Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mülkiyeliler bugün baloda buluşuyor

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şube Başkanı Dr. Ayhan Bülent Toptaş: Derneğin amacı sıcak siyasetin içinde olmadan demokrasi, insan hakları, fikir özgürlüğü gibi değerlerin toplumda yaygınlaşmasını sağlamak

Mülkiyeliler bugün baloda buluşuyor Mülkiyeliler Birliği İzmir Şube Başkanı Dr. Ayhan Bülent Toptaş, Yenigün’de Gündem programında Ahmet Özsoy’un konuğu oldu. 4 Aralık tarihinin kendileri için önemli bir gün olduğunu ifade eden Toptaş, bu tarihte mülkiyeliler olarak bir araya geldiklerini söyledi.

Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Toptaş, “Biz 1859 yılında kurulmuş, toplum içerisinde ve belli bir akademik dünyada kök salmış bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyoruz. Çok fazla birikimimiz var. Bu gelenek ve kültürel miras insanları birbirine tutkalla yapıştırıyor gibi... Toplum da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni çok yakından tanıyor. Siyasal bilimler fakültesi denilince akla ilk olarak orası geliyor. Derneğin amacı dayanışmanın sağlanmasının yanı sıra siyasal bilgiler fakültesini tanıtmak. Bir de sıcak siyasetin içinde olmadan demokrasi, insan hakları, fikir özgürlüğü gibi değerlerin toplumda yaygınlaşmasını sağlamak. Bunların gerçekleştirilmesi takdirde toplumun refah düzeyini de arttıran şeyler. Bunların gerçekleşmesi için çaba sarf eden bir derneğiz” dedi.

“ÜLKEYE KATKI SAĞLIYOR”

Bugün gerçekleşecek olan balodan bahseden Toptaş, “4 Aralık günü bizler için çok önemli. Bugün bir balomuz olacak, arkadaşlarımızla buluşacağız. Bu baloda okulu bitirdikten sonra 50 yılı geçirmiş olan kişilere plaketler veriliyor. Mülkiye marşı söyleniyor. Herkes birbirini görüyor. Çok geniş bir kesim olduğu için herkesin birbirini görme olanağı oluyor. Bütün şubelerimizde ve genel merkezimizde kutlanıyor. Siyasal Bilimler Fakültesi, 1859 yılında bir meslek olarak kurulmuştur. Siyasal bilimler fakültesi Osmanlı’nın gerileme döneminde kaybedilen savaşlar sonrası orduda yenilenme hareketi olarak başladı. Orduda bir takım yenilemeler yapılıyor ama idari alanda da yenilemeler gerekiyor. Bunun için de ülkeyi yönetenler idari reform yapmaya ve bunu takip edecek bürokrat ekibine ihtiyaç oluyor. Bu nedenle 1859 yılında 2 yıllık bir meslek okulu olarak kuruluyor. Faaliyetini sürdürüyorlar ve bunu da İçişleri Bakanlığı’na bağlıyorlar. 2’inci Dünya Savaşı’ndan sonra İsmi Mekteb-i Mülkiye olarak değiştiriliyor. İçişleri Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanıyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra da Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle Ankara taşınıyor ve Siyasal Bilimler Okulu oluyor. 23 Mart 1953 yılında da Ankara Üniversitesi’nin çatısı altına giriyor. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi oluyor. Bugün geçmiş bilgilerin tamamını kapsayan bir okul. İktisat, maliye kamu ekonomisi gibi bölümleri var. Bu bölümden mezun olanlar çok iyi yerlerde görev yapıyorlar. Türkiye’nin birikimine katkıda bulunmaya devam ediyorlar” diye konuştu. 

“YÜKSEK DEĞERDE ARKADAŞLAR”

Atatürk ve Mülkiyeliler konusuna değinen Toptaş, “Yenileme çabalarının sonucunda Kurtuluş Savaşı’nda sonra enteresan bir telgraf bulunuyor. Atatürk İsmet İnönü’ye 1935 yılında gönderdiği telgrafında yine 4 Aralık’ta bir kutlama olduğunu anlıyoruz. Mektubunda Mülkiyeliler için Atatürk, ‘Türk ulusunun tam anlamıyla millet olması için çabalayan, modern bir Türk devleti kurmak adına fedakarlıkların hiçbirini esirgemeyen; kültür, idare, intizam ve devlet adamlığını en son ilmi telakkileri tebellür ettirmeye çalışmış yüksek değerde arkadaşlarımdır.’ Çok yüksek bir tarihi şahsiyet tarafından böyle tanımlanmak çok önemli ve onur verici” dedi

Önümüzdeki aylarda biraz ekonomiyle ilgilenmek istediğini ifade eden Toptaş, “19 Ocak’ta İzmir’de Türkiye ekonomisinin genel görünümünü tartışmayı düşünüyoruz. Bu bizim genel merkezimizle beraber yapmayı düşündüğümüz bir proje. Şimdiden hazırlıklara başladık. Uluslararası ilişkilere genel bakışla ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 


“GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORUZ”

4 Aralık Balosu hakkında bilgi veren Toptaş, “Yüzlerce kişi gelecek. Genel sekreterimiz bir sunum yapacak, ben bir konuşma yapacağım. Plaketleri vereceğiz. Geleneksel hale gelen bir piyangomuz vardır. Bu çekilişte dernek yararına bir çekiliş yapılır ve en çok dağıtılan şey yine kitaptır. Bu sene dağıtacağımız kitapların arasında mülkiyeli yazarların kitapları var, mülkiye kitapları var. Yine bir geleneğimiz bir pasta keseriz, marşımızı söyleriz” diye konuştu. İzmir’den de yoğun bir ilginin olduğunu ifade eden Toptaş, “Ben İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum. Genel başkanımız da aynı şekilde Atatürk Lisesi’nden mezun. Biz eskiden trenin bir vagonunda ya da bir otobüs tutar giderdik. Bununla birlikte Mülkiyeliler İzmir Şubesi’nin 700’den fazla üyesi var. Bu geleneği biz burada sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Fadime ALTANHAN


 

Next page

Gazete Yenigün