Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Nihat Zeybekci geri mi dönüyor?

Nihat Zeybekci'yi Denizli’de belediye başkanlığı yaptıktan sonra Ekonomi Bakanlığı görevi ile tüm Türkiye tanıdı. İzmirliler ise sürpriz bir kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kente belediye başkanı adayı yapıldıktan sonra daha yakından tanıma fırsatı buldu. Bir açıklamasında, “Yatırımlarım var, İzmirli sayılırım” dedi. 2019 yerel seçimlerini kazanamayınca kent ile bağını koparmadı. Fakat evini taşıdı, aidiyetini azalttı. Partililer uzun süre sadece cuma günleri farklı ilçelerde kendisini görüyordu. Şu sıralar ilçe kongrelerinde yeniden boy göstermeye başladı.

Nihat Zeybekci geri mi dönüyor?

Nihat Zeybekci'yi Denizli’de belediye başkanlığı yaptıktan sonra Ekonomi Bakanlığı görevi ile tüm Türkiye tanıdı. İzmirliler ise sürpriz bir kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kente belediye başkanı adayı yapıldıktan sonra daha yakından tanıma fırsatı buldu. Bir açıklamasında, “Yatırımlarım var, İzmirli sayılırım” dedi. 2019 yerel seçimlerini kazanamayınca kent ile bağını koparmadı. Fakat evini taşıdı, aidiyetini azalttı. Partililer uzun süre sadece cuma günleri farklı ilçelerde kendisini görüyordu. Şu sıralar ilçe kongrelerinde yeniden boy göstermeye başladı. Tekrar döndü ve mesajları seçim dönemine yönelik veriyor. "Nihat Zeybekci ne yapmaya çalışıyor, geri mi dönüyor?" sorusu akıllara düşmüş durumda... Herkes biliyor ki Denizli ile siyasi bağını büyük oranda sonlandıran Zeybekci İzmir’i bundan sonra da temsil etmek istiyor. İlk kabine değişikliğinde İzmir kontenjanını kullanmak istediğini herkes görüyor. Parti teşkilatındaki ağırlığını Konak’taki ilçe kongresine müdahalesiyle gösteren Zeybekci’nin bundan sonra ne yapacağı ise merak ediliyor.

İYİ PARTİ’DE İRADE DERVİŞOĞLU’NA GEÇTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeniden koltuğa oturduğu ikinci olağan kurultay sonrası A Takımı da şekillendi. Genel İdare Kurulu’na (GİK) İzmir’den talip olan üç isim seçilemedi. Onların içinde bir kişi var ki o da yeni dönemde olacaklara ışık tutacak nitelikte. Konumuz, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray’ın çizik operasyonuna kurban gitmesi. Kurultay sonrası “İYİ Parti de MHP’lileşiyor” söylemlerine neden olan gelişmeler İzmir’i şekillendireceğe benziyor. Bu arada Grup Başkanvekili ve Milletvekili Müsavat Dervişoğlu ile karşılıklı denge oluşturan Çıray’ın olmaması patronun bundan sonra kim olacağına da işaret ediyor. İl Başkanı Hüsmen Kırpınar’ın, “Seçildiği yerin ilçe başkanlıklarını bilmeyenler” gibi derin bir tanımlama ile topa girmesi il teşkilatının da kimin yanında saf tuttuğunu açıkça gösteriyor. Çıray ne mi olur? Demokrat Parti kökenli CHP’nin eski milletvekili belki yuvaya geri döner. Siyasette olmaz diye bir şey yok!

İNCİRALTI ARTIK SONUÇ İSTİYOR!

İzmir’in rant değeri en yüksek yeri olan Balçova İnciraltı’nın planlanması çalışmaları sürüyor. Neredeyse beş nesildir planlama bekleyen mülk sahipleri hep bir ağızdan “dayanacak gücümüz kalmadı, artık yeter” diyor. Şu sıralar İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut’un koordinasyonunda sonuca ulaşmaya çalışan vatandaşlar oldukça önemli bir yol kat etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir ve Balçova Belediyesi gibi üç önemli kurumun iradesiyle şekillenecek planlama nasıl olacak? En çok merak edilen sorunun yanıtını şimdiden vermek çok zor. Yıl sonuna ortaya çıkması planlanan yeni imar planlarında sağlık konseptli otel, konut ve ticaret gibi fonksiyonlar bulunuyor. AVM ile boğulan Balçova’da yeniden alışveriş merkezlerinin önünü açmak kimseye fayda sağlamaz. Pandemi koşullarında otellerin de hali ortadayken 5 milyon metrekare alanı konuta boğmak da doğru olmaz. Yeşili bol, caddeleri geniş, sokakları ferah ama düşük yoğunluklu imar planı herkesi mutlu eder.

NE OLACAK BU TRAFİK SORUNU?

Herkesin yukarıdaki başlığı içinden geçirdiğin duyar gibiyim. Sabah ve akşam saatlerinde insanı çileden çıkartan karayolunda bir trafik sorunu var. İzmir buna pek alışık olmadığı için toplu ulaşım araçları dışında müthiş bir özel araç yoğunluğu var. Karakter olarak aracımızın ulaşılabilir ve gözümüzün önünde olmasını isteyen bir milletiz. Uzak mesafe yürümeyi, park etmeyi pek sevmiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kent içi trafik konusunda önemli veriler paylaştı. Yapılan araştırmaya göre pandemi nedeniyle toplu ulaşım yerine özel araçların tercih edilmesiyle son dönemde günlük trafiğe çıkan araç sayısı 125 bin artmış. Yine, her gün toplu ulaşım sistemlerini kullanan kentlilerin %55,7’si günlük kullanımı bırakmış. Hemen bir karşılaştırma yapalım. Eylül ayının sonları itibariyle günlük biniş sayısı tüm toplu taşıma araçlarında 969 bin civarında. Bu rakam geçen yıl bu zamanlar 1 milyon 750 bini bulmuş. Yani yarı yarıya bir düşüş var. Bir de son bir tespit var. Uluslararası bir navigasyon şirketinin dünyadaki büyük kentler için yaptığı trafik yoğunluğu sıralamasına göre İzmir trafik yoğunluğu konusunda 2017 yılında 66. sırada iken 2019’da 134. sıraya gerilemiş. Bu tabloda 2019 yılına göre İstanbul’un 9. Ankara’nın 100. sırada olduğu da belirtmek gerekiyor. Kısaca trafik sorununda İzmir’in durumu İstanbul ve Ankara’dan daha iyi durumda. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün