Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mobilya firmaları pandemide büyüdü

İZMOD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Pandemi sürecinde reel sektör ekonomik sorunlar yaşarken mobilya sektörü iş hacmini artırdı” dedi

Mobilya firmaları pandemide büyüdü

Pandemi sürecinde hemen hemen bütün sektörler ciddi ekonomik zorluklar yaşarken, mobilyacılar pozitif ayrıştı. Süreci değerlendiren İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan, 1 Haziran'da yaşanan yeni normal sonrasında iş hacimlerinin geçen yıla nazaran büyüdüğünü kaydetti.

Pandemi kısıtlamaları sırasında tüm sektörler gibi kendilerinin de etkilendiğini belirten Başkan Özkoparan, “1 Haziran sonrası yeni normalleşme ile beraber, mobilya sektöründeki bazı arkadaşların işlerinde ivme oldu. Bunlar evine tadilat yapanlar, oturma gruplarını mutfağını değiştirmek isteyenler oldu. İnsanlar evde kalınca evdeki eşyalarını yenilemeye ve konfor kazandırmaya yöneldi. Bu nedenle arkadaşlarımızın işinde patlama oldu” dedi.

“İŞLER DEVAM EDİYOR”

Düğün sezonunun açılmasıyla işlerin hızlandığını söyleyen Başkan Özkoparan, “Sokağa çıkma kısıtlamasını ardından yeni normalleşme ile beraber birden bire mobilya piyasası ciddi bir ivme kazandı. Arkasından düğün sezonu başladı bayağı hızlandı işler, hatta bazı arkadaşlarımız o kadar çok sipariş aldılar ki, talebe yetiştiremeyecek duruma geldiler. Gerek yurt dışından ve yurt içinden. Yoğunluk başladı. Bayram sonrası bir yavaşlama-çekilme oldu ancak pek etkili olmadı. İşler devam ediyor” şeklinde konuştu.

“EV ALAN, MOBİLYA DA ALDI”

Konut kredi faizlerinin düşmesi ile ev alan ve evini yenileyenlerin mobilya talebinde bulunduğunun altını çizen Özkoparan, “Devletin pandemi döneminde verdiği kredilerle beraber hem bizim piyasamız hem de halkın cebine biraz para girince piyasa hareketlendi. Normalleşme süreciyle beraber odamızda üye kayıt sayısı bile arttı. Geçen yıla göre bu yılı kıyasladığımızda yüzde 10 kayıp var ama bazı aylarda geçen yılı geçtiğimizi bile söyleyebilirim. Ancak artan talep ile e-ticarete geçiş yapan arkadaşlar bu piyasada ciddi bir iş hacmini yakaladı. Daha başarılı oldular ve işlerini büyüttüler” şeklinde konuştu. -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün