Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

"Menemen için alın teri dökmeye adayız"

“Menemen’de 'Cumhuriyet Hikayesi' yazmaya geliyoruz”

"Menemen için alın  teri dökmeye adayız"

Kendinizden bahseder misiniz?

1976 doğumluyum. Babamın mesleğinden dolayı ortaokula kadar birkaç il gezdik sonra Menemen’e yerleştik. Çalışma hayatıma Menemen’de esnaflık yaparak başladım. 2000 yılında Karayolları'nda memur olarak çalışmaya başladım. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimimi Katip Çelebi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine tamamladım. Bitirme tezimi ise “Kentsel Yoksullukta Yerel Yönetimler Etkisi ve Menemen Örneği” üzerine yazdım. SODEV’in düzenlediği Yerel Yönetimler Kursu’nu tamamladım, birçok sivil toplum kuruluşunda ve sendikada aktif olarak görev alıyorum. Atatürkçü Düşünce Derneği Menemen Şubesi, Kızılay Menemen Şubesi, İzmir Veli-Der, Menemen THK ve KESK Yapı-Yol Sendikası’na üyeyim; aynı zamanda İzmir Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin de üyesi ve başkan yardımcısıyım. 2008 yılında faaliyetlerine başlayan Menemen’e Hizmet Platformu’nun da kurucusuyum. Çalışmalarımın karşılığını 2015 genel seçimleri kapsamında CHP’nin İzmir’de yaptığı ön seçimde halkın mükafatı ile aldım. Partinin ileri gelenleri ile 2. Bölge’den aday adayı olarak girdiğim yarışı partililerin takdiri ile ön seçimden 8. çıkarak tamamladım. Çalışmalarımın temeli olan Menemen’de, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra en çok oyu alarak 2. sırada çıkmayı başardım. Menemen’de belediye başkan aday adayıyım.

"Örnek projelerimizle hayvancılığı desteklemeye, desteklerimizle tarımı güçlendirmeye, sunacağımız imkanlarla sanayimizi büyütmeye geliyoruz" diyen Menemen Belediye Başkan Aday Adayı Ali Kemal Elitaş projeleri hakkında konuştu

 Neden Menemen Belediye Başkanlığı'na adaysınız?

Menemen için alın teri dökmeye adayız. Yıllarca her köyünü, her mahallesini, her sokağını, her kaldırımını, her kaldırım taşını gezdiğimiz, bildiğimiz; yaşlısı, çocuğu, kadını, erkeği, Türk'ü, Kürt'ü, Roman'ı, Sünni'si, Alevi'si demeden dertlerini dinlediğimiz; sorunlarına çözümler ürettiğimiz bu kentin geleceğini şekillendirmeye adayız. Bir Türkiye mozaiği olan, sadece İzmir’in değil Türkiye’nin kültür mirası özelliğini taşıyan Menemenimizin yarınlarına adayız. Kubilay’ın bize emanet bıraktığı bayrağı taşımaya, partimizi kentimizde yükseltmeye ve en önemlisi halkımızın dertlerine derman olmaya geliyoruz. Örnek projelerimizle hayvancılığı desteklemeye, desteklerimizle tarımı güçlendirmeye, sunacağımız imkanlarla sanayimizi büyütmeye geliyoruz. Çiftçimiz emeğinin hakkını alsın diye, esnafımız kepenklerini açık tutsun diye, sanayicimiz yatırımlarını yapabilsin diye geliyoruz. Halkından aldığını büyütüp çoğaltıp halkına geri sunan, halkını dinleyip gerçek sorunların çözümlerine odaklanan, akla ve bilime önem veren bakış açısı ile kentimizi geliştirmeye geliyoruz. Katılımcı ve etkin yönetim anlayışı ile sosyal belediyeciliği çağın gereklerine ve gerçeklerine uygun biçimde şekillendirerek kente yeni bir vizyon sağlamaya geliyoruz. İşi uzmanına bırakan, tek elden değil ortak akılla yönetilen, karlılığı değil verimliliği esas alan bakış açısı ile belediyecilikte öncü olmaya geliyoruz. Kayıran değil destekleyen, sömüren değil üreten, yetkiyi tek elde toplayan değil paylaşan, çıkarcı değil halkçı tavrımızla örnek olmaya geliyoruz. Menemen’de bir 'Cumhuriyet Hikayesi' yazmaya geliyoruz.

Kaç dönemlik bir başkanlık hedefliyorsunuz?

