Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Meslektaşlarımın sorunlarını çözmek için adayım

İzmir Mali Müşavirler Derneği Genç Grup Başkanı Selahattin Türker ve Mali Müşavirler Odası Başkan adayı Erhan Yaşar Yenigün Tv'de Ahmet Özsoy'un programına konuk oldu. Türker ve Yaşar programda Genç Grubun çalışmalarından Cumhuriyet Bayramı'na kadar birçok konuya değindi

Meslektaşlarımın sorunlarını çözmek için adayım

 İzmir Mali Müşavirler Derneği Genç Grup Başkanı Selahattin Türker ve Grup Sözcüsü ve Mali Müşavirler Odası Başkan adayı Erhan Yaşar Yenigün'de Gündem Programına katılarak Ahmet Özsoy'un konuğu oldu. Programda bir çok konuya değinen Türker ve Yaşar sözlerine geçtiğimiz gün kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak başladılar. Erhan yaşar Cumhuriyet Bayramı'nda balo düzenlememesi nedeniyle Mali Müşavirler Odasına tepki gösterdi. Yaşar programda yaptığı açıklamada '' Biz oda olarak cumhuriyet balosu yapmadık. Grup bazında biz bir kutlama yaptık ancak bundan bahsetmiyorum. Oda bazında yapılması gerekirdi. Eminim yapılması durumunda tüm meslektaşlarımız bu etkinliğe katılırdı. Benim niyetim yıkıcı eleştiriler değil yapıcı ve birleştirici eleştiriler yapmak şeklinde konuştu.Selahattin Türker ve Erhan Yaşar programda Genç Grup hakkında bilgi verdi. Erhan Yaşar konuşmasında şunları söyledi: ''Müşavirler Derneği 2016 yılında tarafımızdan kurulmuştur. Daha sonra bizlerden ayrılan arkadaşlar 2018 yılının Şubat ayında bu isimde dernek kurmuşlardır. Genç Grup bir dernek olarak yapılanan bir meslek siyaset grubu değil topluluk olarak tüzüğe bağlı bir gruptur. Genç Grup'un hiçbir dernek ile bir bağı bulunmamaktadır. Dernek ile sosyal faaliyet amacı ile hizmet etmekte. Genç grup ise meslek siyaseti yapmaktadır. Genç Grup olarak bir ivme kazandık. Gençliğin verdiği bir dinamizmle çalışıyoruz. Sadece seçim zamanı çalışmıyoruz. Özveriyle çalıştığımızı meslektaş görüyor.Ve buna göre talep geliyor. Bu talepler doğrultusunda ilerliyoruz.

''MESLEĞİ KALKINDIRMAK  İSTİYORUZ''

Erhan Yaşar'ın ardından söz alan Selahattin Türker'de Genç Grubun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türker ''29 Ocak 2016'dan itibaren biz bu grubun bu meslek siyasetinin içindeyiz. Daha önceden de hiç durmadık. Biz devamlı çalıştık. Çalıştaylarımız oldu. Mesleki sorunların herkes tarafından serbest kürsü olarak dile getirildiği. Bununla ilgili olarak da çalıştaydan çıkan sonuçları kitapçık haline getirdik. Trabzon'da 5 Mayıs'ta bir çalıştayımız oldu. 13 ilde şu anda bir yapılanmamız var. Sadece İzmir değil bütün meslektaşlarımızın sorunlarını dinlemek istiyoruz. Hatay'a gittik, Mersin'e gittik ve buradaki meslektaşlarımızla istişare ettik. Sonra meslektaşlarımızın talebiyle Trabzon'da çalıştay düzenledik. Ondan sonra meslektaşlarımızın tekrar talebi oldu bu sefer İzmir'in kurtuluşunda bir çalıştayımız daha oldu. Özellikle 9 eylül tarihini seçtik. Tüm illerden meslektaşlarımız çalıştaya gelip sorunlarını anlattılar. Bu vesilyele biz de meslektaşlarımızın yanında olalım dedik. Bu sorunların çözümünü kitapçık olarak yazdık ve bunu Mali Müşavirler Odası'na sunduk. Bunda bütün meslektaşlarımızın sözü var sadece bizim sözümüz değil.Hep birlikte mesleği kalkındırmak istiyoruz dedi.

