Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 21 Ekim 2020 - 17:40

Munzam Aidatlar kaldırılmalı…

Corona salgını sürecinde iş dünyasının büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (HALIMDER) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdullah Naci Ölçen, TOBB üyesi işletmelerin zor süreçte munzam aidatlardan muaf tutulmaları gerektiğini söyledi.

Corona salgını sürecinde iş dünyasının büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (HALIMDER) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdullah Naci Ölçen, TOBB üyesi işletmelerin zor süreçte munzam aidatlardan muaf tutulmaları gerektiğini söyledi. Meslek odalarının mevcudiyetleri için üyelerinden kayıt ücreti veya yıllık aidatlar almalarının normal olduğunu kaydeden Ölçen, ‘Ancak munzam aidat, karlarımızın üzerinden ayrıca alınan bir aidat. Sektörde işletmeler kepenk kapatmamak için mücadele verdiği bir dönemde munzam aidatlar ayrı bir yük getiriyor’ diye konuştu. 5174 Sayılı TOBB Kanunu’na göre tacir ve sanayicilerin normal aidatların yanında bir de munzam aidat ödediklerini belirten Ölçen, ‘ Munzam aidat, tacir ve sanayicilerin gelir vergisine ilişkin, her yıl ticari bilanço karları üzerinden alınan binde 5 oranındaki bir ödemedir. Pandemi sürecinde işler bıçak gibi kesildi. Sektör üyelerimiz normal vergilerini, kiralarını, SGK primlerini nasıl ödeyeceklerini düşünüyor, faizsiz, uzun vadeli kredi destekleri bekliyor. Hal böyle iken munzam aidatların talep edilmesinin artık lükse kaçtığını düşünüyoruz.’ dedi. 


Eşitsizlik yaratıyor
Munzam aidatın eşitsizlik yarattığını da ifade eden Başkan Ölçen, ‘Munzam Aidattaki diğer sıkıntı; merkez, şube ve fabrikaları olan tüzel kişiliğin ödeyeceği munzam aidatın, o yıl için belirlenmiş bulunan yıllık aidat tavanının yirmi katını geçmemesi durumudur. Yani çok büyüklerin daha küçüklere göre koruma altına alınması eşitsizliğidir Ayrıca salgında iş kaybı büyük olan, mecburen tasfiyeye giden, kapanış yapacak firmalardan bile munzam aidat isteniyor. Tescil ücreti ve biriken aidatlar ödenmediğinde tasfiye kararı onaylanmıyor. Adamda para yok ki, olsa tasfiyeye gitmez zaten.’ diye konuştu.

Türkiye’ye örnek olur
Meslek odalarının yöneticilerinin görevlerinin sektörleri ve ticari hayatı rahatlatmak olduğunu hatırlatan Naci Ölçen, ‘En azından İzmir Ticaret Odası yöneticilerinden bu konuda bir çaba bekliyoruz. Bu bir kanun ancak devletin de ticari hayatı desteklemek için bazı tedbirleri hayata geçirdiği bir dönemde yapılacak çalışmalarla munzam aidatların hiç olmazsa bu sene muaf tutulması sağlanabilir. Mahmut Özgener ticaret dünyasından gelen bilgili, tecrübeli, girişken ve becerikli bir idarecimiz. İş dünyasının sıkıntılarını iyi biliyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da 2021 yılında meslek kuruluşlarının kanunlarında bazı düzenlemeler yapacaklarını açıklamıştı. Tam zamanıdır, bu konuda atılacak adımlar tüm Türkiye’ye de örnek olacaktır’ şeklinde konuştu.