Ben başkanlık sürecimi 2 dönemle sınırlandırmak istiyorum. Toplumun nabzını tutmak gerekir. Yerel yönetimlere bakış açısını değiştirmemiz lazım. Memlekete faydalı olmak için illa koltukta oturmak gerekmez. Ben yıllardır Menemen için alın teri döküyorum. Herhangi bir makamda mevkide olmadan kentime, hemşerilerime destek oluyorum. Bunu can-ı gönülden severek yapıyorum. Şimdi de başkan olarak hizmet etmeye talibim. Süremi tamamlayınca da bu görevi aynı heyecanı yaşayan başka bir adaya devredeceğim. Nasıl ki ben mevcut başkanımdan devralmayı düşünüyorsam, zamanı gelince de başka bir aday böyle düşünecek. Önemli olan kente hizmet etme yarışına katılmaktır.

Yerel yönetimlerin ülkenin küçük hükümetleri olduğunu düşünürsek, siz bu kenti nasıl yöneteceksiniz?

 

İlk ilkemiz katılımcılık olacak. Yapacağımız her çalışmada kentin tüm kesimlerinin katıldığı ortak aklı hakim kılacağız. Mahalle muhtarlarımızın tecrübeleri, katkıları çok önemli. Halkçılık diyoruz. Kentlinin faydasına olmayan hiçbir çalışmayı yapmayacağız. Amacımız kamu yararı olacak. Pozitifçilik dedik. Güler yüzlü belediyeciliği hakim kılacağız. Çözüm odaklı yaklaşımı belediyemizin her kurumuna yayacağız. Bunun için gerektiğinde danışmanlık hizmeti alacağız ve personelimizi eğiteceğiz. Belediyecilik hizmet yeridir, hükmetme yeri değil. Verimlilik diyoruz. Kullanılan bütçenin aslında kentlinin bütçesi olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız. Her kuruşunda maksimum faydayı gözeteceğiz. Devrimcilik dedik. Fikir babamız, önderimiz Atatürk’tür. Onun devrimci kişiliğini kendimize rehber edineceğiz.

 

Ekonomik kalkınma planınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ekonomik kalkınma planımızı tarım, hayvancılık ve turizm olmak üzere 3 temel konu üzerine hazırladık.  Menemen, Ege’nin önemli tarımsal üretim alanlarından birisidir. Biz Tarım Kooperatifi kuracağız. Çiftçilerimiz arasında güç birliği kuracağız. Yerli tohum olmazsa olmazımızdır. Tüm üretim faaliyetlerimizde mümkün olan her şartta yerli tohum kullanacağız. Yerli tohumu korumak ve çoğaltmak için Ege Tarımsal Araştırma Merkezi ile çalışacağız. Önemli bir projemizde köylerde oluşturacağımız çalışma alanlarıyla düzenli rutlar yapan ziraat mühendisleri kadrosu kuracağız. Köylümüzü daha yüksek ve sağlıklı üretime yönlendirecek bu kadro ile hem istihdam yaratacak hem de bilinçli tarıma destek olacağız. Menemen, İzmir’in ve hatta tüm Ege Bölgesi'nin en çok koyun adetine ve en yüksek koyun sütü üretimine sahip bölgesidir. Sakız ve Sönmez koyun türleri de bu bölgede yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sürdürülebilir hayvancılık projeleri üreteceğiz. Örnek bir üretim çiftliği kuracağız. Yine çiftçimizin üretim faaliyetlerini desteklemek için veteriner ekipleri kuracak ve bölge rutları düzenleteceğiz. Üreticilerimiz her zaman yanlarında olduğumuzu bilecek, hissedecek. Cumhuriyet tarihimizin önemli kazanımlarından birisi olan Menemen, birçok tarihi değerinin yanında kendine has kültürel öğelere de sahiptir. Deniz turizmi ile öne çıkan Ege Bölgesi'nde alternatif turizm seçeneği olarak
 Menemen kenti sunulacaktır. Menemen dağ köyleri ve sıcak kanlı halkı ile tam bir agro turizm merkezidir aslında. Alternatif tatil seçeneği yaratacak tesislerin kurulumu, köylerimiz için yeni bir ekonomik katkı olacaktır. Tarım kampları kurarak gerek hafta sonu gerek hafta içi şehirden kaçıp tarımsal üretim yapmak isteyen kentliye imkanlar yaratacağız.

Maalesef ülkemizde kadınlar ve çocuklar ciddi istismara uğruyor. Menemen’de bu konularda neler yapacaksınız?

Ben sosyal demokrat bir partinin adayıyım. Tabii ki önceliğimiz sosyal kalkınma olacaktır.

Öncelikle kadınlarımıza sahip çıkacağız. Kadınlarımız için konukevleri kuracağız.Kadınlarımızı özgürleştirmenin yolu onlara ekonomik güç kazandırmaktır. Bu konuda da belediyemiz bünyesine kadın dayanışma merkezi kuracağız. Çocuklarımız için spor kompleksleri kuracağız. Yaşlılarımız için sosyal yaşam merkezleri kurarak onlara sahip çıkacağız.