''MESLEKTE GENÇ  FİKİRLER LAZIM''

Selahattin Türker ve Erhan Yaşar genç grubun yapılanması hakkında da açıklamada bulundu. Selahattin Türker konuşmasında mesleğin genç fikirlere ihtiyacı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Bizler Genç Grup olarak meslekte genç fikirlere sahip bir grubuz.Önümüzde devamlı değişen gündemler kanunlar ve dijitalleşme var. Dijitalleşmeyi kullanmak için genç fikirler lazım. Biz bunu düşünerek bu ortama girip meslek siyaseti yapmaya başladık. Genç grup 2016'dan bu yana hiç durmadı. O dönemde seçimlere girdik ve 6 delege arkadaşımızı TGMM seçimlerinde delege olarak seçtik. Seçimler bittikten sonra da çalışmaya devam ettik. devamlı çalıştık. Meslektaş ziyareti yaptık. İlçelere gittik bu ilçelere temsilciler atadık. Bu arkadaşlar bize ilçelerin sorunlarını ilettiler. Ve bunları daha çabuk nasıl yayabiliriz diye düşünerek çalıştayı düzenlemeye karar verdik. Ve bu çalıştaylarda tüm meslektaşlarımız kendi fikirlerini kendi savundukları düşünleri anlatsınlar ki bizde bu sorunları çözelim istiyoruz. Biz çalışmaktan durmadık veTGMM İmeceyi kurduk. Ardından Erasmus projesini hayata geçirdik. Biz bu projeyle dezavantajlı grupları mesleğe kazandırmak için İzmir Valiliği,İŞKUR ve SGK ile işbirliği yaparak bu projeyi geliştirdik. İmece projesi nedir. Mardin'deki bir meslektaşımızın ihtiyacını İzmir'deki bir arkadaşımız giderebilecek. Bunu TGMM imece sitesine girerek yapacak.Bizler meslektaş için çalışıyoruz ve çalıştığımızın meyvesini alıyoruz da. Nasıl alıyoruz bize gösterilen ilgi ve alakayla alıyoruz.

 

 

"DEMOKRATİK BİR KARAR"

 

Erhan Yaşar ise grup yapılanmasını '' Mesleki grup olarak değil mesleki grup dışında farklı gruplar kendi çatıları altında gençlik yapılanmasına gittiler 2013 yılında. Bu süreçten sonra grup bazında bir yapılanma yok. Bundan önce stajyerlerle farklı dernekler arasında bir yapılanma vardı. Bu komitelerde stajyerlere yönelikti.2016 yılında grup nezdinde ilk defa 29 ocak 2016 yılında grup olarak değil bir topluluk olarak bir tüzüğe bağlı olarak meslek siyaseti yapmak amacıyla kurulmuştur" sözleriyle açıkladı.Selahattin Türker ve Erhan Yaşar Mayıs ayında yapılacak olan Mali Müşavirler Odası seçimlerine de değindi. Seçimlerde Genç Grup'un Başkan Adayı olan Erhan Yaşar konuşmasında ''Adaylığım meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda ve kurullarımızın oy birliği ile alınmış demokratik bir karardır. Adaylığımı 29 Ekim'de açıklamaktan dolayı onur duydum. Bu grup bazında tüm meslektaşlarımızın önlerinin açılacağı tarihi bir gündür dedi.Selahattin Türker ise Yaşar'ın adaylığını ''Erhan Bey genç grubun kurucu başkanı bende kurucu başkan yardımcısıyım. Biz bir dönem sorunlar yaşadık ama 7 aralıkta yapılan seçimlerde sorunu çözdük. Ve 7 aralıktan sonra çok çalışmaya başladık. Ve bunun nezdinde adaylık için talepler oluştu. Niye aday olmuyorsunuz diye. Odanın seçimleri  7 mayısta olacak. Bizde Grup başkanı olarak Erhan Beyi aday gösterdik. Bizi temsil edecek bizim adımıza konuşabilecek bir arkadaşımız. Bana sen neden aday olmuyorsun diye sorular geliyor. Bizde koltuk sevdası olmadığı için ve Hep Birlikte Projesi olduğu için kimin aday olduğu önemli değil. Önemli olan meslektaşın sorunlarını çözebilecek biri olması düşüncesi içerisindeyiz. sözleriyle ifade etti.

Next page

Gazete Yenigün