Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mobilya sektörü temsilcilerinden taksit sınırına tepki: Senetin sonu felaket

Mobilya sektöründe taksit sınırının 12 aya çekilmesinin ardından tepkilerini dile getiren mobilya üreticileri, uygulamanın kayıt dışı satışların artarak ekonomiye etkisinin olumsuz olacağını belirttiler

Mobilya sektörü temsilcilerinden taksit sınırına tepki: Senetin sonu felaket

Nihat AK / YENİGÜN - Kredi vade sınırları ve kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinde yapılan değişiklikler mobilya sektörünü derinden yaraladı. Mobilyadaki taksitli alışverişler için uygulanan taksit sayısı 18 aydan 12 aya indirildi. İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ege Mobilya İhracatçı Birliği’nden (EİB) tepki yükseldi.

 

EKONOMİ OLUMSUZ ETKİLENİR

Kayıt dışı satışların yeni mağduriyetler doğurabileceğine dikkat çeken İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Kredi kartları günümüzde dijital para niteliğinde. Pandeminin yarattığı ekonomik daralma döneminde kredi kartları üreticiye de tüketiciye de bir rahatlık sağlıyor. Taksit sayısının arttırılmasını beklediğimiz bir dönemde tam tersinin uygulanmasına anlam veremedik. Kayıt dışı yöntemlerle yapılan satışlar üreticiyi, tüketiciyi ve ülke ekonomisini olumsuz etkiler. Senet sepet sonu felaket olan işler piyasayı bozar” dedi.

 

TAKSİT CAN VERİR

Taksitli satışların piyasaları rahatlatan bir gelenek olduğunu belirten İZTO Meclis Üyesi Özgür Toplum Alkan, “İnsanlar küçük taksitlerle yeni mobilyalar alabiliyordu. Bizim açımızdan iş potansiyelimizi arttırıyordu. Kış ayları mobilya üretici ve mağazalarının en durgun dönemidir. Bu durgunluktan dolayı taksit kısıtlamasının etkisi net olarak anlaşılamadı. Üçüncü ve dördüncü aylarda sezonun başlamasıyla taksit kısıtlamasının etkisi en ağır bir şekilde hissedilmiş olacak. Ev, araba ve benzeri büyük yatırımlar için bankalar 10 yıla kadar kredi veriyor. Bu taksitli satışlarında banka kredisinden farkı yok. 18 veya 24 aylık kredi taksitleri tüketicinin ufuk ufuk ödemelerle alışveriş yapmasını sağlar. Üreticiye de ülkeye de katkı sağlar” şeklinde konuştu. n Nihat AK ÖZEL HABER
 

“Geri adım umuyoruz”

Pandemi nedeniyle ihracat şartlarının zorlaştığına vurgu yapan Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Doğan Yağcı taksit kısıtlamaların iç piyasayı daraltacağını söyledi. Başkan Yağcı, “Taksit sınırı vatandaşın alışveriş yapma tercihini erteler. Bu doğrultuda giderleri çok fazla olan mobilya üreticilerimiz ve perakendeciliğimiz iç piyasada dar bir boğaza girebilir. Hem üretici, hem satıcı hem de tüketicinin alım gücünü de düşünerek bu kararla ilgili geri adım atılmasını umuyoruz”dedi. 

Next page

Gazete Yenigün