Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Nagehan Alçı’ya tepkiler çığ gibi

"Öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı" diyen Nagehan Alçı'ya eğitimciler tepki gösterdi. İzmirli eğitimciler, işi bilmeyenlerin yorum yapmasının kabul edilemez olduğunu söylediler

Nagehan Alçı’ya tepkiler çığ gibi

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Gazeteci Nagehan Alçı, 'Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz' başlığıyla yayımlanan yazısında "Öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki. Hakikaten isyan ediyorum. Okulları açmaya ne zaman öncelik vereceğiz?" dedi.

Alçı'nın yazısına eğitimciler büyük tepki gösterdi. Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, "Zaten bir insanın her konuda konuşması bir kere yanlış bir durum. Hanımefendi de ekranlardan gördüğümüz kadarıyla her konuda konuşuyor. Söylediği sözler eğitim camiası açısından hele hele böyle bir zamanda kabul edilebilecek bir durum değildir. İşin içinde olmadığı ve işi bilmediği için ama topluma hitap eden bu tür insanların toplumda farklı anlaşılabilecek işlerin içerisine girmemesi gerekir. Bizler anket yaptık ve ankette öğretmenlerimizin yüz yüze eğitimde daha fazla çalıştığını gördük. Bizlerin sabah 8'den akşam 8'e kadar çalıştığımız günler oluyor. Bizler ekonomik ve teknolojik olarak destek almıyoruz kendi çabalarımızla yapıyoruz bu işi " dedi.

“UZAKTAN EĞİTİM DAHA ZOR”

Öğretmenlik ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kişinin uzaktan eğitimi kolay! zannederek öğretmenlere böyle bir ithamda bulunmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası İzmir Şube Başkanı Adnan Sarısayın, "Yüz yüze eğitimden çok daha zor olan uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler fedakarca görev yapmakta ve öğrencilerinin öğrenme kayıplarının önüne geçebilmek için gayret sarf etmektedir. Kaldı ki salgın seyrinin kontrol altına alınması sonrasında okulların yüz yüze eğitime geçmesini en çok isteyenler de öğretmenlerdir. Uzaktan eğitim sürecinde fedakarca görev yapan öğretmenler sizden teşekkür beklemiyor, kötü düşüncelerinizi öğretmenlerin üzerinden çekin onların moral ve motivasyonlarını bozmayın. Unutmayın ki; öğretmenin itibarı ülkemizin geleceğidir. Atatürk’ün dediği gibi: “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır” ifadelerini kullandı. 

 

“Yüz yüze eğitim istiyoruz”

Eğitim Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Kaya, "Yanlış ve şaşı bir bakış açısı olarak düşünüyorum. Sanki okul varmış gibi sabah dokuzda başlıyoruz. Online eğitim yüz yüze eğitimden daha zor ve sıkıntılı bununla ilgili ciddi bir hazırlık gerekiyor, donanım gerekiyor. Hatta öğrencilerin katılımını ve ilgisini canlı tutmak için ayrı bir çaba gerekiyor. Öğretmenlerimiz de ilk günden beri bu özveriyi ve çabayı gösteriyorlar. Yani rahata alışmak gibi bir durum yok. Bizler de sendika olarak yüz yüze eğitimin başlamasından yanayız" diye konuştu.

 

“Sorumluluk bakanlıkta”

Eğitim İş 3 Nolu Şube Başkanı Sevda Ketenci ise, " Eğitim emekçileri olarak bizler genel merkezimizin de söylediği gibi biz yüz yüze eğitimin tarafındayız. Okulların açılmasını istiyoruz. Ancak bir gazetecinin eğitim öğretim faaliyetlerinin sorumluluğunun bakanlığa ait olduğunu bilmemesi ve sorumluluğun öğretmenlerin üzerindeymiş gibi göstermesi son derece yanlıştır. Bizlerde tepkimizi sosyal medya üzerinden de gösterdik. Sosyal medyada ve meşru her zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. 

Next page

Gazete Yenigün