Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

MUĞLA BEKLENEN TROPİK FIRTINA’YA HAZIR!..

Güney Ege’de şiddetli sağanak yağış ve hızı saatte 120 km’yi bulması muhtemel Fırtına bekleniyor!

MUĞLA BEKLENEN TROPİK FIRTINA’YA HAZIR!..               Güney Ege’de şiddetli sağanak yağış ve hızı saatte 120 km’yi bulması muhtemel Fırtına bekleniyor!
                Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Valiliği; 30 Eylül Pazar günü gerçekleşmesi beklenilen, Tropik Fırtına’ya karşı gerekli tedbirlerin alındığına dikkat çekerek, kamuoyuna uyarılarda bulundu.
                Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Muğla Büyükşehir Belediyesi 30 Eylül 2018’de ülkemizin batı kıyılarını etkilemesi beklenen ve sürekli değişkenlik gösteren Tropik Fırtına öncesi farklı senaryolar için çalışmalarını tamamlayarak tüm birimlerini AKOM koordinesinde ve AFAD ile eş güdümlü olarak teyakkuza geçirdi.
                 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, Türkiye’ye doğru gelen fırtınanın Ege Bölgesi’ni etkilemesi durumunda, 30 Eylül Pazar günü rüzgar hızının saatte 100 - 120 kilometreye ulaşacağı ve yağışların metrekarede 75 kilogram ve üzerinde beklendiği yönündedir. Şiddeti ve yeri konusunda sürekli değişkenlik gösteren Tropik Fırtına ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi tüm ekipleri ile her türlü farklı senaryo için teyakkuza geçmiştir. İtfaiye, MUSKİ, Fen İşleri, Ulaşım, Çevre Daire Başkanlığı ekipleri özellikle sahile kıyısı olan ilçeler başta olmak üzere tüm il genelinde muhtemel olumsuzluklara karşı(çatı uçmaları, ağaç devrilmeleri, su baskınları, deniz, göl seviyelerinin yükselmesi, kritik alt yapı tesisleri) tedbirlerini almış, personel sayılarını arttırmıştır. MUSKİ ekipleri dere temizliği yapılan alanları da tekrar kontrol ederek tedbirini almıştır. Ayrıca tüm teçhizat ve iş makineleri kritik bölgelere konuşlandırılarak müdahale süresinin kısaltılması amaçlanmıştır.” Denildi.
                Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada ise Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen fırtınanın ilimizi etkilemesi durumunda; il genelinde tüm birimlerce, Valiliğimiz koordinesinde İlçe Kaymakamlarının denetimi ve yönetiminde 24 saat esaslı gerekli tedbirler alınmış, Vali Başkanlığında ilgili kurumların temsilcileri ile kriz merkezi oluşturulmuştur. Vatandaşlarımızın Valiliğimizin, Kaymakamlıklar ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarı ve açıklamalarını dikkate almaları, herhangi bir mağduriyet durumunda 112 Acil Çağrı Merkezini aramaları kamuoyunun bilgisine sunulur. denildi. Ata SEVGİ 

Next page

Gazete Yenigün