaran İzmir eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Narlıdere İlçe Başkanı Mesut Durgun, Kınık İlçe Başkanı İsmail Yıldız, Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis ve Gürbüz Bal kotaya takılmıştı.

Kadın ve gençlik kotasına yapılan itiraz sonrası ilçe seçim kurulu bu 6 ismi düşürürken, yerlerine kadın kotasından Büyükşehir Şirketi İZELMAN A.Ş.’nin Genel Müdürü Burak Alp Ersen’in eşi olan Burcu Ersen, genç kotasından ise Çağla Karaca, Sadık Yıldız, Nevzat Efe, Haydar İnanır ve Berfin Deniz'i listeye eklemişti.

Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis itirazda bulunmuş, kadın ve gençlik kotasının ayrı ayrı uygulandığına itiraz eden Halis'in itirazını seçim kurulu haklı bulmuştu.  Halis kurultay delegesi olurken, kadın kotasından listeye giren Burcu Ersen dışarıda kalmıştı.

Burcu Ersen, Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulunurken, itiraz karara bağlandı. YSK, Ersen’in itirazını haklı buldu ve seçim kurulunun cinsiyet ve gençlik kotasının uygulanarak açıkladığı ilk listenin doğru olduğunu ilan etti.

Ödemiş İlçe Başkanı Halis’in yerine listeye yeniden Burcu Ersen dahil oldu. Ersen’e seçim kurulu kararı bildirildi. Ersen, önümüzdeki hafta İzmir Kurultay delegelerinin Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşecek toplantıya da davet edildi.
 

Next page

Gazete Yenigün