Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

NGC Başkanı Ömer Duran 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. yıldönümü kutladı.

Basın Hür Olmalı.

NGC Başkanı Ömer Duran 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. yıldönümü kutladı.

BASIN HÜR OLMALI

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Duran, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. yıldönümü nedeni ile basın açıklamasında bulundu. 
Ömer Duran açıklamasında tüm basın çalışanlarının bu anlamlı ve özel gününü kutladığını ifade ederek yazılı, görsel ve digital medya çalışanlarının özgür ve hür bir şekilde yayın hayatlarını sürdürmek adına mücadele edeceklerini ifade etti.
Sözlerine devam eden Duran açıklamasında şunlara değindi. “Osmanlı Döneminde Gazeteler Matbaalara gitmeden Sansür memurları tarafından kontrol edilir ve sansür uygulanarak yayına basılırdı. 2. Meşrutiyetin ilanından sonra 24 Temmuz 1908’de Sansür uygulamasından vazgeçildi ve ağır suçlar kapsamına alındı. Tam 112 yıl önce alınan bu karar ile birlikte Basında sansürün kaldırılması sevinç yaratmıştır.
O günlerden bu güne sürece baktığımızda sansür kabuk değiştirmiş ve çeşitli şekillerde karşımıza çıkmakta. Bugün basın sektöründe çalışan tüm arkadaşlarımız sansürün zorluğu ile karşılaşmaktadırlar.
Gazeteciler doğru haber alma ilkesi ile yola çıkan meslektaşlarımızdır. Araştırma geliştirme ve sonuca ulaşmakla yükümlüdürler. Gazetecilik sektörü sorgulama makamı değildir. Bilgi alma ve bilgi edinme mekanizmasının çalıştığı meslek dalıdır. Hal böyle iken, 5N1K sorusunun sorulduğu bu dönemde cevap yerine kaba kuvvet, Tehdit ve buna benzer fiili eylemler ile meslektaşlarımız yıldırılmak istenmektedir.
Pandemi döneminde en zorlu görevleri üstlenen meslektaşlarımız, hayatlarını dahi tehlikeye atarak salgın dönemini en riskli grupta geçirdiler. Halen ülkemiz ve dünyayı etkisi altında sürdüren Covid-19 nedeni ile zorluklar yaşayan meslektaşlarımız, bu sıkıntılı dönemleri atlatmak amacı ile zor şekilde çalışmaktadır. Yetkililerden isteğimiz bu zor günlerde meslektaşlarımızın önünü açmalarıdır.
Bugün basında sansürün kaldırılması ile ilgili olarak daha cesur yazılar, haberler yapmak armuzdur. Bugün bu vesile ile tüm basın sektöründe çalışan mesai arkadaşlarımızın bu güzel gününü kutluyor, sansüre uğramayan haberler diliyorum.” Dedi.

Next page

Gazete Yenigün