Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Nazilli'de Sarıkamış Şehitleri Dualarla anıldı...

Sarıkamış Şehitleri 104. yıldönümünde Nazilli'de Anıldı

Nazilli'de Sarıkamış Şehitleri Dualarla anıldı...

Sarıkamış Şehitleri 104. yıldönümünde Nazilli'de Anıldı

Nazilli’de Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik anıldı.

Enver Paşa komutasında, 104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik Nazilli’de düzenlenen tören ile anıldı. Temsili olarak donmuş askerleri canlandırdıkları anma programına,  Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Nazilli İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hakdan Öztürk, MHP Nazilli İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz, MHP Nazilli İlçe kadın kolları Başkanı Birsen Karlıoğlu, Türk Ocağı Derneği Nazilli Şubesi Başkanı Ahmet Çekim ve üyeleri, Şehit Aileleri Derneği Nazilli Şube Başkanı Jale Keskin, Nazilli Müftüsü Necati Topaloğlu, Sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Nazilli Belediyesi ve Türk Ocakları Nazilli Şubesi'nin ortaklaşa hazırladığı anma programı, Nazilli Belediye Meydanı Şehitlik Anıtı önünde gerçekleştirdi. Saygı duruşu, ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda ilk konuşmayı yapan Türk Ocakları Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim, "Türk milletinin tarihi destanlarla doludur. Bizim tarihimizde zaferler kadar acılar da oldukça büyük yer tutar. Şanlı tarihimize 'Beyaz Hüzün' olarak geçen Sarıkamış Harekâtı’nda vatanı uğruna can veren kahraman şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyorum”  dedi.

Türk evladının zor şartlarda aldığı vatan toprağının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamamız gerektiğini vurgulayan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık da, "Uzun yıllar, kâinat var olduğunca anlatacağız. Atatürk'ün emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alparslan'ın 1071'de vatan yaptığı topraklar bizim için çok önemli. Dün, dedelerimiz Sarıkamış'ta şehit oldu, bugün evlatlarımız şehit oluyor. Şehitlik herkese nasip olacak bir şey değil. En güzel makamlardan bir tanesi. Her zaman şehitliğe hazır olan milletin çocuklarıyız. Türkiye olmazsa, Türk dünyası olmaz. Herkesi kucaklayan bir toprağımız var. Adam gibi duracağız, bu ülkeye sahip çıkacağız. Bize emanet edilen bu coğrafyaya iyi bakmamız lazım. Allah, şehitlerimize rahmet eylesin" diye konuştu.

Bu gün ki tarihin kolay yazılmadığını hatırlatan, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük , "Ülkemizi değerli kılan, bugünkü varlığımızın temel nedeni Malazgirt'le başlayan ve Anadolu'ya yerleşen, 1453'leri, 19 Mayıs'ları, Güneydoğu'daki mücadeleyi ve 15 Temmuz'ları anlamlı kılan tarihlerimiz var. Bunların geçmişlerine baktığımız zaman birisi olmazsa diğerlerinin hiçbirinin anlamları kalmıyor. Buralara kolay gelinmemiş, bugünkü tarih kolay yazılmamış. Bunlardan bir tanesi de gözünü hiç kıpmadan ölüme giden Sarıkamış şehitlerimiz. Orada şehit olan bütün herkesi rahmetle anıyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Müftü Necati Topaloğlu Sarıkamış şehitleri ve tüm şehitler için dua okudu. Belediye personeli Talat Camdeviren ve Güven Seven’in Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerleri fiili olarak canlandırdığı görselin ilgi gördüğü, Programda Sarıkamış'ta askerlerin bir günlük yemeği olan yağsız un çorbası, kavurga ve ekmek ikram edildi.


Next page

Gazete Yenigün