Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Müzisyenler yeni kısıtlamalardan endişeli

Yoğunlukların yeni kısıtlamalara neden olabileceğinden korktuklarını söyleyen İzmir Sahne Çalışanları Derneği Başkanı Açıkpazu, işletmelere getirilen kuralların, açık alanlarda da uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Müzisyenler yeni kısıtlamalardan endişeli

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği meslek gruplarından biri müzisyenler olmuştu. Eğlence mekanlarının kapatılmasıyla yaklaşık üç ay çalışamayan müzisyenler yeniden sahnelere döndü. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, haftanın üç günü gece saat 00.30'a kadar İzmir'deki mekanlarda sahne almaya başladıklarını ifade eden İzmir Sahne Çalışanları Derneği Başkanı Muammer Açıkpazu, önümüzdeki günlerde haftanın her günü çalışmayı beklediklerini aktardı. Açık alanlar, plajlar ve özellikle de mangal yerlerinde yaşanan yoğunluktan dolayı yeni kısıtlamalar gelmesinden endişe duyduklarını belirten Açıkpazu, “Müzisyen camiası olarak pandemi sürecinden olumsuz etkilendik. Eğlence mekanlarında her türlü kurala uyarak sahne alıyoruz. Ancak aynı durum açık alanlar için geçerli değil maalesef” dedi.“AÇIK ALANA DA KURAL GETİRİLSİN”

Eğlence mekanlarında uygulanan sosyal mesafe ve hijyen kurallarının açık alanlarda da uygulanması gerektiğinin altını çizen Açıkpazu, “Böyle giderse yeni yasaklar ve kısıtlamalarla karşı karşıya kalabiliriz. Müzisyenler olarak bir daha bu süreci kaldırabilecek gücümüz yok. Eğlence mekanlarında gösterilen özen, aynı şekilde sosyal alanlarda da gösterilmeli. Bizler önümüzdeki günlerde haftanın yedi günü sahne almayı beklerken, yeni yasaklarla karşılaşmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Müzisyenlerin yevmiye alarak geçimini sağladığını, ancak bazı müzisyenlerin sadece bahşişle çalışarak piyasayı düşürdüğünü söyleyen Açıkpazu, “Bu durum haksız rekabete yol açıyor ve piyasayı düşürüyor. Piyasanın bir şekilde belirlenmesi ve dengede tutulması müzisyenler için çok önemli. Bizler bedava işe gitmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“MÜZİSYENLERİN HAKLARINI SAVUNACAĞIZ”

İzmir’de çalışan müzisyenlerin sesini duyurmak için dernekleşmeye karar verdiklerini hatırlatan Açıkpazu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler İzmirli müzisyenlerin haklarını savunmak için bu yola çıktık. Mesleğimizin ve sektörümüzün sıkıntıları var. Bugüne kadar bizim sesimizi hiç kimse duymadı. Sonuç olarak İzmir Sahne Çalışanları Derneği'ni kurduk. Milletvekillerimiz Sayın Özcan Purçu ve Sayın Cemal Bekle de bize çok destek oldular. Destek buldukça Ege Bölgesi’ne kadar büyümeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde sendikalaşmak istiyoruz. Her türlü olumsuz koşulda ilk önce müzisyenler gözden çıkarılıyor. Bu ülkede müzisyenler de yaşıyor." Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün