Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mobilyacılardan sünger isyanı

Mobilya sektöründe koronavirüs nedeniyle ertelenen siparişler yüzleri güldürse de önemli bir hammadde olan sünger fiyatlarında yaşanan artış üreticileri zor duruma soktu

Mobilyacılardan sünger isyanı

Nedim KİRTİŞ/YENİGÜN- Son bir yılda süngere gelen yüzde 100’ün üzerindeki zamlar mobilya sektöründe krize neden oldu. Üyelerinin duruma isyan ettiğini vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan üreticilerin sorununa hızla müdahale etmesini istedi.


TALEP ÇOK HAM MADDE YOK!
Normalleşmeyle birlikte yurt içi ve yurt dışından aldıkları siparişlere yetişmeye çalıştıklarını vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, mart, nisan ve mayısta yaşanan durgunlukları telafi edebilmek için tam kapasite çalıştıklarını söyledi.

Başkan Özkoparan, "Pandemi döneminde mobilya üreticilerimiz ciddi bir bedel ödedi. Atölyelerimiz ve mağazalarımız haftalarca kapalı kaldı. Zor süreci alınan tedbirlerle atlatmaya çalıştık. Normalleşmeyle birlikte ertelenen siparişler yüzümüzü güldürdü. Ama mobilya ham maddelerinde fiyatlarda ciddi artışlar yaşandı. Özellikle sünger alımında ham madde kilogram fiyatları geçen yıla oranla neredeyse iki katına çıktı. Fiyat artışı dışında ham madde temininde de gecikme yaşanıyor, iç pazarda ve ihracatta terminler 60 günü buluyor" dedi.


‘FIRSATÇILIK’ VURGUSU

Mobilya sektöründe yaşanan sünger ve ham madde sıkıntısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan acilen müdahale etmesini talep ettiklerini belirten İZMOD Başkanı Özkoparan, “Sünger ham maddesinde Alman BASF ve Bayer'in 'fırsatçılığı' fiyatları altüst etti. Ham maddeyi yurt içinde işleyecek fabrika sayısının yetersiz. Devlet desteği ve teşvikiyle sektöre yeni ham madde fabrikaları kazandırılabilir. Yurt dışından alınan ham madde şu anda pahalı geliyor. KDV'si yüzde 18 olan, ödemelerin de vadesiz olarak yapıldığı ham madde alımlarında tüm yük üreticiye biniyor. Mobilya satışlarına zam yapmamak için bu konuya kısa sürede bir çözüm bulunması amacıyla devletimizden destek bekliyoruz" diye konuştu.


KALICI ÇÖZÜM TALEBİ

Türkiye'nin en büyük dört yerli sünger üreticisinden birinin Ege Bölge Temsilcisi olan Erdal Durmuş, "Sektörde TDI adı verilen bir kimyasaldan sünger üretimi yapılıyor. Sünger imalatında kullanılan ham maddenin tamamı ithal. İthal edilen bu ham madde Türkiye'de üretilmeden alınacak her önlem geçici kalır. Kalıcı çözümler üretilsin mobilyacı bir daha böyle kabusları yaşamasın"dedi.

Next page

Gazete Yenigün