Memleketimizde ciddi bir yoksullaşma yaşanmakta. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz de bu yarayı iyice derinleştirmekte. Belediye başkanı olursanız bu konuda neler planlıyorsunuz?

Maalesef yaşanan ekonomik süreç halkımızı ciddi sıkıntılara sokmaktadır. Yoksullaşma hat safhaya ulaşmıştır. Sosyal demokrat bir belediye olarak bu yoksullaşmaya çözüm üretmek, insanlarımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Zaten ekonomik kalkınma programımızla kent ekonomisine ciddi katkılar sunacağız lakin bununla birlikte muhtaç ailelerimiz için de projelerimiz hazır. Öncelikle tespit edilen ailelere yönelik açık bakkal uygulamamızı başlatacağız. Herkes katkıda bulunacak ve ihtiyacı olan herkes de yaralanabilecek. Aynı zamanda bir de açık gardırop uygulamamızı başlatacağız. Burada da ihtiyacı olan herkese giyinme hakkı tanıyacağız.

Menemen’de ciddi bir konu da kentsel dönüşüm konusu. Bu konuda neler planladınız? Nasıl bir dönüşüm hedefliyorsunuz?

Yerel yönetimlerin önemli bir görevi de kentin dokusuna ve mimarisine katkı sunmak, modern yaşam alanları oluşturmaktır. Çarpık kentleşme kentliyi olduğu kadar bu kentte yaşayan her canlıyı etkilemektedir. Sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmek için hem doğayı, hem de insanı
 koruyacak projelerle kenti geleceğe taşımak gerekmektedir. Yaşanabilir bir kent hedefiyle sosyal alanlarının olduğu çağdaş, modern bir şehir yaratmayı planlıyoruz.

Eğitim alanındaki çalışmalarınız neler olacak?

Eğitim hem kentin hem ülkenin gelişmesini temel kriteridir. Yerel yönetimlerin de bu konuda çalışmalar yapması elbette kaçınılmaz ama ihtiyaçları doğru tespit etmek gerekir. Popülist yaklaşımlardan uzak durmak, ayağı yere basan projeler üretmek gerekir. Yeni bir üniversite kurmak Menemen’e yeni bir sorun çıkarmak olur ama Menemen’in bir tarım kenti olduğunu da göz önüne alarak zaten mevcut bir üniversitenin Tarım Teknolojileri Fakültesi'ni Menemen’de kurmak hem kente, hem üreticiye, hem ülkeye fayda sağlar. İhtiyacı karşılayan, üreten, ürettiren, kente katkı sunan ve örnek olan bir fakülte ile Menemen ekonomisine katkı sunacağız.

Sosyal belediyeciliğin öne çıkan çalışmalarından birisi de sağlık hizmetleridir. Sizin bu kapsamda yapacaklarınız var mıdır?

 

Her alanda olduğu gibi bu alanda da örnek projelerimizle hazırız. Sağlık kalkınma planımızı Menemen’imizde “Önce Sağlık” mottosu ile başlatacağız. Öncelikle evde sağlık hizmeti desteğini başlatacağız. Herhangi bir sağlık kurumuna ulaşamayacak durumda olan hastalarımıza biz ulaşacağız. Aile planlaması ve kadın hastalıkları merkezi kuracağız. Önceliğimiz tabii ki yine kadınlarımız olacak. Bu merkezlerde hem gerekli eğitimleri verecek hem de sağlık hizmeti desteği sunacağız. Çocuk sağlığı polikliniği kuracağız. Hasta konukevi kuracağız. Köylerden bir nedenle hastanelere gelmiş vatandaşlarımızın güvenle ve huzurla kalacakları, zaten hastalıkla mücadele eden vatandaşlarımızın bir de aileleri için endişelenmeyeceği ortamı yaratacağız.

Bu kadar proje için kaynağı nereden bulacaksınız? Zaten ekonomik kriz varken bu kadar projeyi nasıl hayata geçireceksiniz?

Her şeyin başı verimliliktir. Eğer liyakat sistemine uygun, her konuyu uzmanına teslim ederseniz zaten en büyük tasarruf kalemini oluşturmuş olursunuz. Uzman kişilerin atacağı doğru adımlar size zaten kaynak yaratır. Bununla birlikte üniversitelerin AB birimlerinden hizmet satın alarak yapılacak projelerin AB standartlarına uygun olmasını sağlayacağız. AB, Dünya Bankası, dernek ve vakıf fonlarından alınacak hibe ve/veya düşük faizli krediler ile planlanan tüm projelerin kısa ve orta vadede hayata geçirilmesini sağlayacağız.

Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün