Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

O arazilerin durumu yine değişti

Urla'da acele kamulaştırma kararı verilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen 333 parsel araziden 293’ü ile ilgili kamulaştırma kararı kaldırıldı. Urla'daki araziler Agro Turizm Bölgesi ilan edildi. Av. Şehrazat Mercan kararın, mal sahipleri açısından olumlu bir karar olmadığını kararın büyük şirketlere yarayacağını iddia etti

O arazilerin durumu yine değişti

‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı verilen Çeşme ve Urla’daki 511 parsel araziden, 293’ünün kamulaştırma kararı kaldırıldı.Resmi Gazete’te yayımlanan son Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, Urla’da acilen kamulaştırılacak parsel sayısı 333'ten 40’a düşürülürken, Çeşme’de kamulaştırılacak arazilerle ilgili ise bir değişiklik yapılmadı. Son kararla Çeşme ve Urla’da kamulaştırılacak parsel sayısı da 218 oldu. Kamulaştırılmasından vazgeçilen araziler arasında DİSK'in Urla'daki arazileri bulunmuyor. DİSK'e ait 61 dönümlük arazi acele kamulaştırma kapsamında kaldı.

DİSK ARAZİSİ KAPSAM DIŞI

Acele kamulaştırma kararının ardından Çeşme Belediyesi, bölgede arazisi bulunan arsa sahipleri ve DİSK'ten tepki gelmişti. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası 1975 yılında aldıkları arazinin acele kamulaştırma kararına karşı yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvuracağını açıklamıştı. Urla'da arazisi bulunan arazi sahipleri de yaptıkları toplantılar sonucunda yürütmenin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyordu.

"BÜYÜK SERMAYE KAZANIR"

Av. Şehrazat Mercan kararın sevinilecek bir tarafının olmadığını söyledi. Kamulaştırmadan çıkarılan Urla, Zeytineli, Alaşar Ovası'ndaki arazilerin Agro Turizm Bölgesi ilan edildiğini söyleyen Av. Mercan "Orada arazi alanlar tarım yapmak için değil, oturacağı bahçeli bir ev yapmak için almıştır. Agro Turizm yapacak kimse yok orada. Tek tek parsellerle agro turizm yapılmaz ki. Ne olacak şimdi bu araziler, büyük firmalar tarafından tek tek toplanacak ve yine büyük sermaye kazanacak. Benim orada arazisi bulunanlara önerim bu tehlikeye karşı kooperatif kurup, arazileri kooperatif aracılığıyla üretim yapar hale getirmek" diye konuştu.

Nefes alamayacak

Çeşme ve Urla'daki arazilerin planlarını genel anlamda değerlendirdiğinde, projenin bölgeye yeni bir milyon insan taşıyacağını ve  nefes alamayan bir hale dönüşeceğini ileri süren Mercan, buna karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Gülsen CANDEMİR

Next page

Gazete Yenigün