Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Mermer sektörü yükselicek

İzmir Mermerciler Derneği Başkanı Nuri Kuntel Yenigün TV ekranlarında Taner Özgür'ün sorularını yanıtladı.

Mermer sektörü yükselicek

Kuntel, “Mermercilik sektörü İzmir'de çok daha iyiye doğru gidecektir diye düşünüyorum” dedi

İzmir'de ivme kazanan inşaat sektörünün mermercilik sektörüne katkı sağlayacağını ifade eden İzmir Mermerciler Derneği Başkanı Nuri Kuntel, “Türkiye'nin lokomotif sektörü inşaat sektörü. İnşaat sektörü yaklaşık 120 ayrı kalemi etkileyen bir sektör. İzmir'de ise son zamanlarda ivme kazanmaya başladı. İnşaatlarda olmazsa olmazlardan bir tanesi mermer ve granit kullanımı. O açıdan İzmir'den umudumuz fazla. İzmir ile ilgili her ne kadar 'köy' benzetmesi yapılsa da aslında öyle değil. Mermercilik sektörü İzmir'de çok daha iyiye doğru gidecektir diye düşünüyorum. İnşaatların bir şekilde devam etmesi gerekir. Barınma ihtiyacı insanların temel ihtiyaçlarından birisidir. Sonuçta bu binalar bir şekilde yapılacak ve mermer de kullanılacak” diye konuştu.

İzmir Mermerciler Derneği'nin kuruluş amacını ve faaliyetlerini sizden dinleyebilir miyiz?

İzmir Mermerciler Derneği Türkiye'nin ilk mermerciler derneğidir. 1986 yılında kuruldu. İzmir'in duayen mermercileri bir araya gelip meslek örgütümüzü kurdu. Derneğimizin uluslararası mermer fuarına büyük katkıları oldu. İzmir Mermerciler Derneği mesleki dayanışma açısından üyelerini yönlendirme, üyeriyle ilgili sıkıntıları çözme, bilgi ve becerilerini aktarma, son kanunlar ve yönetmeliklerle ilgili bilgilendirme amacındadır. Fikir birliği içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde daha çağdaş ve bilimsel işlere imza atmak için çalışıyoruz.

İzmir'de inşaat sektörünün ivme kazandığını görüyoruz. Bunun mermercilik sektörüne etkisi nasıl olacak?

Türkiye'nin lokomotif sektörü inşaat sektörü. İnşaat sektörü yaklaşık 120 ayrı kalemi etkileyen bir sektör. İzmir'de ise son zamanlarda ivme kazanmaya başladı. İnşaatlarda olmazsa olmazlardan bir tanesi mermer ve granit kullanımı. O açıdan İzmir'den umudumuz fazla. İzmir ile ilgili her ne kadar 'köy' benzetmesi yapılsa da aslında öyle değil. İzmir'de bir koruma içgüdüsü var. Koruma içgüdüsü olan kurumlarımız da belli. Eskiyi olduğu gibi koruyabilecekseniz bir sıkıntı yok. Büyük binalar yapılırken kentin genel dokusunu korumakta yarar var.

“MERMERCİLİK YÜKSELİŞTE”

Mermercilik sektörü İzmir'de çok daha iyiye doğru gidecektir diye düşünüyorum. İnşaatların bir şekilde devam etmesi gerekir. Barınma ihtiyacı insanların temel ihtiyaçlarından birisidir. Sonuçta bu binalar bir şekilde yapılacak ve mermer de kullanılacak.

İzmir Mermerciler Fuarı bu yıl sizin açınızdan nasıl geçti?

Yeni fuar alanında 3. mermer fuarımızı geride bıraktık. Yeni fuar alanı her geçen yıl daha iyi bir fuar gerçekleşmesine vesile oluyor. Böyle bir alanı İzmir'e ve ülkemize kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çok teşekkür ediyorum. Bütün sektör temsilcilerinin ve çalışanlarının burada olmak isteyecekleri bir fuar. İzmir Mermerciler Fuarı'nın dünyadaki sayılı 3 fuardan birisi olduğunu ifade ediyoruz. Dünyanın yaklaşık 60 ülkesinden katılımcılar fuara geliyor. Alıcılar ile satıcıların bir araya geldiği büyük bir pazar. Türkiye ve İzmir ekonomisine büyük katkıları var. Yaklaşık 50 bin kişi ziyaret ediyor. Dolayısıyla biz fuarı çok önemsiyoruz. Sektörümüz ve ülkemiz açısından çok sevinçliyiz.

8 BİN 965 YABANCI ZİYARETÇİ

Doğrudan yabancı katılımcı sayısı 83. Katılan yabancı firma sayısı 213. Toplam ziyaretçi sayısı 50 bin 218. Yabancı ziyaretçi sayısı 8 bin 965. Hiç küçümsenecek rakamlar değil. Gönül tabii ki bu rakamların artmasını ister. Dünya ticaretindeki daralmaya göre bu rakamlar oldukça başarılı bir fuar geçirdiğimizi gözler önüne seriyor.

“FİYAT DÜŞÜREREK BİR YERE VARAMAYIZ”

Avrupa ile kıyasladığımız zaman Türkiye mermercilikte hangi noktada?

Ülkemizin yeraltı madenleri oldukça zengin. Bunları randımanlı bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Biz dünya piyasasına satmış olduğumuz malzemeleri yeterince değerinde satamıyoruz. Bu bir gerçek. Biz dünya ile rekabet etme aşamasında fiyatlarımızı düşürerek ticaret yapmayı tercih ediyoruz. Bu şekilde ülkeye para getiremiyoruz. Bunu yapan firmaların şapkalarını önüne koyup düşünmeleri gerekir. Ticaret, alıcıyla satıcının ortak bir noktada bulup alışveriş yapma işidir. Her iki tarafından memnun olması gerekir. Sürekli fiyat düşürerek bir yere varamazsınız ve kendinizi bitirirsiniz. Bu şekilde ne kaliteli mal alabiliyorsunuz ne de teknolojinizi geliştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla karlı bir iş yapamıyorsunuz ve sürekli ucuz mal satmak zorunda kalıyorsunuz. Çıtayı düşürdüğünüz zaman bir daha yükselişe geçmeniz çok zor.

AZ ÜRETİM AZ SATIŞ ÇOK KAR

İşletmelerde çok üretip, çok satıp az kar etmek değil, az üretip, az satıp çok kar etmek amaçlanmalıdır. Bu bilinç sektör temsilcilerine mutlaka aşılanmalıdır. Öncelikle sektörle ilgili bilinçlenmemiz gerekiyor. Bu noktada biraz uç ürünlere ve tasarıma yönelmemiz gerekiyor. Marka olmamız gerekiyor. Tasarım yapmazsak ve uç ürün satmazsak ülkemizin zenginliği gittikçe azalıyor. Halbuki maden bütün katma değeri yurt içinde kalacak bir mal. Yüzde 100'e yakını yerli malzeme. Yerin altındaki malzemeyi işleyip dünyaya satıyorsunuz. Ülke ekonomisini güçlendirmek açısından madenlerimiz çok önemli. Bunun için elimizdeki değerlerin kıymetini bilip, yurtdışı satışlarımızda fiyatlarımızı belirli oradan yükseltmeliyiz. Burada üretici firmalara büyük iş düşüyor. Zaman içerisinde ülke değerlerimizi çok daha iyi fiyatlara dünyaya satacağımıza inanıyorum. 

Next page

Gazete Yenigün