Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Milli piyangocular mesleği bırakıyor

İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, bir çok bayinin mesleği bıraktığını ve 81 yıllık geleneğin yok olma aşamasına geldiğini söyledi

Milli piyangocular mesleği bırakıyor

Milli Piyango İdaresi (MPİ) tarafından yürütülen şans oyunları, Sisal Şans Şirketine devredildi. Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Sisal Şans İnteraktif Hizmetler ve Şans Oyunları Yatırımları AŞ arasındaki sözleşme kapsamında, yüklenici firma tarafından hali hazırda MPİ tarafından yürütülen işler, 1 Ağustos itibarıyla devralındı. Sisal Şans, kendi oyun planına göre sayısal oyunlar, kazı kazan ve piyangoya ilişkin faaliyetlerini yürütecek. 
Sisal Şans, seyyar piyango bayileriyle de sözleşme imzalıyor. Ancak kar oranlarının yüzde 9.7'den 4.25'lere kadar düştüğünü ifade eden İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, İzmir'deki yaklaşık 700 bayiden sadece 150'sinin sözleşme imzaladığını söyledi. 
Çok sayıda bayinin mesleği bıraktığını aktaran Çakmak, “Kan kaybımız büyük. Üyelerimiz sözleşme imzalamaya yanaşmıyor. Şu anda piyangocu esnafımızı tutamıyoruz. Pek çoğu ya şimdiden sektörden çıktı etti ya da mesleği bırakmanın eşiğine geldi. Ne olacak bilmiyoruz. Bayilerimizin azalması hem mesleğimize hem odamıza zarar veriyor” dedi. 
“KAR ORANLARI”
Seyyar bayilerin devam etmesi için primin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Çakmak, “Kar oranlarımızın artması piyangocu esnafı için büyük önem taşıyor. Bilet almak ve satış yapabilmek için yeni şubelerin açılması gerekiyor. Ayrıca esnafımız bilet alırken kredi kartının geçerli olmasını talep ediyor” diye konuştu. 
“AYAK UYDURAMIYORUZ”
Yeni kazı kazanların ileri teknoloji olduğunu, bundan böyle bayilere cep telefonlarındaki kare kod uygulamasıyla ödeme yapılacağını ifade eden Çakmak, üyelerin sisteme ayak uydurmakta zorluk çektiğini söyledi. Çakmak, “Bizim üyelerimizin pek çoğu 65 yaşın üzerinde ve akıllı telefon bile kullanmıyor. Dolayısıyla yeni sisteme ayak uydurmaları çok zor. Üyelerimiz mevcut teknolojinin en az 20 yıl gerisinde. Üyelerimizin öncelikle teknolojiye uyum sağlaması lazım. Yeni sistemle ilgili çeşitli eğitimler verilmesi lazım. Ancak bu eğitimlerin ardından yeni sisteme ayak uydurabiliriz” ifadelerini kullandı. 

“MESLEK YOK OLUYOR”

Piyangocu esnafının zor şartlar altında çalıştığına değinen Çakmak, “Esnafımızın pek çoğu emekli değil. Gerçekten çok zor şartlar altında çalışıyorlar. Tek geçim kaynakları piyango biletleri. Ne yazık ki mesleğimiz yok olmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz; mesleğimizin yok olmak üzere olan meslek grubu içerisinde değerlendirilip, esnafımızdan vergi alınmamasını talep ediyoruz” dedi. 

“MASRAF 6 KAT ARTTI”

Uzun yıllardan beri mesleğin içinde olduğunu söyleyen bir piyango bayisi, kar oranlarındaki azalmanın yansımalarını şu sözlerle özetledi: “Bu sisteme geçmeden önce bir paket kazı kazanı 325 lira peşin ödeyerek alıyorduk. Bir paketi sattığımızda 80 lira para kazanıyoruz. Şimdi ise 80 lira kazanmak için bir paket kazı kazana bin 800 lira nakit para yatırmamız gerekiyor. Yani yaklaşık 6 kat fazla para ödememiz gerekiyor. Bu şartlar altında ayakta kalmamız imkansız.”  Doğukan FİKRİ FİDAN

Next page

Gazete Yenigün