Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ne çektiniz be çocuklar!

Havaların soğumasıyla birlikte yer yer kar yağışının yaşandığı İzmir'de, halen konteynerlerde eğitim devam ediyor. Konteynerde eğitim almak zorunda kalan minikler, bir de bölgede yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle soğuklarla mücadele ediyor

Ne çektiniz be çocuklar!

Buca-Belenbaşı'nda eğitim ve öğretim yılına cami avlusundaki konteynerlerde başlayan minikleri, şimdi de soğuk hava ve elektrik kesintileri vurdu. 2018 yılında ilk ve ortaokul binaları yenilenmek üzere yıkılan ancak ihaleyi alan firmanın iflas etmesi nedeniyle kaba inşaat halindeki okul binalarına taşınamayan öğrenciler, soğuk havaya rağmen konteynerlerde eğitim görmeye devam ediyor. Zor şartlar altında okula giden minikler, yaklaşık 2 aydır bölgede yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle bir de soğukla mücadele etmek zorunda kalıyor. Klima ile ısıtılan konteynerlerdeki öğrenciler, elektrik kesintisi olduğunda kömür sobasıyla ısıtılan diğer sınıflara aktarılıyor. Duruma veliler de tepki göstererek, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor. İsmini vermek istemeyen bir veli, "Konteynerler yazın sıcak, kışın da soğuk oluyor. Çocuklarımız bu kış soğuğunda klima ile ısınıyor. Ancak yaklaşık 2 aydır gündüzleri sık sık elektrik kesintileri oluyor. Kesintiden dolayı klimalar da çalışmayınca çocuklarımızı yönetim, kömür sobası yanan diğer sınıflara gönderiyor. Çocuklarımız, orada üşümüyor belki ama eğitimden geri kalıyor. Kafaları karışıyor" şeklinde konuştu.       

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen 5 No'lu Şube Başkanı Şenay Akyol, "Plansız, programsız bir eğitim yılı. Konteynerdaki eğitimden artık bir an önce binalara geçiş yapılmalı. Okul binasının yetişmemesinden dolayı zaten eğitim gecikmeli başladı. Bu durumun asıl nedeni, kamuya yeterli kaynak aktarılmamasıdır. Eğitime, okullara daha fazla kaynak aktarılmalı. Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuklarımızın ısınmasını, sağlıklarını düşünmek zorundadır. Bir an önce bina sorunu çözülmeli ve çocuklarımızın bu soğuk havalarda eşit eğitim hakkından yararlanması sağlanmalıdır. Öğrencilerimizle birlikte öğretmenlerimiz de aynı sıkıntıyı yaşıyor. Yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.


Kışın konteynerlarda eğitimin kabul edilebilir birşey olmadığını belirten Eğitim-Sen 5 No'lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Candemir de "Yetkililer, bu durumu önemsiz görüyor. Eğer önem verselerdi, Belenbaşı'ndaki okul binası 4 ayda çoktan biter, çocuklar yeni okullarına taşınırdı. Çocuklarımızın eğitim hakları ellerinden alınıyor, engelleniyor. Bölgede eğitim alan diğer öğrenciler gibi eşit eğitim hakkından yararlanmalılar. Ancak maalesef ki bir yandan elektrik kesintisi, bir yandan soğuk hava öğrencileri derslerinden geri bırakıyor. Aynı durumu yaşayan öğretmenlerin de durumu içler acısı. Bir öğretmene yaşatılacak en kötü şey karşısında soğuktan tir tir titreyen bir öğrencinin olmasıdır. Bu vebal de Milli Eğitim'indir. Bir an önce sorunun çözülmesi gerek" dedi.  

Belenbaşı ilk değil!

Cami avlusundaki konteynerlarda devam eden eğitime bir örnek de Kaynaklar- Zeki Püskülcü İlkokulu'nda yaşanıyor. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2012 yılında boşaltılan okulda eğitim, halen okul bahçesine konan konteynerlarda devam ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri,  hayırsever bir vatandaş tarafından bağışlanan okul arsası üzerinde yeniden bir bina inşa etmek istemiş, ancak okul binasının üzerine kurulduğu arsa, tarla vasfında olduğu için eğitim kurumu yenilenememişti. Önceleri cami avlusuna sonra da geçici bir çözümle 2015 yılında okul bahçesine yerleştirilen konteynerlarda öğrencilerin eğitime devam etmesi sağlanmıştı. Sorun 4 yıldır çözülemedi ve öğrenciler halen konteynerde zor şartlar altında eğitim görmeyi sürdürüyor. 

Aycan PIRASALAR YAŞAR

Next page

Gazete Yenigün