Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Menemen başkanvekilini kura belirledi

Menemen başkanvekilini kura belirledi

Menemen başkanvekilini kura belirledi

Menemen başkanvekilini kura belirledi

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN -Dördüncü turda da 15’er eşit olan Millet İttifakı Adayı Deniz Karakurt ve Cumhur İttifakı Adayı Aydın Pehlivan arasında kura seçimi gerçekleşti. Kurayı geçici Başkanvekili Mehmet Karabiliç çekti. Karabiliç’in çektiği kura ile Menemen’in yeni başkanvekili CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in desteklediği Deniz Karakurt oldu

Seçim süreci kıran kırana geçti

Menemen Belediyesi eski Başkanı Serdar Aksoy’un “Yolsuzluk” iddialarıyla tutuklanarak, görevinden el çektirilmesinin ardından, örgüt, yeni başkanı belirlemek için çalışmalarını tamamladı. Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Selin Sayek Böke, İzmir’e gelerek, İl Başkanı Deniz Yücel’le birlikte Menemen’de 24 saati aşkın mesai harcadı. Meclis üyeleriyle ve ilçe örgütüyle yapılan görüşmelerde, meclis üyelerinin ve örgütün birlikteliği hedeflendi. Sabah saatlerinde Menemen İlçe Başkanlığı’nda toplanan heyet, saat 13.00 civarında toplu olarak Menemen Belediyesi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonuna intikal etti. CHP Grup Kararıyla Menemen Başkanvekili adayını ilçede 30 yıldır avukatlık yapan Deniz Karakurt olarak belirledi. Cumhur İttifakının başkanvekili adayı ise Aydın Pehlivan oldu. Başkanvekilinin seçileceği olağanüstü meclis İstiklal Marşı okunuşu ve Saygı Duruşu ile açıldı. Seçimin başlaması bekleniyor. Seçim kapalı oy kullanımı ile gerçekleşecek. İlk turda 24 oyu alan seçilmiş olacak. Seçime yeter oy alınmazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk esas alınarak başkanvekili seçilmiş olacak.

Menemen İlçe Başkanlığı’na iktikal eden, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir AK Parti Milletvekili Necip Nasır'da, Menemen Belediyesi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonuna geçtiler. Meclis üyelerinin yerini alması sonrası oylamaya geçilmesi ve yeni başkan vekilinin seçilmesi bekleniyor.

Menemen Başkanvekili Seçimi İkinci Tura Kaldı

Menemen Başkanvekili seçilebilmek için ilk turda azami alınması gereken 24 oy alınmadı. Seçim ikinci turla devam edecek.
Menemen Belediye Başkanvekili seçimi için ilk oylama yapıldı. Toplam 31 Meclis üyesi oy kullandı. Millet İttifakı’nın adayı Deniz Karakurt 17, Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan ise 14 oy aldı. İlk tur oylamada azami oy sayısı olan 24 oy alınamadığı için ikinci tur oylamaya geçilecek.

İkinci tur oylamada Deniz Karakurt 16, Aydın Pehlivan 15 oy aldı. Seçim üçüncü turla devam edecek. Üçüncü turda 18 oyu alan başkanvekili seçilebilecek. Bu sayının alınmaması halinde seçim dördüncü tura kalacak. Dördüncü turda nitelikli çoğunluk aranmayarak oy çokluğu esas alınarak başkanvekili belirlenecek.

 

Başkanvekilini dördüncü tur belirleyecek

Üçüncü tur tamamlandı. Oy sayımında Ali Aydın’a verilen bir oy geçersiz sayıldı. Deniz Karakurt 15, Aydın Pehlivan ise 15 oy aldı. Başkanvekilini dördüncü tur belirleyecek.

 

Menemen’de 4’üncü tur berabere bitti

Menemen Belediyesi’nin başkanvekili dördüncü turda da belirlenemedi. Bir geçersiz oy kullanıldı. Karakurt ve Pehlivan 15-15 eşit oy aldı. Başkanvekilini belirlemek için kura çekilecek.

 

Meclis salonunun önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı

 

Menemen başkanvekilini kura belirledi

Dördüncü turda da 15’er eşit olan Millet İttifakı Adayı Deniz Karakurt ve Cumhur İttifakı Adayı Aydın Pehlivan arasında kura seçimi gerçekleşti. Kurayı geçici Başkanvekili Mehmet Karabiliç çekti. Karabiliç’in çektiği kura ile Menemen’in yeni başkanvekili CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in desteklediği Deniz Karakurt oldu.

Next page

Gazete Yenigün