Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Nazilli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler,KAYMAKAM KÜÇÜK’TEN İŞ BİRLİĞİ MESAJI.

“YASAL DÜZENLEME YAPILMALI”.

Nazilli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler,KAYMAKAM KÜÇÜK’TEN İŞ BİRLİĞİ MESAJI.

AZKOOP için yol haritası belirleniyor 
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın en temel projelerinden olan NAZKOOP için yol haritası belirlenmek üzere Aydın ve İzmir’den gelen kooperatif konusunda deneyimli isimlerin katılımıyla, Tarımda Yeni Hedefler Kırsal Kalkınma 1. Arama Konferansı yapıldı.Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın üzerinde önemle durduğu projelerinden olan NAZKOOP’un temelleri yavaş yavaş atılıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le bir araya gelerek Seferihisar’da başarılı bir şekilde uygulanan tarımsal kalkınma kooperatifi hakkında istişare yapan Başkan Özcan’ın önderliğinde Nazilli’de Tarımda Yeni Hedefler Kırsal Kalkınma temalı 1. Arama Konferansı, Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Konferansa Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler,KAYMAKAM KÜÇÜK’TEN İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli’nin tarımda en önemli şehirlerden biri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında üretim ve pazarlama şekillerinde dünyadaki trendlerin sürekli olarak değiştiğine dikkat çekti. “Bu değişime ayak uyduranlar ayakta kalıyor, uydurmayanlar yok olup gidiyor” diyen Küçük, “Ülkemizde olumsuz örnekleri yaşanan kooperatifleşmenin yeniden yapılanması önemli. Birlikte hareket etme kültürü olan bir millet olmamıza rağmen olumsuzluğu geleceğimize yayarak birlikte hareket edemeyen bir toplum haline geldik. Bu engeli hep beraber aşmamız gerekiyor. Bu konferansın buna bir çözüm üreteceğini umuyorum. Nazillili üreticilerin ekonomik gelirini artırmada önemli gelişmelerin önünü açacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

YOL HARİTASI HAZIRLANACAK

Kaymakam Küçük’ün ardından Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu konuşma yaptı. Nazilli’de en temel geçim kaynağının tarım olduğunu hatırlatan Öreroğlu, pazarlama ve üretimin doğru yönlendirilmesi konularında sıkıntılar olduğunu kaydetti. Yeni Hal Yasası uyarınca kooperatiflerin hallerde ürünlerini doğrudan tüketiciye sunabileceğini belirten Öreroğlu, “Bu noktada kendi tarım ürünlerimizi satabileceğimiz yapılanmayı ulaştırmamız gerekiyor. İncir ve kestanede ihracatçılarımız olsa da bizim sebzeciliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Küçük üreticileri kooperatif çatısı altında birleştirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki 100 yıllık tarımsal kalkınmasını planlayacağımız bir model üzerinde çalışıyoruz. Ev kadınlarımızı bu sisteme dahil etmek istiyoruz. Nazilli’de çok çeşitli sebzeler kurutuluyor. Bunların pazarlamasının büyük şehirlerde yapmak istiyoruz. Burada 2 liraya maledilen patlıcan dizisini oralarda 20 liraya satıyorlar. Üreticilerimize bu geliri paylaştırmak istiyoruz. Fabrika kurmaktan daha kolay bunu yapmak. Herkesin fikrini alarak yol haritamızı hazırlamak istiyoruz” sözleriyle konferansın amacını açıkladı.

OYAYLA BAŞLAYAN DEĞİŞİM

Koçarlı Büyükmenderes Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Yurdagül Bozkurt ise oyayla başlayan kooperatifçilik çalışmalarını anlattı. Kooperatifçilikte birlikte çalışabilmenin önemine değinen Bozkurt, “Bazı şeyleri ben değil biz olarak düşünerek başlamalıyız. Valilik, kaymakamlık, belediye olarak işbirliği içinde çalıştık. Kararlı ve samimi iseniz, menfaat beklemiyorsanız engeller bir bir kalkıyor. Biz 9 kadın olarak ürettiğimiz elbiseleri takılar, incir, ceviz, üzüm gibi ürünlerden sağlıklı ürünler yapıp satıyoruz” sözleriyle kooperatifin kadınların yaşamını nasıl değiştirdiğini anlattı.

“YASAL DÜZENLEME YAPILMALI”

Buharkent Ziraat Odası ve Buharkent Meyve Sebze Üreticiler Birliği Başkanı Naim Özdamar ise başarısız örneklerden yola çıkarak sistemin aksayan yönlerini ortaya koydu. Türkiye’de kooperatifçiliğin başarılı olması için atılması gereken adımları anlatan Özdamar, “İlk olarak koopeatifler için manevra kabiliyeti olan yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor. Kooperatiflerde başkan ve çalışacak personel için yasal esaslar belirlenmeli, pazarlama altyapısı oluşturulmalı. Kooperatifler bakanlıklara bağlı olmaktan çıkarılmalı, bir tek bakanlık ve genel müdürlük çatısı altında toplanmalı. ÖTV ve KDV muafiyetlerinden doğrudan yararlanmalı. Kooperatifler birleştirilmeli. Kooeratifçilik havzaları geliştirilerek nerede ne tür kooperatifçiliğin yapılabileceği esaslara bağlanmalıdır” dedi. “Tarım sektörü için ilan edilmemiş bir savaş var” diyen Özdamar, “Maden enerji ulaşım gibi sektörler gözlerini tarım topraklarına dikmiş durumda. Tarım üretmezse bu millet aç kalır” sözleriyle tarım alanlarının korunması gerektiğine dikkat çekti.

“DANIŞMANLIK VE LOJİSTİK DESTEĞİ SAĞLADIK”

Aydın Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Kooperatif Şube Müdürü Erdal Erkan, Büyükşehir Belediyesi’nin Karacasu ve Koçarlı’da yaptığı kooperatif çalışmalarını anlattı. Kadınlara ürettikleri ürünleri pazarlamaları için danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Erkan girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çeşitli destekler ve lojistik hizmet sunduklarını ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Danışmanı Şevket Meriç ise süt kooperatiflerine lojistik destek verdiklerini, İzmir’in çeşitli noktalarında organik pazarlar ve üretici pazarları kurduklarını, markalaşma, alternatif ürün elde etme ve yerel tohum üretme konularında üreticilere destek sağlandığını söyledi.

“KURUMLAR BİRLİKTE ÇALIŞABİLMELİ”

Konferansta İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi KÖYKOOP İzmir Birliği Başkanı Neptun Soyer de kooperatifçilik konusundaki deneyimlerini paylaştı. 10 yıl önce yedi kadın bir araya gelerek kooperatif kurduklarını belirten Soyer, “Evlerinde çalışan kadınları ekonomik gelişimini hedefledik. Tarımın her yerinde kadınlar var. Kooperatifçilikte en önemli unsurlar iletişim ve güven. Birbirimize güvendik. Ayrıca kurumlar arası ilişkiler de çok önemli. Konu insanımızın ekonomik gelişimi olduğunda tüm kurumlar işbirliği içinde çalışabilmeli. Birlikte çalışmayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi. Konferans konuşmaların ardından soru-cevap kısmıyla sona erdi.


 CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Next page

Gazete Yenigün