Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mutlu: Esnafımıza eğitim vereceğiz

Az tehlikeli olarak sınıflandırılan ve 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin 1 Temmuz'dan itibaren iş güvenliği ve sağlığı hizmeti vermesi zorunlu oluyor. İESOB Başkanı Mutlu, esnafa gerekli bilgilendirmeleri yapacaklarını ifade ederek, uzaktan eğitim modeliyle eğitim vermek istediklerini söyledi.

Mutlu: Esnafımıza eğitim vereceğiz

Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan iş yerlerinde bugünden itibaren iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi zorunlu oluyor. 50’den az çalışanı olan hukuk bürosu, terzi, manav market ve apartmanlar bu kapsamda olacak. Sağlıkla ilgili süreç ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Tüm iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacak. Bu ise hizmet alımı veya işverenin kendisinin eğitim alması yoluyla olacak.

E-Sertifika Yeterli Olacak

Eğitim alan bir işveren, iş yerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre, işveren veya işveren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Bu eğitimlere herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabilecek. Buradan e-sertifika alınması yeterli olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Eğitim almayan işverenler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından hizmet alımı yapmak zorunda olacak.

“Üyelerimizin Tamamını İlgilendiriyor”

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, tehlikeli sınıfın dışında kalan üyelerinin hemen hemen tamamını ilgilendiren bir konu olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu konu daha önce bir yıl ertelenmişti. Tekrar ertelenip ertelenmeyeceğiyle ilgili bir bilgim yok. Yarından itibaren konuyu takip edeceğiz. Şu ana kadar bir erteleme olmadı. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girerse, bütün esnafın bilgilendirilmesi, eğitim alması ve yol haritası çizilmesi gibi bazı yükümlülükler olacak. İESOB'un buna yönelik gerekli çalışmaları var. Bağlı odalarımıza ve üyelerimize gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Şu anda pandemi sürecinden dolayı yüz yüze eğitim verilemeyeceğinden, uzaktan eğitim modeliyle işletmelere gerekli eğitimleri vermek için çaba sarf ediyoruz. Önümüzdeki günlerde eğitimlere başlayacağız.” - Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün