Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Menemen'de vekil başkan bugün belli oluyor !

Menemen Belediye Başkanvekilliği kura seçimleri, dün ikinci kez yapılamadı. Vali Yardımcısı Menemen Başkanvekili Hulusi Aydın, kuranın bugün salt çoğunluk aranmaksızın çekileceğini duyurdu.

Menemen'de vekil başkan bugün belli oluyor !

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Menemen Belediye Başkanı iken yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirilen Serdar Aksoy’un yerine geçecek başkanvekilinin belirlenmesi için gözler yine kuraya çevrildi. Dün olağanüstü toplanan Menemen Belediye Meclisine, Millet İttifakı üyelerinden sadece Başkanvekili Adayı Deniz Karakurt ve birinci başkanvekili Mehmet Karabiniş katıldı. 30 üyesi bulunan Menemen Belediye Meclisi salt çoğunluk olan 16 üyeyi toplayamadığı için meclis açılışı yapılamadı. Meclise başkalık yapan Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, 5393 Sayılı Yasanın 22’nci toplantı ve karar yeter sayısı maddesi gerekçesiyle yeni birleşimi bugün aynı saate erteledi. Doğan, “Bugün üye tam sayısının dörtte birinden az olmamak şartıyla meclis yeniden toplanacak. Meclis üyesi sayısı göz önüne alındığında 8 meclis üyesinin toplantıya katılması, meclisin açılması için yeterli olacak” dedi.

 

Cumhur İttifakı Meclis Üye sayısı 12 olduğu için, meclisin açılmasında ve kura çekiminin gerçekleşmesinde bir sorun olmayacağı öngörülüyor. Öte yandan Millet İttifakı Meclis Üyelerinin dünkü toplantıda olduğu gibi meclise sadece Başkanvekili Adayı Deniz Karakurt ve Birinci Başkanvekili Mehmet Karabiniş’in gözlemci olarak katılacağı öğrenildi.

 

NE OLMUŞTU ?

Menemen Belediyesi eski Başkanı Serdar Aksoy'un tutuklanıp görevden uzaklaştırılmasının ardından AK Partili Aydın Pehlivan ile başkanvekilliği için yarışan CHP'li Deniz Karakurt, 4. tur oylamadaki eşitlik sonucu yapılan kuradan çıkan isim olmuştu. AK Partili Pehlivan'ın başvurusu sonrası İzmir 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı almış, CHP de buna itiraz etmişti. İzmir Valiliği, belediyeye resmi yazı göndererek kura çekiminin tekrarlanmasını istemişti. Millet İttifakı ise 4 Ocak Pazartesi günü gerçekleşen meclisi boykot ederek, meclise gitmemiş, 3 gün sonra toplanan mecliste de kura çekimi maddesini oylayarak gündemden düşürmüştü. İzmir Valiliği ise, Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ı başkanvekili olarak görevlendirmişti. Doğan, meclis üyelerini olağanüstü toplantıya çağırmış fakat Millet İttifakı toplantıya katılmamış, bu sebeple salt çoğunluk sağlanamamıştı.

 

“TEHDİT ETSENİZ DE ”

Dün bizim yaptığımız mücadeleyi, gayet iyi bildiği halde bize neredeydiniz diye soran sayın cumhur ittifakı meclis üyeleri şu an da adalet yok ediliyor, asıl siz neredesiniz?

Dilediğiniz belediyeye kayyum atar, kendi yönetemedi dersiniz. Gözümüzün önünde çekilen kurayı inkâr eder, devletin valisine dava sonucunu beklemeden kura çektirirsiniz. Bizler buradayız. Mahkemenin karar vermesini bekliyoruz. Bizler talimatla hareket etmeyiz. Menemenlinin iradesine ket vurulmasına izin vermeyeceğiz. Kuradan kim çıkarsa çıksın bu hukuksuz işleme İtiraz edeceğiz. Mahkemeleri baskı altında tutsanız da, devlet erkânına talimat verseniz de, bizleri 'Siz de Şakran a gidersiniz' diye tehdit etseniz de biz doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz.

 

“HUKUK NE KADAR VERİRSE”

Meclis üyesi arkadaşlarım bu hukuksuz duruma çok düzgün bir siyasi tavır sergilediler. Yarın da sergilerler. Kuradan ben çıkarsam yol planımıza hep birlikte karar vereceğiz. Ama ben davamı açacağım ve hukuk ne kadar verirse aleyhimize karar gelirse geldiği gün istifa edeceğim. Hukuktan kura da çıkabilir seçim iptali de. Saygımız sonsuz. Biz daha dün mahkemeye başvurduk ve kararın hızlı verilmesini istedik. Biz mahkemenin kayyım kararıyla gelmek istemiyoruz. Biz Menemen kayyım kararıyla yönetilsin istemiyoruz. Biz hukuk karar versin istiyoruz. Bu konuda dün yeni bir dilekçe verdik.

 

DENİZ KARAKURT:

“MENEMEN’DE BÜYÜK OYUN OYNANIYOR”

Daha önce kura ile seçilen Millet İttifakı Adayı Deniz Karakurt, meclis üyeleri olarak hukuksuzluğu boykot etkini ifade etti ve şunları ifade etti:

Menemen üzerinde büyük bir oyun oynanıyor.  Kendi yanlarında getirdikleri toplarla herkesin gözü önünde yapılan kuraya önce tamam deyip, sonra dışarıdan aldıkları belli olan talimat ile dava açtılar. Hiçbir hukuk kuralının ve hiçbir tarafsız mahkemenin kabul etmeyeceği bir dava açtılar. Açılan davada hükümetin gücünü kullanarak baskı altında tutarak uygulanabilirliği olmayan bir yürütmeyi durdurma kararı aldılar.

Yine alınan bu ara kararı sanki mahkeme nihai kararını vermiş gibi , bu konuda yetkisi bulunmayan Vali kanalıyla kullanmaya çalışıyorlar.

Hiçbir güç hukukun üstünde değildir. Biz bu güne kadar yapılan hiçbir hukuksuzluğa boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” dedi

 

AYDIN PEHLİVAN, “KURADAN KAÇIŞ YOK!”

Cumhur İttifakı Adayı Aydın Pehlivan da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Pehlivan özetle şunları kaydetti;

"Maalesef bugün de kura çekimini gerçekleştiremedik. Başkan vekilimiz toplantıyı açmak için hazirun listelerini imzalattı. Şu an 15 meclis üyesinin katılımından dolayı 17 kişilik salt çoğunluk sağlanamadı. Başkanımız onunla ilgili tutanakları imzalattı. Yarın saat 14.00'te olağanüstü toplantının ikinci oturumu yapılacak. Yarın kura çekimini gerçekleştireceğiz. Kuradan kaçış yok."

Next page

Gazete Yenigün