;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Merhaba’ karavanları yola koyulmaya hazırlanıyor.

"KARAVANLA TATİL TERCİH EDİLİYOR".

Merhaba’ karavanları yola koyulmaya hazırlanıyor.

Merhaba’ karavanları yola koyulmaya hazırlanıyor
Nazilli Yeni Sanayi’de güneş enerjisi işiyle uğraşan iş adamı Halis Muhlis Devrim Tuncer, herkesin hayalini süsleyen ve özgürlük simgesi olarak kabul edilen 'karavan' üretimine başladı. Tuncer, tatil amaçlı ve çiftçilere yönelik olmak üzere 2 tür karavan üreteceklerini dile getirdi. 
Yeni Sanayi 1032 sokaktaki iş yerinde üretimine başlanan ve ‘Merhaba’ ismi verilen karavanlar, çiftçilere yönelik ve tatil amaçlı olarak tasarlanacak. Çiftçiler için üretilen karavan 750 kilogram altı, tatil amaçlı karavan ise 750 kilogramdan ağır olacak. Tatil amaçlı karavan 750 kilogram üzeri olacağı için ruhsat gerektirecek. 
  KARAVANLARA RAĞBET ÇOK 
  Hukuki olarak 2 çeşit karavan bulunduğunu ifade eden Tuncer, “750 kilogram altı ve 750 kilogram üstü olarak 2 çeşit yapıyoruz. Güneş enerjisi işi yanında meraklı da olduğum için ek iş olarak karavan yapmak istedik. Şu anda karavanlar ve karavan tatilleri çok rağbet görüyor. Nedeni ise tatilin insanımız için pahalı gelmesi ve bizim insanımız özgürlüğüne düşkün. Cebindeki parayla bir otele girip orada kurallar altında tatil yapmak bizim insanımıza göre değil” dedi. 
  "KARAVANLA TATİL TERCİH EDİLİYOR"
  “İnsanlarımız artık kural altından çıkıp tatil yapmanın fırsatını kollamaya başladı. Kimi insan tekne satın alıyor, kimisi de Uzak Doğu seyahatlerine çıkıyor" diyen Tuncer, şunları kaydetti: "Ama önemli bir kısım da karavanla tatil yapmayı tercih etmeye başladı. Karavan yakın bir zamana kadar Türkiye’de çok revaçta değildi. Ama son zamanlarda doğanın korunmasına yönelik, doğadaki yaşama yönelik medya yayınları artınca insanlarda bu alanda bir uyanış başladı.”  
  "TAMAMEN KENDİ TASARIMIMIZI ÜRETTİK"
  Türkiye çapında Adapazarı, Bursa ve İstanbul’da karavan üretimi gerçekleştiren çeşitli firmalar bulunuyor. Tuncer, bu firmaların iç değil, dış piyasaya yönelik çalıştıklarını belirterek, “Bizim karavan müşterimiz olabilecek kişiler Türkiye’de istediği karavanı bulamıyor. Biz 2 tür karavan yapacağız. Birincisi tatilcilere yönelik, ikincisi ise çiftçilere yönelik. Çiftçilere yönelik yapacağımız karavan traktör arkasına bile takılabilecek. Özellikle çiftçilerimize yönelik yapacağımız karavan çok rağbet görecek. Çiftçilerin birçok işini görecek. Tamamen kendi tasarımımızı ürettik. Çiftçilerimize yönelik düşündüğümüz karavan tatil amaçlı da kullanılabilir. Tatil amaçlı yapılan lüks, çiftçilere yönelik karavanımız da var” diye konuştu. 
  EVDEN FARKI YOK
  Karavanların evleri aratmadığına dikkat çeken Tuncer, sözlerini şöyle tamamladı: "Karavanımızda çocuklar için ranza var. Tuvalet, duş var. Bulaşık yıkanabilmesi için lavabosu var. Ocak, buzdolabı, yatağa dönüşebilen çek yat var. Elektrik tesisatı, üst havalandırması, gölgelikler var. Bu tür karavanlar yüksek tekerlikli off road değimiz karavanlardır. Engelli yollarda müstakil hareket ederek kabin o kadar etkilenmiyor. Bu keyfin bir maliyeti var. Özelliklerine göre 39 binden 59 bine kadar çıkabiliyor."

 

Next page

Gazete Yenigün