Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mikrokredi ile bin 269 kadın kendi işini kurdu

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Merkezi Afyonkarahisar Şube Müdürü Semih Çangal, kentte son 10 yılda bin 269 kadına verdikleri mikrokredi desteğiyle kendi iş yerlerini kurduğunu belirtti.

Mikrokredi ile bin 269 kadın kendi işini kurdu

Çangal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf bünyesindeki Mikrokredi Merkezi'nin Afyonkarahisar'da 2009 yılından beri hizmet verdiğini söyledi.

Mikrokredinin avantajlarını dile getiren Çangal, şöyle konuştu:

"Ekonomi deyince, dünya üç sütun üzerine oturuyor. Birincisi üretim, ikincisi istihdam, üçüncüsü ise ihracattır. Bu temel direklerden mikrokredi en azından ikisini sağlıyor. Yani, hem istihdam temin ediyor hem de yönetimi sağlıyor. Başarının temel faktörlerinden birisi kendine güven ve büyük hedefler koyabilmektir. Vakfımızın amacı dar gelirli ailelerde ev hanımlarının ev ekonomisine katkı sağlamasına yardımcı olmaktır. El işi, kozmetik, konfeksiyon, iç giyim, gıda, ev yemekleri, ekmek yapımı, hayvancılık, tuhafiye gibi alanlarda gelir getirici faaliyet yapan ev hanımlarına mikrokrediler veriyoruz." 

Son10 yılda Afyonkarahisar'da bin 269 ev hanımına mikrokredi imkanı sağladıklarına değinen Çangal, "Çalışma arkadaşım Gizem Köylü ile birlikte şuanda 400 girişimci kadın ile aktif olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Girişimci kadınlar için ilk yıl  en fazla bin lira kredi sağlanırken, yıllara göre artarak en fazla on bin liraya kadar finansman desteği veriyoruz." diye konuştu.


Next page

Gazete Yenigün